Konut, taşıt, tatil ve sosyal hayatı destek kredileri faiz oranları ne kadar?

   03.06.2020
   Konut, taşıt, tatil ve sosyal hayatı destek kredileri faiz oranları ne kadar?

   Türkiye’nin kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın koronavirüs salgını sonrası normalleşmeye geçiş sürecinde devreye alınacak destek paketleri merak konusu oldu. Sosyal hayatın canlandırılması adına vatandaşlara verilecek kredilerin faiz oranları araştırılıyor. Peki; sosyal hayatı destek, taşıt, konut ve tatil kredi faiz oranları ne kadar? Bu kredi paketlerinin ödemeleri ne şekilde olacak? Tüm detaylar haberimizde…

   TAŞIT KREDİ PAKETİ

   Kamu bankaları tarafından, Türkiye’de üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır binek araç ya da ticari araç satın almak isteyen vatandaşlara (bireysel/kurumsal) aylık yüzde 0,49-0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi verilecek.

   Yine kamu bankaları tarafından, yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır binek araç ya da ticari araç satın almak isteyen müşterilere (bireysel/kurumsal) yüzde 0,82 faiz oranı ile taşıt kredisi verilecek. 6 ay ödemesiz bu krediler 60 ay vadeli olabilecek ve en fazla 150 bin TL kredi çekilebilecek. Öte yandan aracın kredi değeri kasko tutarı üzerinden hesaplanacak ve 7 yaşa kadar kredi verilecek.

   Taşıt kredisi paketinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, başvurularını 5 Haziran’dan itibaren ilgili bankaların şubelerinden yapabilecek.

   KONUT KREDİSİ PAKETİ

   Kamu bankalarınca sosyal hayatı canlandırmak adına, sıfır ya da ikinci el konut alımlarında düşük faiz oranlarıyla 12 aya kadar geri ödemesiz ve 15 yıl vadeli kredi imkanı sunulacak.

   Bu cazip imkandan herkesin yararlanabilmesi adına kişi başına verilecek kredilerde sınırlandırma yapılmıştır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi üç büyük ilde 750 bin TL’ye kadar, diğer illerde ise 500 bin TL’ye kadar kredi imkanı sunulacak. 12 ay ödemesi ve 15 yıl vadeli konut kredilerinde aylık faiz oranı yüzde 0,64 olacak.

   SOSYAL HAYATI DESTEK PAKETİ NEDİR?

   Korona salgını sonrası zor günler geçiren bireysel müşterilere uygun şartlarda finansman desteği sağlamanın yanı sıra, yerli üretim yapan KOBİ’leri de (elektronik, mobilya, beyaz eşya, ev tekstil, ev boya-seramik-kapı ve pencere sistemleri, çeyiz ve bisiklet sektörleri) desteklemek amacıyla anlaşma yapılacak. Bu anlaşmalar asgari 3 bin TL, en fazla ise 30 bin TL kredi tutarında olacak. Verilecek krediler 6 ay ödemesiz olup, 60 ay vade ile aylık yüzde 0,55 faiz oranıyla sağlanacak. Anlaşma yapılan KOBİ’ler, ilgili bankaların internet sitelerinden paylaşılacak.

   Sosyal hayatı destek kredileri, müşteri adına ilgili bankalarda acıkacak hesaba yatırılacak. Bu kredilerden yararlanmak isteyenler de 5 Haziran itibarıyla başvurularını yapabilecek.

   TATİL DESTEK KREDİ PAKETİ

   Koronavirüs salgını nedeniyle bunalan ve zor günler geçiren vatandaşlar tatil yapmak istiyor ama maddi olarak yeterli imkanı bulamıyor. Kamu bankaları bu konuda da vatandaşların imdadına yetişti. Tatil yapmak isteyen vatandaşların ihtiyacını gidermek ve turizm sektörünü desteklemek amacıyla kamu bankalarıyla anlaşma yapacak seyahat firmalarından tatil paketi satın alanlar için 10 bin TL’ye kadar 6 ay geri ödemesiz ve 36 ay vade ile kredi imkanı sunulacak.

   Bahsi geçen kredinin ilk ve ikinci taksitleri ilgili firma ve banka tarafından ödenecek. Yani müşteriler ödemelerine 9 ay sonra başlamış olacak. Tatil kredisi alan vatandaşlar, aylık yüzde 0,67 oranında faiz ödeyecek. Bu firmalar da ilgili bankaların internet sitelerinden yayınlanacak. Tatil paketlerini kredi kartıyla alacak vatandaşlar, 3 ay ödemesiz 15 taksit imkanıyla ve 18 ay peşin fiyatına faizsiz imkanlardan yararlanacak.

   Kampanyaya dahil olan anlaşmalı firmalar yine bankaların internet sitesinden ilan edilecek. Bu imkandan yararlanmak isteyenler için tarihler bu hafta açıklanacak.

   BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

   Çok cazip imkanların sunulduğu tatil, taşıt, konut ve sosyal destek kredi başvurularıyla ilgili kamu bankaları bu hafta açıklama yapacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.