İlave tediyeler ne zaman yatacak?

   22.05.2020
   İlave tediyeler ne zaman yatacak?

   Kamu çalışanlarına özel yatırılan ilave tediyelerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bugün hesaplarına yatırılacağını ilan etti.

   TEDİYE NEDİR?

   Tediye açık anlamı ile ek ödeme, ikramiye ve para desteği anlamlarına gelmektedir. Devlet her yıl kamu çalışanlarına yönelik yaptıkları hizmetin karşılığı olarak 52 günlük olarak hesaplanan vergiler çıkarıldıktan son kişilerin hesaplarına yapılan ek ödemeler olarak bilinmektedir. Bu ek ödemelerden kimler yararlanır diye bakıldığında devlet ve devlete bağlı olan kurumlarda işçi olarak çalışan personellerin tümüne yatırılmaktadır.

   ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILACAK?

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada ilave tediyelerin 52 günlük olarak verildiğini ve bunun yılda 2 kez ikişer taksit olarak ödendiğini hatırlattı. İlk taksitin 26 günlük olarak 31 Ocak tarihinde kamu çalışanlarının hesaplarına yatırıldığını ikinci taksitin de 22 mayıs tarihinde hesaplara yatırılacağını belirtti.

   6772 sayılının kanunun gereği olarak kamu işçilerine ödenen ilave tediye ödemelerinin içerisine 2017 yılında taşeron çalışanların kadroya geçmesi ile birlikte o çalışanlarında tediye ödemelerine dahil edildiğini Bakan Selçuk bildirdi. Bakanlık olarak ülkemiz adına geleceği için çalışan, üreten ve kalkınmak için en büyük destekçisi olan işçi çalışanların her zaman yanında olduğunu bildirdi.

   Bakan Selçuk, ödemelerin bayram öncesinde yapıldığına dikkat çekti ve tüm çalışanların Ramazan Bayramı’nı kutladı.

   Tediye Ödemeleri

   Tediye Ödemeleri

   İLAVE TEDİYE NEDİR?

   Katma ve genel bütçeye sahip kamu kurumları, sermayelerinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve şirketler ile birlikte belediyelerde çalışan statüsünde olan çalışan personele ücret durumuna bakılmadan her yıl için ortalama bir aylık değerinde devlet tarafından ek ikramiye verilmektedir. Yeraltında çalışan işçiler için ise ikramiyeye 1 aylık ikramiye daha eklenmektedir. Bakanlar kurulu tarafından verilen karar göre senede 4 defa olmak üzere 1 ek tediye eklenmektedir. Yılda 4 defalık olmak üzere 13 er günlük ödeme yapılır toplamda 52 günün üzerinde ikramiye ödemesi yapılır yeraltında yapılan işçiler için ise 1 adet ek ilave tediye daha yapılmaktadır.

   Kamu çalışanlarına özel yapılan tediye ödemelerin bir taksiti bugün yapıldı. Diğer ödemelerle ilgili olarak haberlerimizde yer verilmektedir. Yeraltında çalışan işçiler için bir ek ilave tediye ödemesi daha gerçekleştirilecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.