Banka hesabı nasıl kapatılır?

   24.05.2020
   Banka hesabı nasıl kapatılır?

   Banka hesabını kullanmayan banka müşterileri, hesaplarını nasıl kapatacağını araştırıyor. Kapatılmayan banka hesaplarında komisyon birikmesi olabiliyor. Bu nedenle kullanılmayan banka hesaplarının kapatılması önerilmektedir.

   Banka hesabı kapatma işlemleri genellikle 6 ay kullanılmayan hesaplar için yapılmaktadır. Kullanılmayan banka hesabının kapatılmaması durumunda bazı istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bankalar hesap komisyon ücretleri alabiliyor, ödenmeyen borçlar da faiziyle birikebiliyor. Bu durum banka müşterilerini zor durumda bırakabilmektedir. Şimdi kullanılmayan banka hesapları nasıl kapatılıyor bu konunun detaylarına değineceğiz.

   BANKA HESABI KAPATMA

   Banka hesaplarını kapatma işlemleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ancak bazı ortak yanları da vardır. Banka hesaplarının kapatılması için aşağıdaki yollar takip edilebilir:
   – Banka hesabının aktiflik durumunun 6 ayı geçmiş olmasına dikkat edilmelidir.
   – Hesabın bulunduğu bankaya, kapatmaya ilişkin bir dilekçe sunulmalıdır.
   – Banka kapatma işlemini gerçekleştirdikten sonra banka kartları kırılarak imha edilmelidir.
   Banka müşterileri hesap kapatma işleminde banka yetkilileri hesabın kapatılmaması yönünde müşteriye tavsiyelerde bulunabilmekteler. Ancak kontrol edilmeyen banka hesaplarından komisyon ücretleri kesilmektedir.

   BANKA HESABI KAPATMA DİLEKÇESİ NASIL YAZILIR?

   Banka hesabı kapatma dilekçesi, müşterisi olunan bankaya sunulmalıdır. Dilekçe yazılırken banka genel müdürlüğüne yazılmalıdır ve aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.
   – Banka hesabının neden kapatılması gerektiğine ilişkin bilgi dilekçede yer almalıdır.
   – Dilekçenin sol alt kösesine iletişim bilgileri, T.C kimlik bilgileri yazılması gerekmektedir.
   – Dilekçe içerisinde kapatılması gereken hesap numarası yazılmalıdır.
   – Dilekçe bankaya şahsen verilmelidir. İkinci şahıslar tarafından üçüncü şahıslar tarafından verilecek dilekçeler kabul edilmemektedir.
   – Dilekçeyle birlikte bankanın vereceği form da doldurulur bankaya teslim edilmesi gerekmektedir.

   İNTERNET BANKACILIĞI İLE HESAP KAPATILABİLİR Mİ?

   İnternet bankacılığı üzerinden banka hesabı kapatılabilmektedir. Ancak çoklu hesaplarda bu yolla hesap kapatmak mümkündür. Bir bankada birden fazla hesabın olması ve internet bankacılığı uygulamasında bulunması gerekmektedir. Bu şekilde olan hesaplar internet bankacılığı üzerinden kapatılabilmektedir. Banka hesabı kapatma işlemi mobil bankacılık üzerinden de yapılabilmektedir. Mobil bankacılık uygulamasına girildiğinde hesaplarım bölümünden kapatma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

   MÜŞTERİ HİZMETLERİ İLE HESAP KAPATILABİLİR Mİ?

   Banka hesabı kapatma işlemi müşteri hizmetleri aracılığıyla da yapılabilmektedir. Ancak banka müşteri hizmetleri çok yoğun olduğundan ve ulaşma sıkıntısı yaşanmasından dolayı çok tercih edilmemektedir. Her banka farklı yolları takip ederek banka hesaplarını kapatabilmektedir. Bu yolla hesap kapatmak için öncelikle ilgili bankaların müşteri hizmetleri aranmalıdır. Aşağıdaki bankalar ve karşısında verilen müşteri hizmetleri numaraları aranabilir:
   – Akbank müşteri hizmetleri iletişim no: 444 25 25
   – Albaraka Türk müşteri hizmetleri iletişim no: 444 5 666
   – Denizbank müşteri hizmetleri iletişim no: 444 0 800
   – Fibabanka müşteri hizmetleri iletişim no: 444 88 88
   – Garanti BBVA müşteri hizmetleri iletişim no: 444 0 333
   – Halkbank müşteri hizmetleri iletişim no: 444 0 400
   – HSBC müşteri hizmetleri iletişim no: 444 0 111
   – ING Bank müşteri hizmetleri iletişim no: 444 0 600
   – Kuveyt Türk müşteri hizmetleri iletişim no: 444 0 123
   – Odea Bank müşteri hizmetleri iletişim no: 444 8 444
   – QNB Finansbank müşteri hizmetleri iletişim no: 444 0 900
   – TEB müşteri hizmetleri iletişim no: 444 0 666
   – İş Bankası müşteri hizmetleri iletişim no: 444 02 02
   – Vakıfbank müşteri hizmetleri iletişim no: 444 0 724
   – Yapı Kredi Bankası:- müşteri hizmetleri iletişim no: 444 0 444
   – Ziraat Bankası müşteri hizmetleri iletişim no: 444 00 00

   KULLANILMAYAN BANKA HESAPLARI NE KADAR SÜREDE KAPANIR?

   Banka hesaplarının kendiliğinden kapanması mümkün değildir. Banka hesaplarının kapatılması hesap sahibinin talebiyle kapatılabilmektedir. Uzun süre kullanılmayan banka hesapları için de müşteri temsilcileri müşteriye bilgi vermektedir.
   Hem kapatılmayan hem de kullanılmayan banka hesapları için bazı bankalar hesaplar üzerinden komisyon ücretleri almaktadır. Bazı bankalarda da böyle bir uygulama söz konusu değildir.
   Banka hesapları en az 6 ay ya da 1 yıllık süre ile belirlenmektedir. Bu sürelerin altında kullanılmayan hesaplar için herhangi bir kapatma işlemi uygulanmamaktadır.
   Müşteriler, banka hesabı kapatma işlemleri için bizzat banka şubelerine giderek bankada hesabının olup olmadığını teyit etmelidir. Banka hesaplarının kapatılması için farklı yolların kullanıldığı ve bu yolların hesap kapanana kadar takip edilmesi gerekir. En son işlem olarak müşteri temsilcisine bilgi verilerek kapatma işlemi tamamlanmalıdır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.