Araç muayene ücreti kredi kartıyla ödenir mi?

   30.05.2020
   Araç muayene ücreti kredi kartıyla ödenir mi?

   TÜVTÜRK araç muayenelerinde ücretlerin kredi kartıyla ödenip ödenmediği merak edilen konular arasında yer alıyor.

   Araç muayenelerine her yıl belirli oranlarda zam yapılmaktadır. Nakit sıkıntısı olan araç sahipleri muayene ücretlerini kredi kartıyla ödemek istiyorlar. Ancak muayene istasyonlarında ödemeler kredi kartıyla yapılabiliyor mu bunu araştırıyor. Biz de TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında ödemeler hangi yolla yapılıyor araştırdık ve siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz. İşte muayene ücretlerini ödeme şekline dair detaylar…

   ARAÇ MUAYENE ÜCRETİ KREDİ KARTIYLA ÖDENİYOR MU?

   Araçlarını muayene için hazırlayıp getiren sürücüler, TÜVTÜRK muayene istasyonlarında muayeneden geçiriyorlar. Sürücüler muayene ücretlerini genellikle kredi kartıyla ödemek istiyorlar. Özellikle nakit sıkıntısı yaşayan sürücüler bu yolla hem ödemesini yapıp hem de borcu bir ay öteleyebiliyorlar. Ancak sürücüler için sevindirici olmayan tablo ise TÜVTÜRK ödemeleri nakit olarak tahsil etmektedir. Ödeme seçenekleri içerisinde kredi kartı ile ödeme seçeneği bulunmamaktadır. Bununla birlikte kredi kartlarından nakit avans çekilerek ödeme seçeneği de bulunmaktadır.

   ARAÇ MUAYENE ÜCRETİ NAKİTLE ÖDENİR Mİ?

   Yukarıdaki başlıkta kredi kartıyla araç muayene ücreti ödenebilir mi sorusunu cevaplamıştık. TÜVTÜRK araç muayene ücretlerinin nasıl ödeneceğine dair paylaşılan bilgilerde ödemeler sadece nakit olarak yapılabiliyor. Bundan başka ödeme seçeneği bulunmamaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi kartı ya da çek ve senet gibi herhangi bir başka ödeme seçeneği yoktur.

   ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİ NE KADAR?

   Araç muayene ücretlerinde araç sınıflarında göre değişkenlik görülmektedir. Ödeme yaparken kullanılan aracın sınıfına göre ödemeler gerçekleşiyor. Buna göre sınıflarına göre araç muayene ücretleri şu şekildedir:
   • Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker sınıfında olanlar için muayene ücreti 462,56 liradır.
   • Minibüs, Otomobil, Kamyonet, Özel amaçlı kullanılan taşıtlar, arazi taşıtları, Römork ve Yarı Römorklar için muayene ücreti 342,20 liradır.
   • Traktör, motorsiklet ve motorlu bisikletler için muayene ücreti ise 174,64 liradır.
   TÜVTÜRK araç muayeneleri için belirlenmiş olan muayene ücretleri bu şekildedir. Araç sahipleri muayeneye giderken ilgili araç sınıfına göre bu ücretleri yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Aksi halde araç muayenesi yapılamayacaktır.

   ARAÇ MUAYENE GECİKME BEDELİ NE KADARDIR?

   Araç muayeneleri her yıl belirli tarih ve zamanlarda yapılmaktadır. Aracın muayene tarihi geldiğinde mutlaka muayeneden geçmesi gerekir. Muayenesiz trafiğe çıkmak cezai işlem gerektirmektedir. Muayene süresinin geçmesi durumunda da ceza bedeli ödenmek durumunda kalınıyor. Peki araç muayene gecikme bedeli olarak ne kadar ödenmesi gerekiyor diye soracak olursak; muayene tarihini geçen her ay için yüzde 5 oranında gecikme zammı ödenmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.