Yeni kredi paketi şartları neler?

   28.05.2020
   Yeni kredi paketi şartları neler?

   Pek çok alan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için finansman desteği sağlayacak kredi paketleri hazırlandı. Kamu bankalarından alınacak bu krediler konuttan beyaz eşyaya kadar uygun maliyetlerle kredi verilebilecek. Konut almak isteyen vatandaşlara yönelikte en düşük faiz oranlarının geçerli olacağı bir faiz oranının faaliyete gireceği belirtildi. Turizmi desteklemek amacı ile yaş gruplarına göre de özel tatil kredileri verilecek. Uzmanlardan gelen açıklamalara göre koronavirüs tedbirleri kapsamında destek paketlere yenilerinin de ekleneceğini belirtti.

   Covid-19 salgını sürecinde açıklanan destek paketlerin yenilerinin ekleneceği duyuruldu. Çeyiz ürünlerinden beyaz eşyaya, tatilden konuta kadar pek çok alanda vatandaşlara uygun maliyetler oranında finans desteği sağlanacağı duyuruldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamada yeni destek paketi ile kredi kolayları sağlanacağını bildirdi. Vatandaşların çeşitli alanlarda ihtiyaçlarına uygun maliyet ve vade oranı ile kaynak sağlayacak olan kredi paketlerini yeri üretimi destekleyecek nitelikte olacağını bildirdi.

   DÜŞÜK MALİYETLİ KREDİ

   Çeşitli ekonomi kaynaklarından alınan bilgilere göre kamu bankaları tarafından yapılan çalışmalara göre düşük maliyetli olan kredilerin, elektronik ürünler, mobilya, ev tekstili, beyaz eşya, bisiklet-motosiklet, çeyizlik eşya sektörlerine yönelik verileceğini duyurdu.

   Ülkemizde geçtiğimiz aylarda kamu bankaları tarafından otomobiller için yapılan kampanyalara daha uygun koşullar sağlanarak yeniden hayata geçirilecek.

   Turizmi desteklemek amacı ile yaş gruplarına uygun olarak özel tatil kredilerine imkan tanınacak.

   Emekliler ve çalışanlar için ayrı koşullarda tatil kredisi verilecek. Emekliler için seyahat ve tatil için daha uygun maliyetlerde krediler verilecek.

   Ev sahibi olmak isteyenler için kamu bankaları tarafından uzun vadeli konut kredisi verilebilecek. Konut kredisinden vatandaşlar için bu zamana kadar uygulanmış olan en düşük faiz oranının geçerli olabileceği bir paketin hazırlandığının sinyalleri verildi. Konu ile ilgili olarak bankaların en kısa sürede açıklama yapması bekleniyor. Ev sahibi olmak isteyenlerin yüzünü güldürecek olan bu kampanyanın ne zaman başlayacağı ve ne zamana kadar devam edeceğine ilişkin henüz kesin bir bilgi bulunmuyor.

   Kredi destek paketlerine ilişkin açıklamaların çok kısa sürede yetkili isimler tarafından yapılması bekleniyor.

   Kamu bankaları tarafından yapılacak bu kredi kolaylıklarına peşinden yerli özel bankalarından bunlara ek benzer uygulamaları yapması bekleniyor.

   Yaz sezonun gelmesi ile birlikte turizm sektörünü canlandırabilmek amacı ile bankalar kredi kolaylıkları sağlamaktadır. Kredi imkanları çalışanlar ve emekliler olmak üzere değişkenlik gösteriyor. Bankalar verecekleri krediyi yaş gruplarına göre de vermeye özen gösteriyor. Turizm sektörü için bankaların yanı sıra seyahat acentaları ve tur şirketleri tarafından da belli başlı uygulamaların hayata geçirileceği bekleniyor. Özellikle tatil sezonunun gelmesi ile birlikte rekabeti artırmak ve turizmi canlandırmak için büyük çalışmaların yapılması ön görülüyor.

   Kredi destek paketlerine ek olarak yapılacak yeni ekonomik önlemlerin neler olacağı merakla bekleniyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında her geçen gün bir yeni tedbir ve paket hayata geçirilmeye başlanıyor. 1 Haziran’dan itibaren normalleşmenin de etkisi ile bir çok daha yeniliğin hayata geçeceği bekleniyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.