Kimler idari izinli sayılacak?

   30.05.2020
   Kimler idari izinli sayılacak?

   Koronavirüs tedbirlerine karşılık verilen normalleşme çabalarında bir takım tedbirler yine devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Koronavirüs tedbirlerine karşılık Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirlere ilişkin genelde Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan genelgeye göre 60 yaş ve üzeri ile birlikte kronik rahatsızlığı olan kişiler idari izinli sayılacak.

   KİMLER İDARİ İZİNLİ?

   Kamu kurum ve kuruluşlarında (Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) çalışan yönetici pozisyonunda olan çalışanlar hariç 60 yaş ve üzeri olan herkes ile birlikte kronik rahatsızlığa sahip kişiler idari izinli sayılacak.

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıdığı “COVID-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler” ile ilgili genelge Resmi Gazete’nin mükrrer sayısında yayımlandı.

   Genelgede yer alan bilgilere göre koronavirüs ile mücadele için yürürlüğe konulan 13 Mart tarihinde Resmi Gazete’de duyurulan “Kamu Görevlilerinin Yurt Dışına Çıkış İzni” konulu genelge ile birlikte 22 Mart tarihli Resmi Gazete’de ilan edilen “COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler” başıklı genelgeler 1 Haziran tarihinden itibaren yürürlükten kaldırılacak geçersiz sayılacak.

   Tüm bunların yanı sıra çalıştırılma şartlarına bakılmadan tüm kamu kurum ve kuruluşlarında (Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) çalışmaya devam eden yönetici kadro pozisyonlarında bulunan kişiler dışında 60 yaş ve üzeri kişilerle birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kronik rahatsızlığı olan kişiler idari izinli olacaklar.

   İdari izin kapsamına giren kişiler bu süreç içerisinde görevlerini fiilen yerine getiriyor sayılacak. Bu durumda olan kişilerin mali ve sosyal hak ve yardımları ile birlikte diğer özlük hakları da kişilerin saklı olacak. Bu çalışan kişiler amirinin izni olmadan görev alanından ayrılmayacak ve hizmete ihtiyaç olunduğu sürede de çağırılma durumlarında görevlerine dönebilecekler.

   Tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafından bu süreç sırasında tüm personelin maske kullanması, çalışma alanları, yemekhaneler, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması, tüm bu ortak kullanım alanları ile birlikte kamu tarafından kullanılan araçlar gereçlerin gerekli dezenfekte işleminin yapılması noktasında gerekli tedbirler alınacak.

   Normalleşme süreci ile birlikte hayat kontrollü olarak normale dönüyor. Bu kapsamda virüsün yayılmasını önlemek amacı ile kişiler kişilerin maske kullanımı, kişisel hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyması son derece vurgulanan kurullardır. Normalleşme ile birlikte devam eden yasaklar arasında 65 yaş ve üzeri vatandaşın sokağa çıkma yasağı devam edecek. Sokağa çıkma yasağı gençlerde 20 yaş altı iken bu yaş 18 yaş ve altı için geçerli oldu. Ancak tek gün sokağa çıkma izni olan 20 yaş altının yeni genelge ile birlikte haftada iki güne çıkarıldı. İşletme sahibi olan 65 yaş ve üstü kişiler maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyarak işlerinin başlarına gidebilecekler. Süreçle ilgili alınacak kararlar herkes tarafından yakından takip edilmeye devam ediyor.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.