Kafe ve restoranlar ne zaman açılıyor?

   30.05.2020
   Kafe ve restoranlar ne zaman açılıyor?

   Koronavirüs vakasının ülkemizde görülmesi ile birlikte pek çok tedbirde ardı arkasına alınmıştı. Salgının hızında yavaşlama olması ile birlikte hayatında normale dönmesi için çeşitli adımlar atılmaya başlandı. En çok merak edilenlerden birisi de kafe ve restoranlar ne zaman açılıyor? İşte cevabı…

   Normalleşme ile birlikte yapılan açıklamalarda pastane, kafe ve kahvehane tarzı yerlerin 1 Haziran tarihinden itibaren saat 22:00’a kadar açık olacağı duyuruldu.

   En geç 15 Haziran’a kadar restoranların açılacağını belirten Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer yaptığı açıklamada üyelerinin büyük çoğunluğunun açılacağını ve genelgeye uygun olan restoranların açılacağını ifade etti. İlk olarak doluluk oranlarının yüzde 25 ile 50 arası olacağını bu nedenle kısa çalışma ödeneğinin bir süre daha devam etmesi talep ediliyor.

   Yeni süreçle birlikte başta sosyal mesafe olmak üzere gerekli olan tüm tedbirlerin en üst seviyede alınacağını duyurdu.

   1.5 METRE MESAFE

   Sektörün 8 ile 15 Haziran tarihleri arasında başlayacağını belirten Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl de yeni dönemde masaların arasındaki mesafenin 1.5 metre olacağı ve bazı ürünlerin tek kullanımlık olarak sunulacağını belirtti. Yemek öncesi ve sonrasında kolonya kullanımı ile birlikte maske de kullanılacak. Aynı zamanda kısa çalışma ödeneklerinin uzaması noktasında talepleri olduğunu yinelediler.

   MÜŞTERİ BEKLENTİSİ YÜZDE 25-50 ARASI

   Big Chefs’in kurucusu olan Gamze Cizreli restoranların 8 ile 15 Haziran arasında açılmasını beklediklerini ve buna göre hazırlıklarını yaptıklarını ifade ederken sözlerine, masalar arası mesafenin 1.5 metre olacağını servis elemanlarının mutlaka maske takacağını ve bununla birlikte misafirler için de maske bulundurulacağını, masaların dezenfekte edilmesine özen gösterileceğini ifade etti. Tüm bunların yanı sıra, mutfakta hijyenin en üst düzeyde olması için tüm çalışmaların yapıldığı belirtti. Menülerde temasın önüne geçmek için de QR kodlu menülerin olacağını ifade etti.

   ZAM YOK

   15 Haziran’a kadar restoranlarını açacaklarını açıklayan Happy Moon’s Grup Kurucusu Hüseyin Aymutlu, çalışanlarına eğitim verdiklerini, tuz ve biberlikleri tek kullanımlık olarak hazırladıklarını tüm bunların yanı sıra fiyatlara zam yapılmayacağını duyurdu.

   HANGİ ÖNLEMLER ALINDI?

   • Çalışanlar maske takacak.
   • Masa araları 1.5 metre, sandalye araları 60 santimetre olacak.
   • Masalarda dezenfektan, kolonya, ıslak mendil bulunacak.
   • Müşteriye ateş ölçer tutulacak.
   • Bahçelere ağırlık verilecek.
   • Menüler online olacak.
   • Çatal, kaşık poşete girecek.
   • Tek kullanımlık, biber, tuz, ketçap olacak.
   • Havalandırma sistemleri yenilenecek.
   • Tek kullanımlık ve silinebilir malzemeden menü sunulacak.
   • Temassız ve online ödeme yaygınlaşacak.
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.