Stokçuluğun cezası nedir?

   29.05.2020
   Stokçuluğun cezası nedir?

   Koronavirüs sürecini bahane ederek fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapanlar, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından sıkı bir şekilde denetlenecek.

   Ohal, afet, ekonomik dalgalanma ve kriz dönemleriyle diğer acil durumlarda stokçuluğun ve fahiş fiyat artışlarının denetlenmesi için kurulan, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun; görev, yetki ve çalışma esaslarını belirleyen yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre kurul 13 üyeden oluşacak. Kurul üyeleri; Ticaret Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ve Reklam Kurulu’nun temsilcilerinden oluşacak.

   Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, yukarıda belirttiğimiz olağanüstü hal, afet ve diğer acil durumlarla kriz dönemlerinde fahiş fiyat ve stokçuluk uygulamalarına karşı piyasa dengesini ve tüketiciyi korumaya yönelik tedbirleri alacak. Bu uygulamalara karşı denetlemeler ve incelemeler yapacak.
   Stokçuluk ve fahiş fiyat uygulaması yaptığını tespit ettikleri üretici, tedarikçi ve perakendeler hakkında idari para cezaları verebilecekler.

   ŞİKAYET BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

   Stokçuluk ve fahiş fiyat uygulamasına ilişkin şikayetler; dilekçeyle, oluşturulan şikayet sistemi üzerinden veya diğer elektronik başvuru yöntemleriyle Ticaret Bakanlığı’na ya da İl müdürlüklerine yapılacak.
   • Başvurularda; şikayeti yapanın iletişim bilgileri, şikayet edilen üretici-tedarikçi-perakendeye ait tanıtıcı bilgiler, mal ve hizmete yönelik bilgiler ve bunlara ilişkin varsa video-fotoğraf veya görüntü yer alacak.
   • Şikayet başvurusu yapılmadan veya kurul karar vermeden önce yargı yoluna gidildiyse ve bu tespit edildiyse, başvuru işlemden kaldırılacak ve bunun izahı başvurucuya bildirilecek.
   • Şikayet üzerine ya da kurulun kendiliğinden yaptığı denetimlerde, üretici-tedarikçi ve perakendeciye denetim gününden başlayarak en az 10 gün olmak üzere savunma yapması için süre tanınacaktır.
   • Kurum belirlenen süre içerisinde savunma yapılmaması hariç durumlarda idari para cezası kararı alamayacak.
   • Kurul kararları, Bakanlıkça kamuoyunun bilgilendirilmesi, aydınlatılması ve ekonomik çıkarların korunması amacıyla açıklanabilecek.

   500 BİN LİRAYA KADAR İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAK

   • Bakanlık üretici-tedarikçi-perakende işletmelerde; denetim yapmaya, ilgili kişi, kurum ve kuruluşlardan her türlü bilgi ve belge talep etmeye yetkili olacak.
   • Bakanlıkça yetkilendirilmiş idareler; üretici-tedarikçi ve perakende işletmelerin stokçuluk ve fahiş fiyat uygulamalarını denetleyecek ve denetim sonuçlarını en erken şekilde bakanlığa bildirecek.
   Fahiş fiyat artışı yapanların tespiti halinde 10.000 liradan 100.000 liraya kadar idari para cezası uygulanacak.
   Stokçuluk yaptığı tespit edilenlere ise 50.000 liradan 500.000 liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

   İDARİ PARA CEZASI NEYE GÖRE UYGULANACAK?

   Kurul tarafından uygulanacak idari para cezaları aşağıdaki durumlara göre belirlenecek:
   • İşlenen fiilin ağırlığı,
   • Haksızlık içeriği,
   • İşletmenin türü,
   • İşletmenin büyüklüğü ve bulunduğu sektör,
   • Fahiş fiyat artışı,
   • Stokçuluk faaliyetlerinden sağlanan menfaat,
   • Daha önce aynı konudan ceza alıp almadığı gibi hususlar dikkate alınacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.