İstanbul yoksulluk oranı

   21.05.2020
   İstanbul yoksulluk oranı

   İstanbul Kent Yoksulluğu Araştırması tarafından yapılan araştırmaya göre hanelerin yüzde 91,8’nin haftada en az iki kez et, balık veya tavuk yemeğini karşılayabilecek ekonomik duruma sahip olmadığı ortaya çıktı. İstanbul’da yaşayan kişilerin yüzde 47,3’ününde düzenli bir gelirinin olmadığı belirlendi. Kredi kart kullanıcıların yüzde 57’sinin de birikmiş borcu olduğu ortaya çıktı.

   İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul’da yaşayanların kent yoksulluğu üzerine araştırma yapıldı. Nisan 2020 döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sosyal yardım başvurusunda bulunan ve hane halkının aylık geliri 2 bin 500 TL veya altında olan hanelerden, bin 228 hane ile bilgisayar destekli yapılan telefon anketleri yöntemi ile veriler toplandı.

   Yapılan anketler için 15 ve 30 Nisan tarihleri arasında 33 ilçe 195 mahallede gerçekleşti. İstanbul Kent Yoksulluğu Bülten’inde Mayıs 2020 tarihinde anket sonuçları yayınlandı. Araştırma sonuçlarından çıkan verilere göre hanelerin yüzde 89,3’ünde tek bir kişi gelir getiren kişi. İki kişinin çalıştığı hanelerin oranı ise yüzde 9,7’dir.

   Kredi kartı kullanıcılarının hanelerde yüzde 35,2 olup bu oranında yüzde 57’sinin kredi kartı borçları birikmiş durumda. Katılımcıların yüzde 5,7’sinin kredi kartı olmamasına rağmen hala kredi kartı borcu ödedikleri ortaya çıktı. Borçlanmalarının en fazla bankalara olduğu ortaya çıkmakla birlikte ikinci sırada esnaflar yer alıyor. Hane sahiplerinin yüzde 33,7 gibi bir oranının birden çok yere borcu olduğu ortaya çıkıyor. Yüzde 70,6 hanenin de kredi ve kredi kartı olarak bankalara, esnafa borcu olanlar ise 20’si, yüzde 14,3’ü ise akrabalarına borcu bulunuyor.

   ET, BALIK VE TAVUK GİRMİYOR

   Yapılan araştırmanın sonucuna göre ise yüzde 91,8 haneye haftada en az iki kere et, tavuk veya balık içerikli yemek giderini karşılayacakları ekonomiye sahip olmadıkları ortaya çıktı. Eskimiş mobilyalarını değiştirebilecek gücü olmayan yüzde 94,3’lük bir oran olduğu ortaya çıkıyor.

   Hanelerin yüzde 92,6’lık bir oranının beklenmeyen bir 1000 TL’lik harcama çıktığında borçlanmadan kendi imkanları ile karşılayabilecek bir ekonomik duruma sahip değiller. Borçlanmadan 1000 TL’lik ekstra harcamayı karşılayacakların durumu ise yüzde 7,4 olduğu ortaya çıktı.

   DÜZENLİ GELİRE SAHİP OLMAYANLAR YÜZDE 47,3

   Sigorta kaydı olmayan hanelerde yer alan kişilerin yüzde 53,5 olduğu ortaya çıkarken, yüzde 47,3’ün ise düzenli bir gelire sahip olmadığı belirlendi.

   ÇAMAŞIR MAKİNESİ YÜZDE 11,6’SINDA YOK

   Yüzde 40,1 hanenin bulaşık makinesi bulunmazken, yüzde 11,6’sının da çamaşır makinesi olmadığı belirlendi. Yüzde 1,1 hanenin sadece klimaya sahipken, evlerinde LCD/LED/Plazma TV olmayanların oranı ise yüzde 29’dur. Evlerinde internet olan haneler yüzde 35,8 iken yüzde 12,6 gibi bir oranın mobil aboneliği olduğu, her iki aboneliği olan hanelerin ise yüzde 2,3 olduğu ortaya çıktı.

   Uzmanlar bu rakamların özellik koronavirüs salgını ile birlikte artış gösterdiğini vurguluyor. Normalleşme sürecinin ilerlemesi ile birlikte pek çok hanenin daha rahat yaşama ulaşacağını ifade ediyor.

   İBB tarafından yapılan araştırmaya dair tüm verilere haberimizde ulaşabilirsiniz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.