Ziraat Bankası’ndan çiftçi kredisi nasıl çekilir?

   22.05.2020
   Ziraat Bankası’ndan çiftçi kredisi nasıl çekilir?

   Çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini rahat sürdürebilmeleri ve elektrik, su gibi borçlarını uygun şekilde ödeyebilmeleri için Ziraat Bankası tarafından yeni kredi uygulaması başlatıldı. Çiftçi kredisi sayesinde tarımsal alanda üretim yapan ve resmi aboneliği olan çiftçilere birikmiş elektrik ve su borçlarını kapatma imkanı tanıyor çekilen kredi ile 36 aya kadar vade imkanı verilmektedir.

   Üreticilerin sulama ve elektrik giderlerini karşılayabilmeleri için Ziraat Bankası tarafından kredi imkanı verilmektedir. Ancak zaman zaman üreticiler bu tür ödemeleri yapmakta sıkıntı yaşayabiliyorlar ve sonucunda faturalarda birikme meydana geliyor. Bu verilen kredi türü ile birlikte tarımsal üretimin devam edebilmesi için gıda ihtiyaçlarının karşılanması pandemi sürecinde daha büyük bir önem arz ediyor. Ülkemizde tarımsal üretiminin bu nedenlerden dolayı aksamaması adına ve üreticilerin borçlarını kendilerine uygun sürelere yayarak devam etmesi için kredi verilecektir.

   Çiftçi Kredisi

   Çiftçi Kredisi

   KİMLER FAYDALANABİLİYOR

   Bu krediden faydalanabilmesi için kişilerin öncelikler elektrik ve su faturalarının kendi üzerine olması gerekiyor.

   Bu şartları taşıyan üreticiler, hangi kurumda aboneliği bulunuyorsa borç kapamak tutarına ilişkin yazı ile birlikte Ziraat Bankası şubelerine gidip müracaat etmeleri gerekecektir. Banka ise gerekli araştırma ve çalışmaları tamamladıktan sonra uygun olan kredi limitini belirleyecek. Çekilen kredi kişinin hesabın değil ilgili kurumun hesabına yatırılacaktır böylece borç kapatma işlemi gerçekleşmiş olacak.

   Ziraat Bankası Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf kredi ile ilgili yaptığı açıklama çiftçilerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak için güçlü şekilde destek verdiklerini bu hazırlanan yeni kredi ile birlikte birikmiş olan elektrik ve su faturalarının borçlarını sıfırlayacaklarını uygun faiz oranı ve 36 ay vade seçeneği ile taksitlerini ödeyebileceklerini belirtti. Çekilen kredinin faiz oranının vade süresi boyunca sabit kalacağını geri ödeme sırasında ne kadar taksit ödeyeceklerini de bilecekler. Kredi ödeme dönemlerinin de çiftçilerin hasat ve gelir elde etme dönemlerine uygun olarak planlanacağını ifade etti. Hedefin çiftçilerin elektrik ve su faturalarından dolayı elektriğim veya suyum kesilir endişesi taşıması olduğunu kaydetti.

   BÜYÜKBAŞ HAYVAN KREDİ ŞARTLARI

   Ziraat Bankası tarafından hayvancılık kredisinden faydalanabilmek için bazı şartları sağlıyor olmak gerekir. Aranan şartlar hem kişiden hem alınacak hayvanda olmak üzere iki şekilde incelenir.

   • Devlet desteği ile alınacak büyükbaş hayvanın mutlaka Türkiye’de kayıtlı olması gerekir.
   • Büyükbaş hayvanın en fazla bir kere doğum yapma şartı veya gebe olması gerekir ve 36 aydan da büyük olmaması gerekir.
   • Büyükbaş eğer manda ise 48 ayda büyük olmamalı ve en fazla 1 kere doğum yapmış olmalıdır.
   • Alıncak büyükbaşların cinsinin brownsiwis, jersey, simenta, holstein siyah ve alacak olması gerekir.

   Ancak bu şartlara sahip olan hayvanlar için çiftçilere banka kredisi verilmektedir.

   Kredi çekecek kişide aranan şartlar ise şunlardır;

   • Kişinin mutlaka kredi notunun yüksek olması gerekir ve en az 1690 olmak gerekir.
   • Gerek duyulursa en az iki kefilde istenilmektedir.
   • Vergi dairesinden vergi borcu olmadığına dair kağıdın alınması gerekir.
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.