Kolonyadaki yüksek alkole dikkat!

   01.06.2020
   Kolonyadaki yüksek alkole dikkat!

   Koronavirüs salgınıyla mücadelede en çok talep edilen ürünlerin içerisinde kolonya da yer almaktadır. Kolonyanın koronavirüsü öldürücü etkisinden dolayı adeta market ve internet sitelerinde yok sattı.

   Koronavirüse karşı alınan tedbirlerin başında temizlik, hijyen, sosyal mesafe, izolasyon ve dezenfektan kullanımı gelmektedir. Bu kapsamda dezenfektan özelliği olan alkollü kolonyalar da oldukça talep edilen ürünler arasında yer aldı. Öyle ki market ve internet sitelerinde yok sattı. Peki, kolonya koronavirüse karşı ne kadar etkili? İçindeki alkol virüsü öldürüyor mu? Virüse karşı etkili olabilmesi için alkol oranı kaç olmalı? Konuya dair detaylı bilgiler haberimizin içeriğinde…

   Koronavirüs sürecinde hayatımızın vazgeçilmezlerinde biri olarak varlığını sürdürmeye devam eden kolonya ve kolonyadaki alkol oranlarıyla ilgili, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Wilke Topçu hayati değer taşıyan bilgiler paylaşmıştır. Aşağıda buna dair detaylara hap birlikte bakalım.

   TÜRKİYE’DE ANTİKOR TESTİ YAPILMAYA BAŞLANDI

   Koronavirüs salgını sürecinde kullanılmaya başlayan antikor testleri geçtiğimiz günlerde Türkiye’de başladı. Bu uygulama ilk olarak İstanbul Üniversitesi’nde başlamış bulunuyor. Bu testlerle daha önce virüsü belirtisiz bir şekilde atlatan hastalar tespit edilebilecek.

   ANTİKOR TESTİNİN FAYDASI NEDİR?

   Antikor testlerinin en büyük faydasının koronavirüs hastalığında uygulanan plazma tedavisinde görüleceği belirtiliyor. Prof. Dr. Ayşe Wilke Topçu konuyla ilgili, koronavirüs hastalığının belirtisiz olarak da geçirilebildiğini ve testlerin hastalığı belirtisiz şekilde atlatanları saptamada çok işe yarayacağını söylüyor.
   Prof. Dr. Topçu, koronavirüs hastalarına uygulanan plazma tedavisinde, hastalığı geçiren kişilerin kanı alınıp plazma ayrılarak hastalara verildiğini ve antikorların plazma tedavisine uygun olup olmadığına bakılarak tedavide kullanıldığını belirtiyor.
   Diğer yandan koronavirüs sürecinde el hijyenine de dikkat çeken Prof. Dr. Ayşe Wilke Topçu, bir kişinin saatte elini yaklaşık 30 kere burnuna götürdüğünü ve buna da çok dikkat edilmesi gerektiği belirtiyor.

   EL HİJYENİNDE EN ETKİLİ YOL SU VE SABUN

   Koronavirüsün bulaşma yollarına baktığımızda damlacık yoluyla ve temas yoluyla bulaştığını görmekteyiz. Ellerimizi sokağa çıktığımızda asansör düğmelerinden tutun da kapı kollarına, dolmuşlardan merdiven korkuluklarına farklı pek çok yere değdirip daha sonra yüzümüze ve burnumuza değdiriyoruz. Bu yolla dışarıda bulunabilecek virüsleri elimizle alıp solunum yollarıyla vücudumuza sokabiliyoruz. Bu neden el hijyeni oldukça önemlidir. Bunun da en etkili yolu ellerimizi sık sık su ve sabunla temizlemeliyiz. Eller en az 25-30 saniye arasında sabunlu suyla yıkanmalıdır.

   KOLONYADAKİ ALKOL ORANI YÜZDE 90 OLURSA DİKKAT!

   El hijyeninin en iyi su ve sabunla yapıldığını söyledik. Ancak her yerde su ve sabuna ulaşamayabiliriz. Bu yüzden el hijyeni için dezenfektan ve alkollü kolonya da kullanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise kolonyadaki alkol oranıdır. El hijyeni için kullanılacak kolonyalardaki alkol oranının yüzde 60 ile yüzde 70 civarında olması gerekmektedir. Bu oran yüzde 90’lara çıkarsa virüs ve bakterilerin daha çok yapışmasına neden olabilmektedir. Hijyen amacıyla alınan kolonyalardaki alkol oranına dikkat edilmesi gerekmektedir.

   ULTRAVİYOLE IŞINLARI VİRÜSÜ ÖLDÜRÜYOR MU?

   Prof. Dr. Topçu, Ultraviyole ışınlarının virüsü öldürüp öldürmediğine dair yaptığı açıklamada ise ultraviyole ışınlarının SARS ve Grip gibi virüsleri yok ettiğini ancak koronavirüste bir etkisinin olmadığını belirterek, bu virüsün garip bir virüs olduğunu, ışınların bu virüste etkili olmadığını, çünkü bu virüsün yazı yaşayan bölgelerde de var olduğunu söylüyor. Eldeki veriler ışığında henüz böyle bir kanıt bulunmamaktadır.
   Topçu, açıklamasında ultraviyole ışınların etkisinin muhtemelen az olacağını, bu virüslerin zarflı virüs olarak adlandırıldığını ve yapısında yağ olduğunu belirterek, normal şartlarda bunun kolayca ultraviyole ışınlarla yok edilmesi gerektiğini ancak bu virüste kesinlikle böyle bir şeyin gösterilmediğini söylüyor.
   Öte yandan sıcaklık ve nemin koronavirüsün yayılmasında bir etkisi yoktur diyen bir çalışmanın da olduğunu belirten Topçu, umalım ki ultraviyole ışınlarının bir faydası olsun diyor.

   KORONAVİRÜS RÜZGARLA TAŞINIR MI?

   Koronavirüsün rüzgarla taşınıp taşınmadığı hususunda da bir değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Topçu, rüzgarın koronavirüsü taşımadığını söylemek imkansız olduğunu, çünkü klimadan gelen havanın virüsü yaydığı ve birkaç metre öteye kadar ulaştırabildiğine dair araştırmaların olduğunu belirtiyor. Topçu, rüzgarın da klima kadar olmamakla birlikte daha az seviyelerde virüsü taşıyabileceğini belirtiyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.