Seyahat izin belgesi nasıl alınır?

   27.05.2020
   Seyahat izin belgesi nasıl alınır?

   Koronavirüs mücadelesi kapsamında pek çok il için seyahat kısıtlaması getirilmişti. Ancak normalleşme sürecine yavaş yavaş girilmesi ile birlikte artık seyahat izin belgesi ile birlikte şehirlerarası yolculuklar yapılabilecek. Peki kimler seyahat izin belgesi alabiliyor. Seyahat izin belgesi nasıl alınır?

   Covid-19 vakalarında görülen azalma ile birlikte 65 yaş üstünün evde kalmasından dolayı esneklik getirildi ve seyahat izin belgeleri ile şehir dışına gidebilecekler. Bu esneklik verilmiş olsa bile her vatandaş bu izinden yararlanamıyor ve bazı şartları sağlıyor olması gerekir. Peki 65 yaş üstü seyahat için hangi belgeleri olmak zorunda?

   KİMLER SEYAHAT EDEBİLECEK?

   Bakanlık tarafından gönderilen genelgeye göre 22 Mart tarihinde çıkarılan genelge ile sokağa çıkmaları yasaklanan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar (üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi alabilecekler ve gidecekleri yerlerde de en az 30 gün kalmak koşulu olacak böylece istedikleri yerlere gidebilecekler. Seyahat süresi boyunca 65 yaş ve üzeri kişilere bir kişi refakat edebilecek.

   81 ilin valiliğine İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelgede yer alan bilgiye göre 65 yaş ve üzeri vatandaşların 21 Mayıs Perşembe 09:00 itibari ile Seyahat İzin Belgelerini elektronik ortamda yani E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi üzerinden yapabilecekleri gibi Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden de gerçekleştirebilecekler.

   Seyahat izin için başvuru sırasında başvuru yapan kişi ile birlikte beraberinde olan kişilerinde Covid-19 sorgusu sistemden otomatik olarak yapılacak. Bu belgeyi almak için herhangi bir kuruluşa gitmeye gerek kalmadan otomatik olarak yapılacak değerlendirilip hemen sonuçlanacaktır.

   İzin başvurusu kabul edilen vatandaşlar SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak isteyen kişiler belgelerini e-Devlet üzerinden indirebilecekler ve çıktısını alabilecekler.

   Alınan belgeler tek yön için geçerli olacak ve gidecek kişinin en 30 gün süre ile gittiği yerde kalması gerekecek. 65 yaş üstünü götürüp refakat edecek kişinin de 72 saat içerisinde geri dönmesi gerekecek.

   İzin belgesi kabul gören 65 yaş üstü kişinin bilgileri gideceği bölgenin aile hekimliklerine gönderilecek ve gerekli takipler aile hekimlikleri tarafından yapılacaktır.

   65 yaş ve üzeri kişiler seyahat izin belgeleri ile birlikte gidecekleri yerlerde de 21 Mart tarihinde çıkarılan sokağa çıkma yasağına devam etmeleri gerekecek.

   seyahat izin belgesi

   SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

   Vatandaşlar artık Kaymakamlıklara gitmeye gerek kalmadan e-Devlet üzerinden Seyahat İzin Belgelerini alabilecekler.

   Yapılan başvuru sonunda değerlendirme sonucu ise kişiye SMS ile bildirilecek. Başvuru sonucu onaylanan vatandaşlar havalimanları ya da otogarlarda oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numaraları yardımı ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul edilebilecekler.

   – İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca yukarıda belirtilen çerçevede gerekli kararların alınacak.

   Seyahat izin belgesi alan kişiler eğer toplu taşıma araçlarını kullanacaklarsa oluşabilecek yoğunluğu göz önüne alarak gerekli tedbirleri almaları gerekir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.