Konut kredisi faiz oranları kaç oldu?

   02.06.2020
   Konut kredisi faiz oranları kaç oldu?

   Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde kamu bankalarının normalleşme döneminde vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak ve ekonomiyi destekleyecek kredi paketlerini açıklayacağını duyurmuştu.

   Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankaları 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla ortak bir açıklama yaparak, Bakan Berat Albayrak’ın bahsettiği kredi paketini 4 başlık altında açıkladılar. Açıklanan konu başlıkları ise konut kredisi, taşıt kredisi, sosyal hayatı destekleme kredisi ve tatil kredisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda konut kredilerinden bahsedeceğiz. Peki, konut kredisi miktarı ne kadar olacak? Konut kredisi faiz oranları ne kadar oldu ve kredi vadeleri ne kadar? Tüm detaylar haberimizin içeriğinde…

   KONUT KREDİSİ LİMİTLERİ NE KADAR OLACAK?

   Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın açıkladığı kredi paketlerinden belki de en önemlisi konut kredi paketidir. Tarihin en düşük kredi faiz oranlarıyla konut kredisi paketi açıklandı. Bankalar bu pakette konut kredisi için üst limit belirlenmiştir. Buna göre, İstanbul, İzmir ve Ankara’dan konut satın alacaklar için üst limit 750 bin lira olarak belirlenirken, bu illerin dışında kalan diğer iller için ise üst limit 500 bin lira olarak belirlenmiştir.
   Tatil kredisi detayları hakkında bilgi almak için bu MAKALEMİZİ inceleyebilirsiniz.

   KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE KADAR OLDU?

   3 kamu bankası açıkladıkları konut kredisi faiz oranlarını iki başlık altında belirlemişlerdir. Bunlardan ilki sıfır konutlar için belirlenen faiz oranı diğeri de ikinci el konutlar için belirlenen faiz oranıdır. Buna göre;
   • Sıfır konutlar için, 15 yıla kadar vade ile yüzde 0,64 faiz oranı uygulanacak.
   • İkinci el konutlar için, 15 yıla kadar vade ile yüzde 0,74 faiz oranı uygulanacak.

   KONUT KREDİSİ ÖRNEK ÖDEME TABLOSU

   • Sıfır konutlar için örnek 12 ay ödemesiz kredi ödeme tablosu: 100.000 liralık kredi, 12+168=180 ay vade, 1.019 lira aylık taksit, 171.184 lira toplam geri ödeme şeklinde olmaktadır.
   • Sıfır konutlar için örnek eşit taksitli ödeme tablosu: 10.000 liralık kredi, 180 ay vade, 937 lira aylık taksit, 168.709 lira toplam geri ödeme şeklinde olmaktadır.

   • İkinci el konutlar için örnek 12 ay geri ödemesiz ödeme tablosu: 100.000 liralık kredi, 12+168=180 ay vade, 1.095 liralık aylık taksit, 183.925 liralık toplam geri ödeme şeklinde olmaktadır.
   • İkinci el konutlar için örnek eşit taksitli ödeme tablosu: 100.000 liralık kredi, 180 ay vade, 1.007 liralık aylık taksit, 181.285 liralık toplam geri ödeme şeklinde olmaktadır.

   KONUT KREDİSİNE BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

   Konut kredisi için başvurular, ilgili bankaların şubelerine gidilerek şahsen yapılacaktır. Bankaların istedikleri şartların sağlanması durumunda kredi başvuruları değerlendirmeye alınacaktır. Başvurular 2 Haziran 2020 tarihi itibarıyla başlamaktadır. Detaylı bilgi için banka şubelerine başvuru yapılabilir.
   Diğer kredi paketleri hakkında bilgi sahibi olmak için bu MAKALEMİZİ inceleyebilirsiniz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.