Otel rezervasyonları ne zaman iptal edilecek?

   Otel rezervasyonları ne zaman iptal edilecek?

   Kültür ve Turizm Bakanlığı otel ve tatilcileri ilgilendiren bir genelge yayınladı. Yayınlanan genelgeye göre rezervasyon iptallerinin süreleri uzatıldı.

   Vatandaşların tatil için yaptırdığı rezervasyonlar, oteller tarafından ne zaman iptal edilecek veya oteller tatil rezervasyonu iptallerini yapacak mı merak ediliyor. Bakanlığın yayınladığı genelgeye göre, koronavirüs salgını dolayısıyla 31 Aralık 2020 tarihinden önce yapılan rezervasyonların iptal edilmesi durumunda işletmelere cezai işlem uygulanacak.

   Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan ve 81 İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Otelciler Birliği ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’ne gönderilen genelge ile otellerdeki rezervasyonlarla ilgili bir açıklama yapıldı. Bakanlığın açıklamasında, 31 Aralık 2020 tarihine kadar rezervasyonların iptal edilmesi durumunda ilgililer hakkında cezai işlem uygulanacağı belirtildi.

   TATİL REZERVASYONLARIYLA İLGİLİ HANGİ KARARLAR ALINDI?

   Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 16 Nisan 2020 tarihli genelgeyle, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerden dolayı turizm sezonunu açamayan veya hizmetlerine ara veren konaklama tesislerinin, söz konusu genelgenin yayımı tarihinden önce teyit edilen ve girişi 1 Mayıs 2020 tarihinden önce olan rezervasyonlarla,
   Yine 1 Mayıs 2020 tarihinden önce gerçekleştirilecek ve konaklama içermeyecek diğer etkinliklerinin, konaklama tesislerinin faaliyetine ara vermesi veya sezon açılışını gerçekleştirememesi dolayısıyla konaklama tesisleri tarafından iptal edilmesi durumunda, tesis hakkında 2634 sayılı kanunun ilgili maddelerinde belirtilen hususlar kapsamında hukuki işlemler başlatılacağı ve gerekli cezai işlemin uygulanacağı bildirilmiştir.

   REZERVASYON İPTAL TARİHLERİ DEĞİŞTİRİLDİ

   Kültür ve Turizm Bakanlığı, yeni yayınladığı genelgeyle, koronavirüs salgınının dünya genelindeki seyrini dikkate alarak daha önce 1 Haziran 2020 olarak belirlediği rezervasyon iptal tarihini 31 Aralık 2020 olarak güncellemiştir. Bu kararla birlikte, işletmeler 31 Aralık 2020 tarihinden önce konaklama ve etkinlik rezervasyonlarını iptal edemeyecek. İptal edenler hakkında cezai işlem uygulanacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.