Ziraat Bankası çiftçi kredisi nasıl alınır?

   28.05.2020
   Ziraat Bankası çiftçi kredisi nasıl alınır?

   Ziraat Bankası, koronavirüs salgınıyla mücadele döneminde çiftçilerin birikmiş tarımsal elektrik ve su borçlarını ödeyebilmeleri amacıyla 36 ay vadeli sabit faizli kredi imkanını devreye soktu. Peki, çiftçi özel kredisi nasıl alınacak? Şartlar neler?

   Her zaman çiftçinin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için onların yanında yer alan Ziraat Bankası, şimdi de çiftçilerin tarımsal faaliyetlerinde kullandıkları elektrik ve su nedeniyle biriken borçlarını ödeyebilmeleri için uygun koşullarda yeni bir kredi uygulamasını devreye almıştır. Bu krediden hali hazırda tarımsal üretim yapan ve resmi aboneliği olan çiftçiler yararlanabilecek. Bu imkan çiftçinin borcunu kapatmasını sağlayacak ve 36 ay vadeli olacak.
   Ziraat Bankası verdiği krediyle bir yandan çiftçinin borcunu daha geniş bir zamanda ve makul bir sürede sıkışmadan ödemesini sağlarken diğer yandan da tarımsal faaliyetlerin aksamadan devam etmesini sağlayacaktır. Peki, Ziraat Bankası çiftçiye özel olan krediden nasıl yararlanılacak? Detaylar haberimizde…

   ÇİFTÇİYE ÖZEL KREDİYLE ÜRETİM DAHA GÜVENLİ YAPILACAK

   Çiftçi dostu Ziraat Bankası, tarım kredisi uygulamaları kapsamında elektrik ve su faturalarını rahatlıkla ödeyebilmeleri için kredi imkanı tanıyor. Çiftçilerin tarımsal faaliyetler için kullandıkları elektrik ve su faturalarını zaman zaman ödeyememesi borcun birikmesine ve daha sonra ödenmeyen ve geciken borçtan dolayı elektriğin ve suyun yasal olarak kesilmesine neden olmaktadır. Bu da üretimin aksaması anlamına gelir.
   Ziraat Bankası’nın sağladığı bu kredi ile gıda ihtiyacına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz pandemi döneminde, üretimin sürdürülebilirliği açısından oldukça önemlidir. Tarımsal üretimin elektrik ve su gibi nedenlerle aksamaması ve tarım üreticilerinin biriken fatura borçlarının makul bir süreye yayılarak zorlanmadan ödenmesi sağlanmaktadır.

   TARIMSAL ÜRETİCİLER KREDİDEN NASIL YARARLANACAK?

   • Krediden yararlanabilmek için elektrik ve su faturası üreticinin adına olması gerekir.
   • Tarımsal üretim faaliyetlerinin devam etmesi gerekir.
   • Bu şartları taşıyan üreticiler, çalıştıkları şirketten alacakları borç miktarını gösteren belge ile bağlı bulundukları Ziraat Bankası şubesine başvuru yapacaklar.
   • Banka, gerekli araştırma ve incelemeleri yaptıktan sonra verilecek kredi miktarını belirleyecek.
   • Kredi çiftçiye nakit olarak verilmeyecek. Doğrudan borcun olduğu şirkete aktarılarak borcun kapatılması sağlanacak.

   TARIMSAL ÜRETİM KESİNTİSİZ DEVAM EDECEK

   Çiftçiye özel olarak verilen elektrik ve su borcu kapatma kredisi ile ilgili açıklama yapan Ziraat Bankası Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişman, “Çiftçilerimize güçlü şekilde finansal destek vermeye devam ediyoruz. Bu kredi ile çiftçilerimiz birikmiş tarımsal elektrik ve sulama borçlarını tek seferde kapatacak, buna ilişkin kredi borçlarını uygun bir faiz oranı ile 36 aylık süre içinde ödeyebilecekler.” değerlendirmesinde bulundu.

   ÇİFTÇİ KREDİSİNİN ÖZELLİKLERİ

   • Kredi faiz oranları sabit faizli olacak.
   • Kredi çeken üreticiler, ne kadar geri ödeme yapacaklarını kredi çekerken belirtecekler.
   • Kredi geri ödemeleri, üreticilerin hasat dönemi ve gelir elde ettikleri dönemlerde yapılacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.