Anneler 1300 TL’lik yardımdan nasıl yararlanır?

   26.05.2020
   Anneler 1300 TL’lik yardımdan nasıl yararlanır?

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre annelere 1300 TL’lik sosyal yardım yapılacağı duyuruldu. Yapılacak sosyal yardımla ile ilgili detayları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk verdi. Son 5 yıl içerisinde 4 milyon 626 bin 243 anneye yeni doğan bebekleri için 2 milyar 399 milyon 48 bin TL ödeme yapıldığını belirtti. Ülkemizde annelere çok fazla yardım verildiğini bunların başında ise doğum yardımı olduğunu bildirdi. Devlet tarafından her anneye çalışıyor olsun veya olmasın hepsine doğum yardımı olarak ödeme yapmaktadır. Bu destekle birlikte her çocuk için ayrı ayrı para ödemesi gerçekleşiyor. Peki 1300 TL sosyal yardım nasıl alınır, başvuru şartları nelerdir?

   Annelere yapılan çocuk yardımı ile ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklama geldi. Yapılan açıklamada yardıma yönelik tüm detaylara yer verildi. Doğum gerçekleştikten sonra başvuru ilgili nüfus müdürlüklerine çocuğa ait Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) kayıt işlemi gerçekleştikten sonran Doğum Yardımı başvuru dilekçesi eksiksiz olarak doldurulup imzalanıyor ve sonrasında şahıs iadeli taahhütlü posta ya da kargo yolu ile gönderim yapıyor.

   1300 TL Sosyal Yardım

   1300 TL Sosyal Yardım

   1300 TL SOSYAL YARDIM

   1300 TL’lik sosyal yardım ile ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tüm detayları açıkladı. Son 5 yıl içerisinde 4 milyon 626 bin 243 anneye yeni doğan bebekleri için toplamda 2 milyar 399 milyon 48 bin TL ödeme yapıldığı söylendi. Mayıs 2015 yılında ilk kez uygulamaya konulduğunu ve o zamandan bu zamana kadar milyonlarca kişinin para yardımı aldığını bildirdi.

   İlk kez 2015 yılında başlanılan uygulamada ilk çocuk için anneye 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için de 600 TL ödeme yapılma devam ediyor.

   ŞARTLAR NELERDİR?

   Yapılan açıklamada bu destekten faydalanmak için “15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumları kapsamaktadır” kuralı yer alıyor ve “Yurt içinde ve yurt dışında 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında canlı doğum gerçekleştiren Türk vatandaşları ve Mavi kart sahipleri” kişilerini kapsamaktadır. 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren doğan her çocuk için annelere ödeme yapılmaktadır. Ödemeyi almak için unutan annelerin tekrar müracaat etmeleri gerekecektir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl , İlçe Müdürlükleri aracılığı ile ödemeler gerçekleşmektedir. Ödemeyi almak isteyen kişilerin kimlikleri ile müracaat etmeleri yeterlidir.

   İlk olarak proje kapsamında 3 ilde ikamet eden sigortalı çalışan annelere bakıcı desteği sağlanacak. Standart olarak her anneye 1300 TL ödeme yapılması bekleniyor. Başvurularının sonuçlarının bakanlık tarafından ilerleyen zamanlar içerisinde duyurulması bekleniyor.

   Eğitimli bakıcı tutan annelere yönelik verilecek olan destek için başvuru koşulları da belirlenmiş oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde yaşayan annelere aylık olarak ücret alacaklar. Destek almak isteyen kişilerin başvuru şartları bununla sınırlı değil.

   Bakıcı desteğinden faydalanmak isten annenin çocuğu ile aynı evde ikamet etmesi ve bekar ise çocuğunun velayetinin üzerine olması gerekir. Aynı zamanda işverene bağlı bir firma tarafından SGK’ya her ay 30 gün prim bildirimi yapılması koşulu aranmaktadır.

   Bu koşulları sağlayan annelerin ön kayıt için 0 ile 24 ay arası çocuğunun olası ve sigortalı olarak çalışıyor olması gerekir. Destekten faydalanmak için annelerin çocuk bakımı alanında MEB sertifikası almış kadınları çalıştırması gerekir.

   Ön kayıtlar başladı. Ön kayıtla ilgili detaylı bilgi almak isteyen kişiler Bakanlığı resmi sitesini ziyaret edebilirler. Tüm bunların yanı sıra Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetlerin İlçe Müdürlüklerini ziyaret edebilirler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.