PTT kart şifresi nasıl alınır?

   29.05.2020
   PTT kart şifresi nasıl alınır?

   PTT kart şifresi, kurum üzerinden yapılacak para transferleri dolayısıyla açılan hesap kartları için alınmaktadır.

   PTT kart sahibi olan vatandaşlar, kart şifresini sadece PTT üzerinden alabilmektedir. Kart şifresi, PTT kartlarının kullanılabilmesi, kart ile para transferleri gerçekleştirmek için gerekli bir şifredir bu anlamda banka kart şifreleri ile aynı işleve sahiptir. Özellikle PTTMatik cihazlarında işlem yapılabilmesi için bu şifrenin mutlaka olması gerekmektedir. Şifrenin kişiye ait olması dolayısıyla kimseye gösterilmemesi ve verilmemesi gerekmektedir. Bu yazımızda PTT kart nasıl alınır, PTT kart şifresi nasıl alınır ve PTT kartın özellikleri nelerdir bu konuların detaylarını paylaşacağız.

   PTT KART NASIL ALINIR?

   PTT kart almak isteyen vatandaşların yapması gereken ilk iş, kimlik kartı veya nüfus cüzdanı ile herhangi bir PTT şubesine gitmek olacaktır. Vatandaş burada kendi adına bir hesap açması gerekmektedir. Bu hesapla aynen banka hesabı gibi işlemler yapılabilir. Para transferleri ve para birikimleri gibi işlemler bu hesap üzerinden yapılabilmektedir. PTT kart başvurusu kimlik fotokopisi ile PTT’nin vereceği başvuru formu doldurularak gerçekleştirilmiş olur. Başvuru sahibi için oluşturulan kart verilen adrese gönderilir. Kart sahibine ulaştıktan sonra şifre alım işlemleri gerçekleştirilir. Şifre alındıktan sonra kullanıma açılmaktadır.

   PTT KARTIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

   PTT kartı ile aşağıdaki tüm işlemler gerçekleştirilebilir:
   • PTT hesaplarına para yatırma, hesaptan para çekme ve para transferi gerçekleştirilebilir.
   • PTT hesabındaki bakiye sorgulanabilir.
   • Hesap geçmişi görüntülenebilir.
   • PTT kart şifresi değiştirme işlemi gerçekleştirilebilir.
   • Anlaşmalı bankaların kredi borçları yatırılabilir.
   • Yine anlaşmalı bankaların kredi kartı borçları yatırılabilir.
   • Elektrik, su, doğalgaz, internet, cep telefonu ve sabit telefon faturaları yatırılabilir.
   • HGS ve OGS bakiye sorgulama ile bakiye yükleme yapılabilir.
   • Cep telefonlarına TL yükleme gerçekleştirilebilir.
   • Bağış ve harç yatırma işlemleri gerçekleştirilebilir.

   PTT KART ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

   PTT’den hesap açtıran ve talep ettiği PTT kart eline geçen vatandaş, kart şifresi almak için iki yol takip etmesi gerekiyor. Kart şifresi almak için aşağıdaki yollar izlenebilir:
   • PTT müşterileri kart şifrelerini, 444 1 788 numaralı çağrı merkezini arayarak alabilme imkanına sahipler. Bu hat üzerinden hem yeni alınan kartın şifresi alınabiliyor hem de bir şekilde kaybolan ya da unutulan kart şifreleri tekrar alınabiliyor. Öncelikle 444 1 788 numaralı çağrı merkezi arandığında kart numarası istenir ve ardından güvenlik amaçlı anne kızlık soyadının belli harflerinin söylenmesi istenir. Daha sonra çağrı merkezi tarafından 4 haneli şifrenin tuşlanması istenir. Belirlenen şifrenin girilmesi üzerine çağrı merkezi şifreyi onaylar ve kart kullanıma açılır.
   PTT kart şifresi almak için kullanılacak diğer yol ise PTT şubelerine gitmek olacaktır. Şubede PTT çalışanına kart şifresi almak istediğinizi söylediğinizde kimlik bilgileri ile kart şifrenizi kapalı bir zarf içinde alabilirsiniz. Zarf içindeki şifre kişiye özel ve geçici şifredir. Bu şifre kendi belirlediğiniz şifre ile PTTMatiklerden değiştirilmelidir.

   PTTMATİKLERDEN ŞİFRE ALINABİLİR Mİ?

   sahipleri, şifrelerini PTTMatiklerden alabilme imkanına sahip değillerdir. Buradan sadece mevcut kart şifreleri değiştirilebilir. Kart şifresini kaybeden ya da unutanlar PTT şubelerine gitmeleri ya da çağrı merkezlerini aramaları gerekmektedir. Çağrı merkezi numarası 444 1 788’dir. Bu numara aranarak şifre yenilenebilir.

   Kartını kaybeden vatandaşlar ise acil bir şekilde yine aynı hat üzerinden kartı kullanıma kapattırması gerekmektedir. Aksi taktirde kart bilgilerine ulaşılabilir ve kötü amaçla kullanılabilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.