Boşanma durumunda kredi borcuna ne olur?

   28.05.2020
   Boşanma durumunda kredi borcuna ne olur?

   Herhangi bir sebepten dolayı eşlerin boşanması halinde, eşlerden birinin veya her ikisinin varsa kredi borçları ne olacak merak ediliyor.

   Eşlerin boşanma durumunda mal paylaşımı gibi kredi borcunun paylaşımının olup olmayacağı, kredini kimin üzerine kalacağı ve eşlerin borç sorumlulukları araştırılan konular arasında yer almaktadır. Peki, boşanma durumunda kredi borcu ne olur? Borç paylaşılır mı? Detaylar yazımızın içeriğinde…

   BOŞANMA DURUMUNDA BORÇ PAYLAŞIMI OLUR MU?

   Evlilik sırasında kişisel olarak çekilen kredi borcu veya herhangi başka bir borç ilkesel olarak paylaşılmaz. Ancak evliyken edinilmiş ortak kullanılan bir mala dair borç söz konusu ise dolaylı olarak borç paylaşımı olur. Eğer bir eş diğer eşten katılma alacağı talep ederse ve o mal varlığıyla ilgili bir kredi borcu varsa, diğer eşin alacağı mahsup edilerek bir hesaplama yapılmaktadır. Böyle bir durumda malın borcu da dolaylı olarak paylaşılmış olur. Bunun dışında bir eş diğer eşin bireysel borçları için sorumlu tutulmamaktadır.

   BOŞANMA DURUMUNDA KONUT BORCU MU PAYLAŞILIR, KONUT SATIŞA MI ÇIKARILIR?

   Evlilik döneminde krediyle alınmış bir gayrimenkulün boşanma sırasında borcu hala devam ediyorsa kredi borçlusu olan taraf bu borçtan sorumlu olmaya devam eder. Bununla birlikte diğer eşin evlilik sırasında ödenen kredilere karşılık bir alacak hakkı doğmaktadır. Bu durumda mülk kredi sorumlusu olan eşte kalır ve diğer eş ödenen kredilerden alacak hakkına sahip olur. Eşlerden biri çalışmıyor olsa dahi diğer eşin alacak hakkı doğmaktadır. Ülkemizde yürürlükte olan medeni kanunun ilgili maddeleri gereği, eşler çalışsa da çalışmasa da eşlerden birinin aldığı konut veya başka bir gayrimenkul paylaşılacak mal varlığı kapsamındaysa diğer taraf hak sahibi olur. Sonuç olarak eşlerden biri çalışmıyor olsa dahi alacak hakkına sahip olur.

   EŞLERDEN BİRİ OTURULAN EVİ TEMİNAT GÖSTEREREK KREDİ ÇEKMESİ DURUMUNDA DİĞER EŞİN RIZASI GEREKİR Mİ?

   Eşlerin birlikte oturduğu ve hayatlarını birlikte sürdürdükleri konutta yapılacak her türlü sınırlandırmalarda diğer eşin de açık rızasına bağlıdır. Yani soruya cevap olarak; eşlerden biri kredi kullanmak için ortak oturulan evi teminat gösterecekse mutlaka diğer eşin de açık rızası gerekmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.