Yat turizmi ne zaman başlıyor?

   Yat turizmi ne zaman başlıyor?

   Koronavirüs sürecinde alınan tedbirler kapsamında ara verilen yat turizmi, geçtiğimiz günlerde atılan normalleşme adımlarıyla birlikte yeni kurallar çerçevesinde yeniden başlıyor.

   Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, İMEAK Deniz Ticaret Odası’na gönderdiği yazıyla ticari yatların Haziran başından itibaren ticari faaliyetlerine başlamasına yeniden izin verildi. İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından yapılan açıklamaya göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetleri durdurulan ticari yatların, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirlere uyma koşuluyla 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren ticari faaliyetlerine başlamasına yeniden izin verilmiştir.

   KORONAVİRÜS TEDBİRLERİNE UYULACAK

   Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün Deniz Ticaret Odasına gönderdiği yazıda; yatların ticari faaliyet kapsamında yaptığı turların aile, akraba ve yakın arkadaşlar çerçevesinde yapılması durumunda mevcut kapasiteleriyle yapılmasını belirtmiştir. Diğer yandan turların farklı kişi ve gruplarla yapılması durumunda ise sosyal mesafe kuralına uygun olarak yapılmasını istemiştir.
   Yazıda yat veya teknelerin düzenli olarak enfeksiyonunun yapılması ve her türlü değişimle birlikte tüm dezenfeksiyon işleminin eksiksiz yapılması gerektiği de belirtilmiştir. Ayrıca bu işlemlerin belgelendirilmesi ve Liman Başkanlığı’nca kontrol edileceği de ifade edilmiştir.

   TUR SIRASINDA DIŞARIDAN VE BAŞKA TEKNELERDEN MİSAFİR KABUL EDİLMEYECEK

   Bakanlıkça gönderilen yazıda, tur başladıktan sonra bitiş sürecine kadar yatlara diğer teknelerden ve karadan herhangi bir şekilde misafir kabul edilmeyecek. Tekne giriş ve çıkışlarında misafir ve personellerin görebileceği şekilde koronavirüs tedbirlerinin yer aldığı uyarı levhaları yer alacaktır.
   Tur süresince yeme-içme hizmetleri mümkün oldukça kapalı paketle olacak ve hijyen koşullarına uygun şekilde olacak.
   Konuyla ilgili açıklamada bulunan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, yat turizmi için 2020 yılına yüksek beklentilerle girdiklerini ancak koronavirüs salgını dolayısıyla tüm planların alt üst olduğunu belirtti. Açıklamasında, insanların haklı olarak sağlıklarını düşündüğünü, bu nedenle de kendilerini izole edebilecekleri ve güvende hissedebilecekleri ortamlar aradıklarını belirterek, bu kapsamda sayıca az kişinin konaklayabileceği butik oteller, müstakil konutlar, yat turizmi ve mavi yolculuk gibi seçeneklerin ön plana çıktığını söyledi.
   Kıran, açıklamasında Deniz Ticaret Odasına kayıtlı üyelerin yeni duruma ve yeni kurallara göre teknelerini hazırladıklarını, kendilerinin de ilgili devlet kurumlarıyla sürekli temas halinde olduklarını belirterek, bakanlığı aldığı bu karardan memnuniyet duyduklarını ve ilgili tüm bakanlıklara teşekkür ettiklerini söyledi.

   TEMMUZ İTİBARIYLA KAPILAR YABANCILARA AÇILACAK

   Yat turizmi ilk etapta yurt içinde başlayacak. Havayolu seferlerinin başlamasıyla yurt dışı geliş-gidişlerinin tam anlamıyla açılmasının ardından Temmuz başı itibarıyla da yat turizmi yabancılara açılmış olacak. Bu adımlarla birlikte yat turizmi canlanacak ve ekonomik anlamda en çok etkilenen turizm sektörüne büyük katkılar sağlayacak.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.