Ziraat Bankası taşıt kredisine nasıl başvurulur?

   02.06.2020
   Ziraat Bankası taşıt kredisine nasıl başvurulur?

   Koronavirüs salgınında normalleşme sürecine girdiğimiz bu günlerde 3 kamu bankası, konut kredisinden taşıt kredilerine, tatil kredilerinden sosyal ihtiyaç kredilerine kadar 4 başlıkta yeni kredi paketi açıkladı.

   Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankaları, vatandaşın finansman ihtiyaçlarına daha kolay ulaşabilmesi, sosyal hayatın canlanması ve ekonominin hareketlenmesi için bahsettiğimiz 4 başlıktaki kredi paketini hayata geçirdi. Bunlardan biri de taşıt kredisidir. Peki, Ziraat Bankası taşıt kredisi nedir? Taşıt kredisi faiz oranları kaçtır ve Ziraat Bankası taşıt kredisine nasıl başvuru yapılır? Tüm detaylar haberimizin içeriğinde…

   ZİRAAT BANKASI TAŞIT KREDİSİ NEDİR?

   Ziraat Bankası, açıkladığı taşıt kredisini iki farklı kategoride müşterilerine sunmaktadır. Bunlardan biri, yerli üretim yapan ve anlaşmalı firmalardan sıfır km binek araç (buna motosikletler de dahil) veya ticari araç satın almak isteyen gerçek kişi ya da kurumsal müşteriler için 1. El-Sıfır Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi; ikincisi ise binek araç (buna motosikletler de dahil) veya ticari araç satın almak isteyen gerçek kişi ya da kurumsal müşteriler için 2.El Taşıt Destek Kredisi’dir.

   A- El-Sıfır Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi
   • Ziraat Bankası, yerli üretim yapan bankayla anlaşmalı firmalardan sıfır km (yani birinci el) otomobil, motosiklet veya ticari araç satın almak isteyen bireysel ya da kurumsal müşterilere uygun şartlarda kredi imkanı sunmaktadır. Kredi en çok 6 ay geri ödemesiz olmak üzere toplamda 36 ay vadeli olacak.
   • Sıfır km alınacak binek ya da ticari araçlar için uygulanacak kredi faiz oranı ise firmalara göre yüzde 0,49 ile yüzde 0,69 arasında değişen oranlarda olacaktır.

   B- 2. El Taşıt Destek Kredisi
   • Ziraat Bankası, ikinci el binek araç (buna motosikletler de dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel ya da kurumsal müşterilerine uygun şartlarda kredi imkanı sunmaktadır. Bu krediler en çok 6 ay geri ödemesiz ve 36 ay vadeli olarak verilmektedir.
   • İkinci el binek ve ticari araçlar için uygulanacak kredi faiz oranı ise yüzde 0,82 olarak belirlenmiştir.
   • Öte yandan ikinci el binek otomobil ya da ticari taşıt kredileri için verilecek azami kredi limiti 150 bin lira olarak belirlenmiştir.
   • Son olarak verilecek kredi, aracın kasko değeri üzerinden hesaplanarak verilecek ve en çok 7 yaşa kadar olan araçlar için verilecek.

   ZİRAAT BANKASI TAŞIT KREDİSİ ÖRNEK ÖDEME TABLOSU

   Ziraat Bankası’nın müşterilerine farklı iki başlık altında kullandırdığı taşıt kredisi örnek geri ödeme tablosu da aşağıdaki gibidir:
   • 1. El Sıfır Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi örnek ödeme tablosu: 50.000 lira kredi, 36 ay vade, aylık yüzde 0,69 faiz oranı ve yüzde 0,50 kredi tahsis ücreti, yıllık geri ödeme maliyet oranı yüzde 10,7983 olmaktadır.

   2.El Taşıt Destek Kredisi örnek ödeme tablosu: 50.000 lira kredi, 36 ay vade, aylık yüzde 0,82 faiz oranı ve yüzde 0,50 kredi tahsis ücreti, yıllık geri ödeme maliyet oranı yüzde 12,8768 olmaktadır.

   ZİRAAT BANKASI TAŞIT KREDİSİNE NASIL BAŞVURU YAPILIR?

   Ziraat Bankası, açıklamasında taşıt kredileri için başvuruların 5 Haziran 2020 tarihi itibarıyla başlayacağını duyurdu. Başvurular tüm Ziraat Bankası şubelerinden şahsen yapılacaktır. Kredi kullanım şartlarını banka belirleyecek ve başvurucu kişi ve kurumlara bildirecek. Gerekli şartların taşınması ve evrakların hazırlanması ile kredi başvurusu gerçekleştirilecek.
   Detaylı bilgi için Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunulabilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.