Ofis çalışanları ne zaman iş başı yapacak?

   21.05.2020
   Ofis çalışanları ne zaman iş başı yapacak?

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında iş yerleri, çalışanlarını uzaktan çalışma veya evden çalışma sistemine geçirmiş hatta ücretli ve ücretsiz izinlere çıkarmıştı.

   Geçtiğimiz günlerde koronavirüs salgını sürecinde normalleşmeye geçen Türkiye’de milyonlarca çalışan afislerine dönmeye hazırlanıyor. Koronavirüsün ülkemizde görülmeye başladığı Mart ayından itibaren evlerinde çalışmaya başlayan çalışanlar 1 Haziran itibarıyla ofislerinde olacak.

   ÇALIŞANLAR NE ZAMAN OFİSLERİNE DÖNECEK?

   Mart ayı başlarında Türkiye’de görülen koronavirüs dolayısıyla ülke genelinde tüm kurumlarda sıkı tedbirler uygulanmaya başlandı. Tedbirler kapsamında alınan kararlar gereği pek çok şirket çalışanı uzaktan ya da evden çalışma sistemine geçmişti. Türkiye geçtiğimiz hafta başında normalleşme sürecine geçiş yaparken, milyonlarca ofis çalışanı da Haziran ayı itibarıyla ofislerine dönmeye hazırlanıyor. Uzaktan çalışma sistemine geçiş yapan şirketler de bu süreçte farklı çözümlerle iş başı yapmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin en büyük Holding ve grupları bu süreçte 1 Haziran itibarıyla ofise dönme kararı alırken bir kıs mı da yarı oranında ofislere dönmeye başladı. Peki yeni dönemde çalışma sistemi nasıl olacak şimdi bunların detaylarına bakacağız.

   HANGİ GRUPLAR NASIL BİR ÇALIŞMA SİSTEMİNE GEÇECEK?

   Burada Türkiye’nin en büyük holdinglerinin nasıl bir çalışma sistemine geçeceğinin detaylarına bakalım.
   Koç Holding, şu an itibarıyla 90 bin personeliyle hem iş yerlerinde hem de ofislerde çalışmaya devam ediyor. Holdingin İnsan Kaynakları, pandemi döneminde normale dönüş sürecini de bu şekilde geçirmeyi hedefliyor. Pandemi sonrası yeni döneme uygun çalışma hazırlıklarını da sürdürüyor.

   Sabancı Holding, normalleşme sürecine 1 Haziran itibarıyla çalışanlarının yüzde 50’sini ofislere dönüş yapması kararı alarak başlıyor. Holding iki grup halinde işe dönme planı yapıyor. İlk grup Pazartesi ve Salı günleri çalışırken diğerleri evlerinden çalışacak. Çarşamba günü ofisler dezenfekte edilecek. Perşembe ve Cuma günleri diğer grup ofislerde çalışırken diğer grup evlerden çalışacak.

   Eczacıbaşı Holding, 20 Mart itibarıyla tüm ofislerinde uzaktan çalışma sistemine geçmişti. 11 Mayıs itibarıyla da yönetim kademesi haftada üç gün ofislerde çalışmaya başlamış ve 1 Haziran itibarıyla da çalışanları iki grup halinde çalışma düzeniyle normale dönmeye hazırlanıyor. Burada da birinci grup bir hafta ofislerde çalışırken diğer grup evlerinden çalışacak. Hafta sonu ofisler dezenfekte edilecek. Diğer hafta ise ikinci grup çalışacak ve birinci grup evlerinden çalışacak.

   Doğuş Holding, normalleşme süreciyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Pandemi sırasında işi evden çalışmaya elverişli çalışanlarımız evden çalıştı. Normalleşme sürecinde de evden çalışma gibi yeni ve esnek çalışma modellerini uygulamak üzere planlama yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

   Yaşar Grubu, normalleşme sürecinde “Gıda ve İçecek Grubu”nun normal çalışma düzenine devam edeceği ve idari yönetimin de dönüşümlü, nöbetleşe ve evde çalışma sistemiyle çalışmaya devam edeceğini duyurdu.

   Kale Grubu, henüz net bir çalışma planı açıklamazken, yüzde 90 oranında ofislere dönme kararı alacağı belirtiliyor.

   Turkcell, net bir işe dönüş programı açıklamazken saha elemanları görevini sürdürmeye devam edecek. Diğer ofis çalışanlarının ise uzaktan çalışma sisteminden kademeli olarak ofislere dönüşü planlanıyor.

   Türk Telekom da vaka sayısındaki gidişata göre evde çalışanları ofise alma planı yaparken, merkez ofislerde çalışanların ise 15 Haziran itibarıyla iş başı yapması planlanıyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.