Otellere verilecek sertifika fiyatları ne kadar?

   30.05.2020
   Otellere verilecek sertifika fiyatları ne kadar?

   Koronavirüs salgını dolayısıyla kapatılan ve durma noktasına gelen turizm tesisleri, normalleşme süreciyle birlikte turizmin yeniden canlandırılması amacıyla otellerde “Sağlıklı Turizm Sertifikası” dönemi başlatılıyor.

   Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinesinde otellerde sağlıklı hizmetlerin verilmesi ve insan sağlığının ön planda tutulduğu bir tatil dönemi için, otellere sağlıklı turizm sertifikası verilmeye başlandı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), otel ve restoranlar için yatak kapasitesi ve metrekare büyüklüklerine göre verilecek sertifika ücretlerini de yayınladı. Peki. sertifika bedeli ne kadar? Sertifikayı kimler alabilecek? Detaylar haberimizin içeriğinde…

   Ülkemizde turizm döneminin gelmesiyle birlikte koronavirüse karşı önlemler de artırıldı. Otellerde “Sağlıklı Turizm Sertifikası” uygulaması devreye sokulurken, koronavirüs nedeniyle durma noktasına gelen turizm sektörü alınan önlemlerle birlikte yeniden canlandırılacak. Pandemi sürecinde normalleşme adımlarının atılması ve yasakların kalkmasıyla birlikte ziyaretçilere sağlıklı bir tatil imkanı sunmak için çok çaba sarf ettiklerini belirten TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, salgın döneminde kendimizi ve ailemizi korumak için evlerimizde nasıl önlemler aldıysak çok daha fazlasını turistik tesislerimiz için alıyoruz açıklamasında bulundu. Turizm tesislerinin otellerin evlerden daha temiz olacağının altını çizen Çorabatır, ziyaretçilere sağlıklı bir tatil ortamı sağlamak için diğer ülkelerin çok ilerisinde ve önlemleri ivedilikle hayata geçirdiklerini söyledi. Alınan önlemleri ve eğitimleri bakanlık denetleyecek ve her bir tesis sertifika aldıktan sonra faaliyete başlayacak.

   DENETİMDEN GEÇEN FİRMALARA SAĞLIKLI TURİZM SERTİFİKASI VERİLECEK

   Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, pek çok Avrupa ülkesinde turizmde alınacak önlemlere karar verilmemişken Türkiye’de haftalardır yapılan çalışma ile üçlü koruma sisteminin hayata geçirildiğini söyledi. Buna göre, öncelikli olarak tüm turizm tesisleri Bakanlık genelgesindeki kuralları yerine getirecek. Daha sonra ziyaretçilere daha fazla güven vermek ve sağlıklı hizmet vermek için hijyen ve açılış çalışmaları yapılacak. Bu kapsamda pek çok yerli ve yabancı şirket, kullanılacak malzemeden tutun da personellerin eğitimine kadar birçok konuda çalışmalar yaparak açılış şartlarının yerine getirilmesini sağlayacak. Son aşama olarak da uluslararası denetim firmaları tarafından yapılacak denetimler sonrası gerekli tüm tedbirleri alan işletmelere tüm dünyada geçerliliği olan “Sağlıklı Turizm Sertifikası” verilecek.

   DENETİMLERİ GİZLİ DENETÇİ MÜŞTERİLER YAPACAK

   TÜROFED Başkanı Çorabatır, sertifika almak isteyen otel ve işletmelerin; konaklamadan havacılığa, restoranlardan otomobil sektörüne kadar tüm dünyada hizmet veren uluslararası denetleme şirketlerinin yapacakları yerinde denetimlerle belgelerini alabileceğini söyledi. Sertifikalara konulacak karekod sistemi sayesinde tüm müşteriler kaldıkları tesislerin denetim geçmişini şeffaf bir şekilde gözlemleyebilecek. Denetimler aylık olarak gerçekleştirilecek. Gerçekleştirilecek olan denetimlerin bir kısmı işletmelerin haberi dahilinde yapılırken bir kısmı da habersiz olacak. Yani denetçiler müşteri kılığında tesislerde kalacak ve alınan önlemleri yerinde inceleyecek.

   BELGE TÜRKAK ONAYLI OLACAK

   Denetlemelerin ardından alınacak olan sertifikanın, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan ve 2020 yaz sezonu itibarıyla geçerli olacağına dikkat çeken Çorabatır, belge alımlarının Türkiye Akreditasyon Kurumu’nun (TÜRKAK) onayladığı akreditasyon kurumlarıyla belirlendiğini söyledi. Bu belgelerin alınmasıyla turizm sektöründe normalleşme hızlanacak ve öncelikli olarak bu belgeye sahip olan tesisler tercih edilecektir. Sertifika uygulaması zorunlu bir uygulama olmayıp isteye dayalı bir uygulamadır. Ancak tercih edilebilirlik açısından önemli bir belgedir.

   SERTİFİKA FİYATLARI NE KADAR?

   Otel, konaklama ve restoranların sertifika fiyatları aşağıdaki gibidir:
   • Resort otel için sertifika fiyatları: 0 ile 40 yatak kapasitesi için 400 lira, 41 ile 999 yatak kapasitesi için 1.500 lira, 1.000 ve üzeri yatak kapasitesi için de 2.600 liradır.
   • Şehir oteli için sertifika fiyatları: 0 ile 40 yatak kapasitesi için 400 lira, 41 ile 199 yatak kapasitesi için 1200 lira, 200 ile 599 yatak kapasitesi için 1400 lira, 600 ve üzeri yatak kapasitesi için 2 bin 200 liradır.
   • Müstakil yeme-içme tesisleri için sertifika fiyatları: 0 ile 399 metrekare arası tesisler için 400 lira, 400 ile 799 metrekare arası tesisler için 750 lira, 800 metrekare ve üzeri tesisler için 1.250 liradır.
   • Fiyatlara; belge, etiket bedeli, denetiminden doğabilecek her türlü masraflar, ulaşım ve denetim için yapılacak diğer masraflar da dahildir. Bu fiyatlar 2020 yılı sonuna kadar geçerli olacak ve KDV hariç olarak uygulanacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.