Sanal kart oluşturma nedir? Nasıl alınır?

   Sanal kart oluşturma nedir? Nasıl alınır?

   Kredi kartı kullanıcılarının internet üzerinden alışveriş yaparken yüksek limitli kredi kartı kullanmaktan çekindikleri durumda bankalar, kart kullanıcısına başka bir seçenek daha sunuyor. Bu seçenek de Sanal Kredi kartı seçeneğidir.

   Peki, nedir bu sanal kredi kartı, nasıl kullanılır, nereden alınır ve nasıl iptal edilir? Bu yazımızda  ne olduğunu hangi bankalardan sanal kredi kartı oluşturulabilir bunların detaylarını paylaşacağız.

   SANAL KART NASIL ALINIR?

   Sanal kredi kartlarını, müşterisi olduğunuz bankalar üzerinden alabilirsiniz. Müşterisi olduğunuz bankanın şubelerinden, internet bankacılığı veya müşteri hizmetlerini arayarak sanal kredi kartı talebi oluşturulabilmektedir. Bu kartlar adı üzerinde olduğu gibi sadece internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılabilmektedir. Elinizde fiziki olarak bir kart bulunmamaktadır. Ama talep edilmesi halinde bazı bankalar temsili olarak bu karttan gönderebilmektedir.

   SANAL KART LİMİTİ NE KADAR OLUYOR?

   Sanal kartın limiti müşteri tarafından belirlenmektedir. İlk alındığında sıfır limitli olarak oluşturuluyor. Daha sonra yapılacak alışveriş ve harcamalara göre limit belirlenebiliyor. Normal şartlarda bu alışveriş normal kredi kartının limitinden düşmektedir ancak asıl kredi kartının bilgileri paylaşılmamaktadır. Bilgiler sanal karttan limit asıl karttan yapılmaktadır.

   İŞ BANKASI SANAL KART OLUŞTURMA NASIL YAPILIR?

   İş Bankası sanal kartı Maximum sanal kart olarak isimlendirilmiştir. Oluşturulan kartların numaraları tek kullanımlık olup kullanıldıktan sonra bloke olmaktadır. Bu sebeple güvenli bir kullanım sunmaktadır. Her kullanımdan sonra kart numarası yenilenmektedir. Sanal kartın oluşturulması, takip edilmesi ve takip edilmesi gibi yöntemler dijital bankacılıkla mümkündür. İş Bankası sanal kart oluşturma ve iptal işlemleri için aşağıdaki yollar takip edilebilir.
   – Öncelikle bankanın 0850 724 0 724 hattı aranarak müşteri hizmetlerine bağlanılmalı. Daha sonra mevcut kredi kartınız için sanal kart oluşturma talebinde bulunulmalıdır. İptal işlemleri de yine aynı yolla müşteri hizmetlerine bağlanılarak sanal kartın iptali talebinde bulunulmalıdır.
   – Bir başka sanal kart oluşturma yöntemi de internet bankacılığıdır. Bankanın https://www.isbank.com.tr adresi üzerinden internet bankacılığına giriş yapılır. Daha sonra kart menüsünden mevcut kredi kartı olan Maximum kart seçilir. Daha sonra sanal kart oluşturma ve iptal işlemleri gerçekleştirilebilir.
   – Son olarak mobil bankacılık üzerinden de sanal kart oluşturulabilmektedir. Bunun için mobil bankacılık uygulamasına girilir. Menüden Maximum kart bölümüne girilerek kart oluşturma ve iptal işlemleri yapılabilir.

   AKBANK SANAL KART OLUŞTURMA NASIL YAPILIR?

   Akbank sanal kart, normal kredi kartı olan Axess kredi kartı için çıkartılan bir karttır. Fiziki bir kart değildir. Daha çok internet üzerinden yapılan alışverişlerde, sosyal medya harcamaları ve e-ticaret harcamalarında kullanılmaktadır. Akbank sanal kart oluşturma ve iptal ettirme yöntemleri de aşağıdaki gibidir:
   – Öncelikle bankanın 444 2 525 numaralı müşteri hizmetleri aranmalıdır. Buradan müşteri hizmetlerine bağlanmak için gerekli bilgiler girildikten sonra müşteri temsilcisine bağlanılır. Müşteri temsilcisine Axess kredi kartına bir sanal kart oluşturma talebi ya da var ise iptal ettirme talebinde bulunulmalıdır.
   – Bir diğer yol da bankanın https://www.akbank.com.tr adresi üzerinden internet bankacılığına giriş yapılır. Buradan kartlar menüsüne girilerek Axess kredi kartı seçilir. Daha sonra kredi kartı üzerinden sanal kart oluşturma işlemlerine devam edilir. İşlemler bittiğinde talep oluşturulmuş olacaktır. Sanal kart iptal işlemleri de yine aynı yöntemle yapılabilmektedir.
   – Akbank mobil uygulama üzerinden de Sanal kart oluşturma, iptal ettirme ve hesap takip etme işlemleri yapılabilmektedir.

   ZİRAAT BANKASI SANAL KARTIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

   Ziraat Bankası sanal kartı, normal kredi kartı olan Bankkart üzerinden oluşturulmaktadır. Sanal kart oluşturmak için bankanın mobil bankacılık, internet bankacılığı ve müşteri hizmetleri kullanılabilmektedir. Ziraat Bankası sanal kartın detayları da aşağıdaki gibidir:
   – Ziraat Bankasından sanal karta sahip olmak isteyenlerin öncelikle bankanın kredi kartına sahip olması gerekmektedir.
   – Sahip olunan kredi kartının internet bankacılığı işlemlerine de açık olması gerekmektedir. Aynı samanda kart sahibinin internet bankacılığı müşterisi de olması gerekmektedir.
   – Banka bir yılda en çok 10 defa sanal kart tanımlamasına izin vermektedir.
   – Ziraat Bankası mobil uygulaması, Bankkart mobil uygulaması ve internet bankacılığı üzerinden kart limiti artırım talebi de yapılabilmektedir.

   VAKIFBANK SANAL KART BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

   Vakıfbank sanal kart, Worldcard üzerine oluşturulan bir karttır. Sanal kart oluşturma talepleri; Vakıfbank şubelerinden, mobil bankacılıktan, internet bankacılığından ve müşteri hizmetleri üzerinden iletilebilmektedir. Sanal kart başvuru detayları da aşağıdaki gibidir:
   – İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden kart başvurusu yapacak olanlar, öncelikle uygulamalara giriş yapmalı ve başvurularım menüsünü açmalıdır. Ardından kredi kartı başvurusu seçeneğini tıklamalı ve sanal kart oluşturma talebini iletmelidir.
   – SMS yoluyla başvurmak isteyenler, cep telefonunun mesaj kısmına SANAL yazıp bir boşluk bırakıp Vakıfbank kredi kart numarasının son 6 hanesini girmelidir ve mesajı 5724’e göndermelidir.
   – Son olarak da bankanın herhangi bir şubesine giderek sanal kart oluşturma talebinde bulunulabilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.