TİGEM-Ceylanpınar Sulama Projesi ne zaman açılıyor?

   TİGEM-Ceylanpınar Sulama Projesi ne zaman açılıyor?

   TİGEM-Ceylanpınar Sulama Projesi’nin açılış töreni 22 Mayıs tarihinde gerçekleşti. Açılış töreninde proje ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Haziran ayında 131 milyon TL besi ödemesinin gerçekleşeceğinin müjdesini verdi.

   TİGEM-Ceylanpınar Sulama Projesi’nin hayata geçmesi ile birlikte tek tuşla binlerce dönümlük arazinin sunulabileceğini ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, böylece bu arazilerde nadas sisteminin ortadan kalkacağını ikinci ürünün ekilmesi ile birlikte bitki çeşitliliğinde de artış yaşanacağını bu durumun hem kalitenin hem verimin en üst seviyeye ulaşacağını belirtti. Hububat veriminde de dekarda 250 kg olan durumun 500 kg çıkacağını ifade etti.

   Ceylanpınar Sulama Projesi

   Ceylanpınar Sulama Projesi

   Tarımsal alanda ülkemizin 17. Sırada olurken Avrupa ilk sıraya yükseldiğini ifade eden Bakan Pakdemirli bu alan ülkemizi dünyada ilk on arasında yer alması için çalıştıklarını açıkladı. Tarımsal alanda ayrılan bütçenin en yüksek oranının Şanlıurfa’ya ödendiğini Şanlıurfa’nın da hem tarım hem hayvancılık alanında ülkemizin yarısına yakın ihtiyacını karşıladıklarını belirtti.

   Bakan Pakdemirli bir de müjde verdi ve sözlerine “Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı üzere, TMO’nun sert ekmeklik buğday alım fiyatını ton başına 1350 liradan 1650 liraya yükseltiyoruz. Ayrıca çiftçilerimize hububatta, 230 lira ton başına prim ve destek ödemesi yapacağız. Ve bakliyattaki prim ve destek ödemesi de ton başına 800 lira olacak.” Açıklamasını yaptı.

   ÇİN’E SÜT VE SÜT ÜRÜNÜ İHRACATI

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamalara bir tane daha ekledi ve Çin’e gerçekleştirmeyi planladıkları süt ve süt ürünü ihracatı için tüm engellerin ortadan kalktığını böylece tarım sektöründe duyulan güveni bir kez daha teyit ettiklerini bu gelişmenin hem süt üreticileri hem de süt ürünleri  üreticileri için çok güzel bir gelişme olduğunu ifade etti.

   Hayvancılık noktasında da üreticilere 6,6 milyar destek ödemesinin mayıs sonuna kadar 5,1 milyar olarak yaptıklarını belirtti. Haziran ayı içerisinde de besi destek ödemeleri için 131 milyon TL yapılacağını ifade etti.

   Pamuk desteklerine de değinen Pakdemirli fark ödemeleri destekleme başvurularının 30 Nisan’da tamamlandığını, destekleme icmalleri sürecinin de hala devam ettiğini kısa süre içerisinde ödemelerin çiftçilere gerçekleşeceğini ifade etti.

   Ceylanpınar projesi ile birlikte 60 bin dekar arazi sulamaya açıldığını ifade eden Pakdemirli, ülkemizin tarımda güvencesi olan ve en büyük çiftçi kuruluşu TİGEM ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile birlikte yürütülen Ceylanpınar Sulama Projesi’ne ortalama 70 milyon TL yatırım yapıldığını bu proje ile birlikte sadece tek tuşla binlerce dönümlük arazilerin sulanabileceğini ifade etti. Böylece bu arazilerin artık nadasa bırakılmadan kullanılacak ve ikinci ürünün ekilmesine neden olacak bu durumunda ürün çeşitliliğine neden olması ile birlikte hem verim hem de kalite artmış olacak. Normalde hububat ekiminde dekarda 250 kg elde edilirken şimdi 500 kg elde edileceğini bu durumunda kaliteyi de artıracağını belirtti. Böylece 25 milyon TL gelir sağlanacağını ikinci ürünlerin ekilmesi ile birlikte de 70 milyon TL düzeylerine çıkacağını belirtti. Ülke ekonomisine olumlu olarak katkı sağlayacağını kanal sulama ile birlikte enerji tüketiminde de azalmaların olacağını kaydetti.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.