70 yıllık hayal Ilısu barajı üretime başladı

   70 yıllık hayal Ilısu barajı üretime başladı

   HES kapsamında 2008 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temeli atılan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik santrali nihayet faaliyete geçiyor. Barajın kısa süre içerisinde elektrik üretmeye başlayacağını da Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli duyurdu.

   Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2008 yılında Dicle Nehri üzerinde temeli atılan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santralinde sona yaklaşıldı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli 70 yıllık rüyanın kısa süre içinde faaliyete geçeceğini ve elektrik üretmeye başlayacağını duyurdu.

   Türkiye’nin en büyük ve prestijli projelerinden olan Ilısu Barajı, Atatürk, Karakaya ve Keban barajlarından sonra 4 büyük baraj olarak kayıtlara geçmiştir. Baraj, dolgu hacmi ve gövde uzunluğu bakımından da dünyanın en büyük barajı konumundadır.

   BARAJIN AÇILIŞI 19 MAYISTA YAPILDI

   Tarım ve Orman Bakanlığı ile Devlet Su İşleri (DSİ) ortak çalışmasıyla tamamlanan Ilısu Barajı, başta Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak ve Batman olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tamamına katkı sağlayacak. Böyle gösterişli bir projenin açılışı da Türkiye tarihi açısından anlamlı bir gün olan 19 Mayıs tarihine denk getirilmiştir. Açılışının ardından HES’in ilk türbini de devreye sokularak elektrik üretmeye başlayacak.

   ILISU BARAJI NE KADAR ELEKTRİK ÜRETECEK?

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli hidroelektrik santrallerinin kapasitesiyle ilgili yaptığı açıklamada, santralin her birinin 200 megawatt gücünde 6 trübünden oluştuğunu belirterek, bu gösterişli projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda hizmete açıldığını söyledi. Santralin üretim özellikleri aşağıdaki gibidir:
   – İlk trübünün faaliyete geçmesiyle yıllık 687 milyon kilowat saat elektrik enerjisi üretecek.
   – Ülke ekonomisine 355 milyon lira ilave katkı sağlayacak.
   – Toplam gücü 1.200 megawat olan santral, tak kapasite çalışmaya başladığında yıllık ortalama 4.120 gigawatt saat enerji üretimi gerçekleştirecek.
   – Ülke ekonomisine de yıllık 412 milyon dolar katkı sağlayacak.
   – Bu üretim kapasitesi yaklaşık 6 milyonluk bir şehrin yıllık enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

   BARAJIN MALİYETİ NE KADAR?

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, projenin maliyeti ile ilgili verdiği bilgilere göre; Ilısu Barajı Projesi, yeniden yerleşim, tarihi ve kültürel varlıkların korunması, inşaat harcamaları ve diğer harcamalarla birlikte 18 milyar liraya mal olmuştur. Bu proje ile bölgedeki tarım toprakları da suyla buluşmuş olacak. Ilısu Barajı projesi kapsamında ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 2,5 milyar lira katkı sağlanmış olacak. Proje kapsamında ayrıca on binlerce bölge insanına istihdam sağlanacak. Bu proje genel itibarıyla enerji ve tarıma yönelik bir proje olmasıyla birlikte bölgenin kültürüne, ekonomisine ve gelişmesine de ciddi katkılar sunacak.

   ETİKETLER: , ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.