Kredi kartı bekleyen provizyon nedir?

   Kredi kartı bekleyen provizyon nedir?

   Kredi kartı kullanıcılarının; kredi kartı ile alışveriş yaptıktan sonra, genellikler mobil bankacılık veya internet bankacılığı kart hareketlerinde karşılaştığı “Bekleyen Provizyon” işleminin ne olduğunu merak konusu oldu.

   Bekleyen provizyon ibaresi ne anlama gelmektedir, kredi kartı ödemeleriyle bir ilgisi var mıdır ve bu işlem ne kadar sürmektedir araştırılıyor.
   Kredi kartı bekleyen provizyon, kredi kartları ile yapılan alışverişlerden sonra bankalar bu işlemleri denetlemektedir. Denetleme sürecinin tamamlanmasına kadar geçen süre de provizyon işlemler olarak adlandırılmaktadır. Bu yazımızda Kredi kartı bekleyen provizyon nedir, ne kadar sürer ve bu işlemin bekleme sebebi nedir bu konuların detaylarına değineceğiz.

   KREDİ KARTI BEKLEYEN PROVİZYON NEDİR? 

   Kredi kartı bekleyen provizyon, kredi kartlarıyla yapılan harcamalar sonrasında banka, işlemleri teyit etmek, kredi kartından çekim yapılan yeri kontrol etmek ve bilgilerin doğrulanmasını sağlamak için bekletilen bir ön onay süresidir. Kısaca kartın ait olduğu bankanın; kredi kartıyla yapılan harcamaları, bilgileri ve kartı doğrulamak için beklettiği bir ön onay işlemi süresidir. Kart ve alışverişle ilgili herhangi bir sorun bulunmuyorsa ciddiye alınması gereken bir konu değildir.

   PROVİZYONDA BEKLEYEN İŞLEM NEDİR?

   Provizyonda bekleyen işlem, herhangi bir işlemin onay sürecinden geçmesine denilir. Bu işlemler, hem kredi kartı hem de işlemin yapıldığı pos cihazlarına kadar pek çok süreçten geçmektedir. Bunun amacı, kredi kartının ve müşterinin güvenliğini en üst düzeyde tutan bankaların çalıntı ve şüpheli işlemlerin önüne geçmek için uygulamaya koyduğu bir sistemdir. Bu sistemle şüpheli işlemlerin önüne geçilmiş ve kart güvenliği sağlanmış olmaktadır. Provizyon işlem süresi birkaç gün sürebilmektedir. Bu süre içerisinde herhangi bir şüpheli durum fark edilirse işlemlerin iptali yapılabilmektedir.

   KREDİ KARTI İŞLEMLERİNİN PROVİZYONDA BEKLETİLME SEBEBİ NEDİR?

   Kredi kartı harcamalarının veya ödemelerinde provizyonda beklemesinin belli başlı bazı nedenleri vardır. Bu nedenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
   – Bankalar internet üzerinden yapılan alışveriş işlemlerini kuralları gereği provizyonda bekletirler. Müşterinin yapacağı harcamaya ilişkin itirazlar değerlendirilmesi açısından bu işleme tabi tutulur.
   – Temassız kredi kart harcamaları bir gün provizyonda bekletilir. Burada ödeme şifresiz yapıldığı için yapılacak herhangi bir itirazın değerlendirilmesi için bu süre verilmektedir.
   – Araç kiralama gibi bazı durumlarda işyerinin isteği üzerine bir miktar para provizyonda tutulur. Örneğin araç kiralarken 1.000 lira gibi bir miktar müşterinin kredi kartından provizyon alınır. Kiralama süresi bittiğinde ve araç için yasal herhangi bir sorunun olmadığı durumda araç kirası ödenir kalan kısım da bankaya talimat verilerek geri bıraktırılır. Kiralama şirketlerinin buradaki amacı aracın sürücü hatasından dolayı masrafa girmesini karşılamak amacıyladır.
   – Müşterinin kredi kartıyla yaptığı ödeme iş yeri kayıtlarında görülmüyorsa, ortaya çıkacak yanlışlıkların düzeltilmesi için provizyonda bekletilir.
   – Yüksek tutarlı harcamalar için banka güvenlik amacıyla bunu provizyonda bekletebilir.

   BİR İŞLEM NE KADAR PROVİZYONDA BEKLER?

   Kredi kartı harcamalarında provizyon süreleri normalde üç haftayı geçmemektedir. Ancak yurt dışı işlemlerinde, özellikle müşterinin itirazı olduğu durumlarda bu itiraz çözüme kavuşana kadar provizyonda bekletilir. Bu süre kredi kartı harcamalarında en fazla 7 gün ile sınırlandırılırken, sanal pos veya internet üzerinden yapılan alışverişler için en fazla 21 gün olarak belirlenmiştir.


   PROVİZYONDA BEKLEYEN İŞLEMİN KART SAHİBİ TARAFINDAN İPTALİ NASIL YAPILIR?

   Provizyonda bekleyen işlemin kart sahibi tarafından iptal edilebilmesi için, öncelikle kart sahibinin bankaya yazılı ve imzalı bir dilekçe ile harcama itirazında bulunması gerekmektedir. Banka yapılan itirazla işlemi incelemeye alır. Yapılan işlem şifre girilerek değil de temassız olarak yapılmış veya kart sahibinin bulunduğu ülkenin dışında bir yerde yapıldıysa banka bunu şüpheli işlem olarak değerlendirip işlemi dondurabilir. Bu durumda paranın çekildiği iş yerinden banka aracılığı ile harcamaya ilişkin yazılı açıklama talep edilir. Yapılacak olan açıklamaya göre, banka işlemin iptaline ya da reddine karar verebilir.

   PROVİZYONDA BEKLEYEN İŞLEMİN İŞ YERİ TARAFINDAN İPTALİ NASIL YAPILIR?

   Provizyonda bekleyen kredi kartı harcamasının iş yeri tarafından iptal edilmesi, iş yerinin talebi üzerine banka tarafından gerçekleştirilmektedir. Kredi kart bekleyen provizyonu, örneğin yukarıda da bahsettiğimiz gibi araç kiralamadan dolayı alınmış bir depozito olabilir. Gerekli kiralama işlemleri bitikten sonra iş yeri sahibi bekleyen bu provizyon işlemini bankayı arayarak iptal ettirebilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.