Bankalardan döviz hesabı nasıl açılır?

   22.05.2020
   Bankalardan döviz hesabı nasıl açılır?

   Döviz bürolarında döviz alıp bozdurmakla uğraşmak istemeyen ve döviz alım satımını oturduğu yerden yapmak isteyen vatandaşlar bankalarda döviz hesabının nasıl açılacağını merak ediyor.

   Gerek yatırım amaçlı olsun gerekse hesabındaki parayı döviz olarak değerlendirmek isteyen vatandaşlar bankalarda döviz hesabı açtırıyor. Bu hesaplar sayesinde yastık altı paralar döviz olarak değer kazanabiliyor, gerektiğinde de oturduğu yerden bozdurulup TL’ye çevrilebiliyor. Bu yazımızda bankalardan döviz hesabı nasıl açılıyor, hangi bankalar internet bankacılığı üzerinden döviz hesabı açma imkanı sunuyor bu konunun detaylarından bahsedeceğiz.

   BANKALARDA DÖVİZ HESABI NASIL AÇILIR?

   Bankalarda döviz hesabı açma işlemleri, müşterisi olunan bankaların şubesine gidilerek kolaylıkla açılabilmektedir. Bununla birlikte mobil bankacılık ve internet bankacılığının yaygınlaşmasıyla bu platformlar üzerinden de müşterisi olunan bankalarda döviz hesabı açtırılabilmektedir. İnternet bankacılığı üzerinden döviz hesabı açtırabilmek için bankada bir mevduat hesabının olması gerekmektedir. Hesabı olanlar ister internet bankacılığını kullanarak döviz hesabı açabilir, isterse de bankanın mobil bankacılık uygulamasını indirerek bu platform üzerinden açabilmektedir. Açılacak döviz hesapları vadeli ve vadesiz olarak iki şekilde açılabilmektedir. İki Hesabın yatırım şartları birbirinden farklıdır. Hesap açtıracak müşteri kendine uygun olan hesabı açtırabilir.

   VADELİ VE VADESİZ DÖVİZ HESABI ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

   Vadeli ve vadesiz döviz hesapları, birikim yapma ve döviz alım-satımı yapma üzerine açılan iki farklı hesap türüdür. Vadeli döviz hesabında öncelikli olarak belirli bir süre ya da vade ile yatırım yapılması gerekmektedir. Bankalar belirli vadeler için de belirli oranlarda faiz vermektedir. Bu süre sonunda vade için uygulanan faiz oranıyla birlikte paranın alınması mümkündür.
   Vadesiz döviz hesabında ise müşteriler istedikleri zaman döviz alıp istedikleri zaman satış yapabilirler. Dövizin anlık değişimlerinden kar yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir hesap türüdür. Vadeli ve vadesiz hesap türlerinin farklarından bir diğeri de yatırımlık olarak düşünülmesidir.
   Vadeli döviz hesabı tercih eden müşteriler, daha çok yatırım amaçlı düşünürler ve hesaba yatıracakları dövizin faiz getirisini hesap ederler. Bunun için hangi döviz kurunun daha fazla kazandıracağını göz önünde bulundurarak ona yönelik hesap açarlar.
   Vadesiz döviz hesabında yatırım söz konusu olmadığı için anlık kazançlar göz önünde bulundurulur ve ihtiyaca göre alımı- satımı yapılır. Bu hesaplar kısa vadeli düşünüldüğü için bazen kar ve bazen de zarar edilebilir. Döviz kurunun anlık hareketlerine bağlı olarak kar ve zarar değişiklik gösterebilir.

   İNTERNET BANKACILIĞIYLA DÖVİZ HESABI AÇILAN BANKALAR HANGİLERİDİR?

   Döviz hesabı açmak için hem banka şubelerinin hem de internet bankacılığının kullanılabileceğini yukarıda belirtmiştik. Şimdi internet bankacılığı üzerinden döviz hesabı açma izni veren bankalara bakalım. Aşağıdaki bankalar internet bankacılığı üzerinden döviz hesabı açma izni vermektedir:
   – Garanti BBVA,
   – TEB,
   – Vakıfbank,
   – Ziraat Bankası,
   – İş Bankası,
   – Kuveyt Türk,
   – ING Bank.
   Bahsi geçen bu bankalar, açılacak döviz hesapları için müşterilerine farklı farklı avantajlar sunmaktadır. Hangi bankadan döviz hesabı açacağınıza bu avantajları bilerek karar vermeniz tavsiye edilmektedir.

   Bankalarda açılacak döviz hesapları farklılık göstermektedir. Altın, dolar ve avro gibi farklı yatırım seçenekleri bulunmaktadır. Piyasada en kar getiren döviz kuru hangisi ise o yönde bir hesap açılabilir.

   GARANTİ BBVA DÖVİZ HESABI NASIL AÇILIR?

   Garanti BBVA döviz hesabı açma işlemleri, bankanın internet bankacılığı kullanılarak yapılabilmektedir. Banka döviz hesabı için yıllık yaklaşık olarak 20 Avro gibi bir işletim ücreti almaktadır. Hesap işletim ücreti 6 ayda bir alınmaktadır. Garanti BBVA hesap işletim ücreti dışında herhangi başka bir ücret talep etmemektedir.
   Garanti BBVA üzerinden dolar, altın ve Avro gibi 17 para birimi ile işlem yapılabilmektedir. Hangi para birimi için hesap açılacağı, hesap açılırken belirtilmelidir.
   Vadesiz döviz hesabı açma işlemlerinde para birimi, genellikle en aktif olan ve aktif kullanılan para biriminin tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır.

   CEPTETEB İLE DÖVİZ HESABI AÇMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

   CEPTETEB ile döviz hesabı açmanın bazı avantajları vardır. Bu avantajlar aşağıdaki gibidir:
   – CEPTETEB ile döviz hesabı açılımında herhangi bir hesap açma ya da hesap işletim ücreti talep edilmemektedir.
   – İstediğiniz limitte döviz hesabı açılabilir. Herhangi alt ve üst limit yoktur.
   – CEPTETEB ile açılan döviz hesabı ile ATM’lerden para çekme ve yatırma işlemi yapılabilir.
   – Değişen oranlarda faiz uygulaması yapılmaktadır.
   – Dolar ve avro cinsinden yatırım yapmak mümkündür.
   – Döviz hesabı açma işi internet bankacılığı üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir.
   Pek çok banka Döviz hesaplarından hesap işletim ücreti keserken TEBTETEB üzerinden açılan döviz hesabında herhangi bir hesap işletim ücreti talep edilmemektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.