Seyahat yasağı ne zaman bitecek?

   28.05.2020
   Seyahat yasağı ne zaman bitecek?

   Şehirler arası tren, otobüs ve uçak seferlerinin ne zaman başlayacağı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.  Mart ayında ilk koronavirüs vakasının görülmesi ile birlikte pek çok alanda olduğu gibi seyahat alanında kısıtlamalar meydana geldi. Uçak, tren ve otobüs seferleri süresiz olarak iptal edildi. Peki tren, otobüs ve uçak seferleri bir daha ne zaman başlayacak? İşte seyahat yasağı ile ilgili en çok merak edilenler…

   Koronavirüs salgının azalması ile birlikte normalleşme için de seyahat yasakları konusunda da bir takım gevşetilme yapılıyor. Bu kapsamda tren, otobüs ve uçak seferlerinin yeniden başlatılması bekleniyor. Ülkemizde koronavirüs tedbirleri kapsamında normalleşme yolunda adımlar atılmaya başlandı. Peki otobüs seferleri ne zaman başlayacak? Otobüs firmaları korona ile ilgili açıklamalarını yaptılar. 4 büyük firma seferlere ne zaman başlayacağını duyurdu.

   OTOBÜS SEFERLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

   Kamil Koç, Ulusoy, Metro ve Pamukkale 4 Haziran tarihinden itibaren seferlerine başlayacağının duyurusunu yaptı.

   Hava, kara ve demir yollarında ulaşım Covid-19 salgını nedeni ile durdurulmuştu. Virüsün etkisini azaltmaya başlaması ile birlikte normalleşme adımları kapsamında otobüs firmaları açılış tarihlerini açıklamaya başladı.

   4 HAZİRAN’DA UÇAK SEFERLERİ

   Virüsün etkilerini azaltması amacı ile ülkemizde havayolları firmaları bütün seferlerini durdurduklarını ilan etmişti. Türk Hava Yolları (THY) tarafından yapılan açıklamaya göre iç hat seferlerinin 4 Haziran’da yapılacağını duyurdu. Pegasus ve SunExpress gibi havayolu firmalarının da uçuşlarına aynı tarihte başlayacağını ilan etti.

   THY tarafından yapılan açıklama da “Yeni koronavirüs (COVID-19) küresel salgını sebebiyle, resmi otoritelerce alınan kararlar ve sizlerin sağlığı için aldığımız önlemler doğrultusunda; iç hat uçuşlarımız 04 Haziran 2020, dış hat uçuşlarımız 10 Haziran 2020 tarihine kadar durdurulmuştur.” İfadesi yer aldı.

   Pegasus tarafından yapılan açıklamada 28 Mayıs ile 3 Haziran tarihleri arasında iptal olan biletlere ilişkin olarak;

   25.03.2020 tarihinde yayınlanan SHY-Yolcu yönetmeliğine istinaden Koronavirüs (COVID-19) nedeniyle iptal olan seferler için bilet işlemleri aşağıdaki gibi düzenleneceği belirtildi.

   Ücretsiz açığa alma

   Pegasus Mobil Uygulaması üzerinden iptal olan uçuşlara ilişkin yolcuların ücretsiz olarak biletlerini açığa alacaklarını uygulama üzerinden yapılabileceği gibi dileyenlerin flypgs.com üzerinden de yapabileceklerini duyurdu.

   Ücretsiz değişiklik

   İptal olan uçuşlarla ilgili vatandaşların mağdur olmamaları adına ücretsiz değişiklik işlemini rahatlıkla yapabileceklerini duyurdu.

   Ücretsiz iade

   İptal olan uçuşlara ilişkin biletlerini iptal etmek isteyen kişiler iade işlemleri ile ilgili olarak 0 (850) 250 67 02 numaralı çağrı merkezi ile iletişime geçmeleri gerekir. İade işlemleri sadece çağrı merkezi üzerinden gerçekleşmektedir.

   Bilet iade, değişiklik ve açığa alma gibi işlemlerle ilgili detaylı bilgi almak için ilgili firmanın resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

   BİLET NASIL ALINACAK?

   Sağlık Bakanlığı bilişim sistemleri veri tabanı üzerinden Hayat Eve Sığar (HES) kodu ile vatandaşlar bilet satış işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Kişilerin Kovid-19 ile ilgili satış sırasında tetkikleri kontrol edilecek.

   Giriş ve çıkış yasağı olan şehirler için ise ‘seyahat izin belgesi’ almak zorunluluğu devam edecek.

    

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.