Noterde güvenli ödeme sistemi nedir?

   30.05.2020
   Noterde güvenli ödeme sistemi nedir?

   Noterde güvenli ödeme sistemi, 2020 yılı başlarında uygulamaya konulmuş güvenli bir ödeme sistemidir. Sistemin altyapısı adalet bakanlığı tarafından hazırlanmış ve faaliyete konulmuştur.

   Noterlik işlemlerde güvenli ödeme sistemi, altyapısı Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanmış ve 2020 yılı başlarında faaliyete geçirilmiş bir sistemdir. Bu sistemin ne olduğu niçin getirildiği ve nasıl işleyeceği bizzat Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından açıklanmıştır. Peki, noterde güvenli ödeme sistemi nedir? Nasıl işletilmektedir ve avantajları nelerdir? Detaylar haberimizin içeriğinde…

   NOTERDE GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİ NASIL İŞLİYOR?

   Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından açıklanan noterde güvenli ödeme sistemi işleyişi aşağıdaki gibidir:
   • Vatandaşların alım-satım işlemleri için noterlere gelmesi durumunda ödenecek para öncelikle noterlerde açılan emanet hesaplara aktarılacak.
   • Ardından vatandaşların alım-satıma dair noter işlemleri gerçekleştirilecek.
   • Noter işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte, satıştan doğan bedel emanet hesaptan satıcı tarafın hesabına aktarılacaktır.
   • Alım-satım işlemlerinin tamamlanamaması veya kişilerin vazgeçmeleri durumunda ise para tekrar alıcı tarafın hesabına aktarılacaktır. Bu sayede olası bir mağduriyetin oluşmasının önüne geçilecektir.
   • Noterde güvenli ödeme sistemi süreci devam ederken işlem sahiplerine de hem SMS yoluyla hem de e-posta yoluyla bilgilendirme notları gönderilmektedir.

   NOTERDE GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİ NE ZAMAN BAŞLADI?

   Adalet Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu ve Bankalar Birliği’nin desteklediği Noterde güvenli ödeme sistemi, 3 Şubat 2020 tarihinde faaliyete başlamıştır. Bu sistemin amacı alım-satımlarda noter işlemleri sürecinde yaşanacak olan olası mağduriyetlerin önüne geçmektedir.

   NOTERDE GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

   Noterde güvenli ödeme sistemi sadece oluşacak mağduriyetleri önlemekle sınırlı kalmayıp başka pek çok avantajı vardır. Bu avantajları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
   • Hem alıcı tarafın hem de satıcı tarafın hakları koruma altına alınır.
   • Sistem zorunlu olmayıp her iki tarafında rızası dahilinde kullanılacaktır.
   • Sistem için ödemelerde nakit paranın kullanılmaması, yani kredi kartının kullanılması işlemleri daha da hızlandıracaktır.
   • Noterde güvenli ödeme sisteminde nakit taşıma zorunluluğu olmadığı için, vatandaşın yüklü miktarlarda nakit para ile dolaşmasından kaynaklanacak riskleri de ortadan kaldırmaktadır.
   • Alım-satım bahanesiyle yaşanabilecek dolandırıcılıkların da önüne geçilmektedir.
   • Devlet açısından vergi kaybının önlenmesi sağlanmıştır.
   • Finans sektörünü de destekleyici bir sistem olarak hayata geçmiştir.
   • Yalnızca karşılıklı güvene dayanabilecek uygulamaların önüne geçerek, yapılan işlerin sağlama alınması sağlanmıştır.

   NOTERDE GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİNİN DEZAVANTAJI VAR MIDIR?

   Noterde güvenli ödeme sisteminin vatandaşa getirdiği herhangi bir olumsuz durum görülmemektedir. Sistemin zorunlu olmayıp isteğe bağlı olarak kullanılması da bir diğer önemli husustur. Bu yönüyle de olumsuz olmaktan çok son derece faydalı bir uygulama diyebiliriz.

   NOTERDE ÖDEME SEÇENEKLERİ NELERDİR?

   Noterde güvenli ödeme seçeneklerinin içinde; nakit ödeme, kredi kartı ile ödeme ve banka kartı ile ödeme seçenekleri bulunmaktadır. Sistemde kredi kartı ve banka kartı ile ödeme seçeneklerinin sunulması güvenlik açısından oldukça önemlidir. Daha önceki dönemlerde sahte para verme, hırsızlık ve dolandırıcılık gibi problemlerle karşılaşıyorduk. Güvenli ödeme imkanla birlikte bu olumsuzluklar sınıfa indirilmiştir. Noterde açılan emanet hesaba kredi kartı veya banka kartı ile ödeme gerçekleştirilir. Gerekli işlemler tamamlanıncaya kadar para bu hesapta kalır. İşlemlerin ardından para ilgili tarafın hesabına yatırılır. Bu uygulama her iki taraf için de oldukça güvenlidir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.