Sigortalı kişi şirket kurabilir mi?

   01.06.2020
   Sigortalı kişi şirket kurabilir mi?

   BAĞ-KUR’a bağlı olması gereken şirket sahibi başka bir iş yerinde sigortalı olabilir mi? Sigortalı olarak çalışan kişi isterse şirket kurabilir mi? İşte tüm soruların cevabı…

   Pek çok sigortalı çalışanın en çok merak ettiği konulardan birisi de işletme kurduktan sonra sigortam devam edebilecek mi? İşletme sahibi olunca başka yerde çalışıp sigortam ödenebilir mi?

   BAŞKA YERDE SİGORTA OLUR

   1 Mart 2011 tarihinde torba kanunla yapılan değişikle birlikte yürürlüğe giren uygulama ile birlikte BAĞ-KUR’lu olan bir kişi vergi kaydı veya şirket ortaklığı devam ederken ortak olmadığı bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmaya başlayabilir.

   Yapılan yeni düzenleme ile birlikte sigortalının 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) sigortalılık statüleri ile 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalılık statüsüne birlikte tabi olacak şekilde kanun kapsamına girmesi halinde öncelikle 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı sayılacak.

   Sigortalı olan kişi eğer aynı zamanda hem 4/a (SSK) ve hem de 4/b (BAĞ-KUR) durumundan olduğu takdirde 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olacaktır.

   SİGORTALI ÇALIŞAN ŞİRKET KURABİLİR Mİ?

   Bir iş yerinde SSK’lı olarak çalışan bir kişinin çalışmaya devam ederken başka bir iş kolu üzerine iş yeri açmak bir çok sigortalı tarafından merak edilen konular asında yer alıyor. Bu sigortalı kişilerin en büyük endişeleri SSK’lı değil de BAĞ-KUR’lu sayılabilecekleridir. Kişilerin bu endişelerini ise 5510 sayılı kanunun 53. Maddesi gidermektedir.

   Sigortalı olan kişi aynı anda hem Bağkur’lu hem devlet memuru  hem de SSK’lı ise öncelik Devlet Memuru olarak değerlendirilmektedir. Ancak kişi aynı anda hem SSK’lı hem de Bağkurlu sayılabilecek durumda ise SSK’lı olarak sayılmaktadır. Sigortalılık durumlarında çakışma meydana geldiğinde kişi yazılı talepte bulunarak hem SSK’lı olarak prim ödeme hakkına sahiptir hem de BAĞ-KUR’lu olara prim ödeyebilmektedir.

   Sonuç olarak SSK çalışanı olan kişi kendi adına bir iş yeri açacak olursa SSK’lı olma durumu devam etmektedir SSK kesintiye uğrayana kadar da BAĞ-KUR’a geçmek gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. SSK’lı olarak çalışan kişinin BAĞ-KUR’lu olarak iş yeri açması BAĞ-KUR primi ödemeyeceğinden dolayı daha avantajlı bile sayılmaktadır. Kişi sigortalı iken iş yeri açması durumunda kişinin iş adresine SGK tarafından bir tebligat gönderilecektir. Bu tebligatla birlikte kişi eğer SSK’lı çalışma ara vermişse BAĞKUR primi ödemeye başlaması gerektiği belirtilmektedir.

   • SSK’lı kişinin sigortasının 1 gün bile kesintiye uğraması halinde bu kişi artık BAĞ-KUR’lu sayılmaktadır.
   • Rapor nedeni ile yatmayan prim günlerinde kesinti sayılmayacaktır.
   • Çalışan kişiye bir ay için 30 gün yerine eğer 29 gün prim yatırıldıysa bu durum kesinti sayılıyor. Ancak çalışan 10 gün raporlu 20 gün çalıştıysa bu durum kesinti kapsamına girmez.
   • Çalışana iş yerinde girdi çıktı yapılası durumunda kesintiye neden olduğundan BAĞKUR’a geçmesi zorunlu olacaktır.

   Çalışan kendi çalıştığı iş kolundan iş yeri kurup bunu iş verene belirtmediği takdirde işveren için haklı fesih hakkı doğar. Bunu da göz önüne alarak iş yeri açmak gerekebilir.

   SSK veya diğer kurumlardan emekli olan kişilerinde iş yeri açmaları durumunda bağkur primi ödeme durumları olmayacaktır.

   ETİKETLER: , ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.