Evde maske takmak koronavirüsten korur mu?

   31.05.2020
   Evde maske takmak koronavirüsten korur mu?

   Koronavirüs salgını dolayısıyla yaşantımızın vazgeçilmesi haline gelen maskelerin evlerde de kullanılmasının virüse karşı etkili bir korunma yöntemi olduğu ortaya çıktı.

   Maskelerin evlerde kullanılması özellikle aile bireylerinden herhangi birinde koronavirüs bulunma olasılığına karşı diğer aile üyeleri arasında yayılmasını önlemede etkili bir korunma yöntemi olduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırmalara göre evde maske kullanmak yüzde 79 oranında virüsün bulaşmasını önlüyor. Evde maske takılmasına dair yapılan araştırmaların sonucuna dair detaylar haberimizin içeriğinde…

   BMJ Global Health isimli bir dergide yayımlanan makaleye göre, Çinli 124 aileden 335 kişiyle, koronavirüsün yayılımına dair yapılan bir çalışmada evde maske kullanmanın koronavirüsün evdeki bireyler arasında yayılmasını yüzde 79 oranında engellediği ortaya çıktı.

   Makalede yer alan bilgilere göre yine maskelerin etkili olmasının en önemli yönü de aile bireylerinden herhangi birinde koronavirüs semptomları görülmeden önce takılması durumudur. Maske takma tedbiri, en başta alınırsa yani virüs aile bireyleri arasında yayılmadan önce takılırsa olası yayılmanın önüne geçilmektedir.
   Koronavirüsün aile bireyleri arasında yayılması ve maske kullanımına dair yapılan çalışma çerçevesinde katılımcılara evlerindeki hijyen ve salgın sırasındaki davranışları konusunda da bazı sorular yöneltildi.
   Araştırmayı yapan uzmanlar, 14 günlük kuluçka döneminde hangi faktörlerin veya davranışların koronavirüsün bulaşma riskini azaltıp çoğalttığını da incelemiştir.
   İncelemeye göre, koronavirüs enfekte olan ilk kişiden diğer aile üyelerine yayılması 124 aileden 41’inde görülürken, toplamda 77 yetişkin ve çocuğa bu yolla koronavirüs bulaştığı görülmüştür.

   KORONAVİRÜSÜN YAYILMASINI YÜZDE 79 ETKİLİYOR

   Yayınlanan makaledeki verilere göre, aile bireylerinden birinde koronavirüs enfekte olan kişi henüz koronavirüs semptomları görülmeden önce evde maske kullanmanın, virüsün yayılmasını engellemede yüzde 79 etkili olduğu belirlenmiştir. Pekin Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi çalışanları bu çalışmaya dair yaptıkları açıklamada, bu çalışma koronavirüs semptom başlangıcından önce evlerde yüksek bulaşıcılık riskini ortaya koyduğunu belirtiyor.

   EVLERDE BULAŞMAYI ÖNLEMİN YOLLARI

   Koronavirüsün evlerde yayılmasını engellemek için; evlerde maske kullanımı, dezenfeksiyon ve sosyal mesafe kurallarına uyma gibi davranışlar koronavirüsün yayılımını engellemekte önemli bir yere sahiptir. Öte yandan, evlerde her gün dezenfektan kullanma, bireyler arasındaki sosyal mesafeye dikkat etme gibi tedbirler kalabalık aileler de bile koronavirüsün bulaşma olasılığını azalttığı belirlenmiştir. Araştırma da ayrıca koronavirüsün bulaşıcılığının çocuklar arasında daha düşük oranda olduğu tespit edilmiştir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.