Çiğ süt desteği ne kadar?

   02.06.2020
   Çiğ süt desteği ne kadar?

   Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Dünya Süt Günü kapsamında düzenlenen etkinliğe video konferans yöntemi ile konuk oldu. Dünya Süt Gününü 1 Haziran’da kutlayarak süt sektörünün ekonomik kalkınmaya çiftçilere ve beslenmeye katkısını tekrar hatırlamak ve hatırlatmak amacı ile kutlandığını belirtti. Son 18 yıl içerisinde hayvancılık hibe desteği kapsamında toplamda 38,4 milyar TL ödeme yapıldığı açılandı. 2020 yılı içerisinde de orman köylüsüne süt koyunculuğu ve sığırcılığı için 90 milyon TL’lik desteğin müjdesini verdi. Pakdemirli bir müjde de çiğ süt destek primlerinde verdi ve 15 kuruş kadar artım yapılacağını belirtti.

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemlerle birlikte su sürecin büyük başarı ile yönetildiğini ifade eden Pakdemirli artık normalleşme sürecine girildiğini ifade etti. Tarih boyunca milletimizin en önemli geçim kaynaklarından birinin de hayvancılık olduğunu vurgulayan Pakdemirli, Güçlü ekonominin, güvenilir gıdanın, sağlıklı toplumun temelinde hayvancılık olduğunu vurguladı. Bakanlık olarak da hayvancılığı daha ileri bir seviyeye getirmek için hedefe uygun olarak çalıştıklarını ifade etti.

   Pakdemirli şu an için Avrupa’da büyükbaş hayvan varlığında ikinci sırada olduğumuzu, küçükbaş hayvan varlığında ise de ilk sırada olduğumuzu ifade etti. Bu başarıyı yakalamada en büyük nedenin desteklerden olduğunu belirtti. Bu bağlamda son 18 yıl içerisinde j-hayvancılık destekleri kapsamından 4 kalem 10 kaleme çıkarılarak 38,4 milyar TL’lik hibe desteği ödemesi yapıldı. Hayvancılık sektörünün iyi bir noktaya gelmesi için tüm çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini, iyi bir noktaya gelirken kaliteden de ödün vermeden çalıştıklarını ifade etti.

   Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası aracılığıyla 2020 ile 2022 yılları arasında etçi, sütçü, kombine sığır yetiştiriciliği için yüzde 25 ile yüzde 100 oranında indirimli kredi sağlamaya devam edeceklerinin müjdesini verdi.

   Yetiştiricilerin üstün vasıflara sahip damızlık taleplerini yerine getirebilmek adına TİGEM tarafından her sene yetiştiricilere 3500 baş damızlık sığır, 17500 baş damızlık koyun ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirten Pakdemirli, bu yıl bu sayıyı 4500 baş damızlık sığır ve 22000 baş damızlık koyun olarak hedeflediklerini ifade etti. Türkiye Tarımsal Süt Üreticileri Merkez Birliği ile yapılan işbirliği protokolü sayesinde meteoroloji alanında süt üreticilerinin akıllı tarım uygulamalarına geçiş yapmaları için iş birliği yapılacağı açıklandı.

   GEZEN HİBRİT SAĞIMCI PROJESİ

   Gezen Hibrit Sağımcı Projesi ile birlikte işletme maliyetini azaltıp, sağım da hijyeni sağlamayı, sağım gerçekleşirken daha düşük emek olacak ve maliyeti de azaltarak gerçekleştirmek ve küçükbaş hayvan sütünü de aynı şekilde ekonomiye kazandırmayı hedefleyen bir proje olduğu anlatıldı

   Hayvancılık alanında verilen destekler ve hibelerle birlikte son 18 yıl içerisinde hayvancılık sektörünün çok önemli bir noktaya geldiğini belirten Pakdemirli, daha iyi bir noktaya gelmek için yeni politikalar izlediklerini ifade etti.

   Ülkemizden AB başta olmak üzere Avrasya Ekonomi Birliği ülkeleri de içinde toplamda 111 ülkeye süt ve süt ürünleri ihracatı yapıldığı ifade edildi. Bu sayının destek ve hibelerin artmasına paralel olarak daha da artacağı bekleniyor.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.