0-14 yaş sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek?

   27.05.2020
   0-14 yaş sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek?

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında ilk olarak 65 yaş ve üstü vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı getirildi. Ardından 0 ile 20 yaş altı gençler içinde sokağa çıkma yasağı getirildi. Normalleşme ile birlikte herkesin akılında sokağa çıkma yasağı ne zaman kaldırılacak. Evde durmaktan sıkılan gençlerin gözü yetkililerden yapılacak açıklamalarda. 0 ile 14 yaş arası gençlerin sokağa çıkma yasağı ne zaman kaldırılacak? İşte sokağa çıkma yasağı ile ilgili alınan kararlarla ilgili son gelişmeler…

   Covid-19 salgının ülkemizde görülmesi ile birlikte 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Kısıtlamalar nedeni ile çocuklar ve gençler uzun süredir sokaklara çıkamıyor, parka gidemiyor. Son alınan kararlarla birlikte artık yaş gruplarına göre belirli günlerde belirli saat aralıklarında sokağa çıkabilecekler. Peki 0-14 yaş arası çocukların sokağa çıkma izni ne yapılıyor? Bu hafta 14 yaş üstü için sokağa çıkma izni getirilecek mi?

   27 Mayıs Çarşamba günü 0 ile 14 yaş arası çocuklara saat 11:00 ile 15:00 aralığında sokağa çıkma izni veriliyor. Çocukların bu saat aralığında maskelerini takıp sosyal mesafe kurallarına uyarak sokağa çıkmalarına izin verilmektedir.

   15 ile 20 yaş arası gençlerin ise 29 Mayıs Cuma günü 11:00 ile 15:00 saatleri arasında sokağa çıkma izinleri bulunmaktadır.

   SAĞLIK BAKANI AÇIKLADI

   Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından geç saatte sosyal medya platformu Twitter üzerinden bir açıklama geldi. Açıklamada 20 yaş altının sokağa çıkması ile ilgili detayları içermektedir. İşte Bakan Koca’nın açıklaması;

   NORMALLEŞME TAKVİMİ

   Normalleşme döneminin artık başladığını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, tedbirler alınarak artık tüm ulaşım modlarının yeniden hayata geçirileceğini belirtti ve yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi:

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında seferlerine ara verilen YHT’nin 28 Mayıs Perşembe 07:00 itibari ile Ankara-İstanbul seferine başlayacağını duyurdu. İlk yüksek hızlı tren seferinin de Ankara’dan İstanbul’a hareket edeceğini bildirdi. Trenlerin yarı kapasite ile çalışacağını ve sadece Sağlık Bakanlığı’na ait olan Hayat Eve Sığar bilişim sistemleri veri tabanı olan HES üzerinden kod alan vatandaşların seyahat belgeleri ile birlikte seyahat edebileceklerini bildirdi.

   İlk normalleşme takviminin 11 Mayıs tarihi ile başladığını ve ikinci normalleşmenin de 27 Mayıs itibari ile ile başlamış olacağı bildirildi.

   29 Mayıs tarihinden itibaren camilerde Cuma namazı kılınabileceğine dair karar alındı.

   27 ve 29 Haziran tarihleri arasında YKS, 20 Haziran tarihinde LGS, 14 Haziran tarihinde de Askeri öğrenci sınavları yapılacak. Üniversiteler isterlerse 15 Haziran’dan itibaren akademik takvime göre hareket edebilecekler. Adliyelerde ara verilen keşif, duruşma, yargı süreci, icra iflas takipleri, uzlaştırmacı görevlendirmesi durdurulması 15 Haziran tarihinden itibaren sona erecek ve normal şekilde yürütülmeye başlanmış olacak.

   Askerlik ile ilgili olarak da terhis işlemleri 31 Mayıs tarihinde başlayacak. 1 Haziran tarihinde Milli Savunma Bakanlığı’nın atama, görevlendirme ve personel temini başlayacak. 5 Haziran’da celp işlemleri başlarken, 20 Haziran’da da bedelli askerlik işlemleri tekrar başlamış olacak.

   27 Mayıs tarihinde belediye kredi ve İller Bankası ihaleleri açılmış olacak.

   1 Haziran tarihinden itibaren belirlenmiş olan salgın hastanelerinin sayıları azaltılarak bu hastanelerin hasta kabulüne başlayarak normal işleyişine dönmeleri sağlanacak.

   Alınan yeni tedbirlerle ilgili son gelişmeler için haberlerimizi yakından takip edebilirsiniz.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.