THY iç ve dış hat seferleri ne zaman başlıyor?

   21.05.2020
   THY iç ve dış hat seferleri ne zaman başlıyor?

   Türk Hava Yolları (THY), Çin’de ortaya çıkıp dünyaya yayılan ve yüz binlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüs tedbirleri kapsamında askıya aldığı iç ve dış hat seferlerini tekrar başlatacağını duyurdu.

   THY, Koronavirüsün Türkiye’de görülmeye başladığı Mart ayı başında alınan tedbirler kapsamında kademeli olarak iç ve dış hat seferlerini durdurmuştu. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kademeli normalleşme sürecinin hayata geçirilmesi ve bazı illerde seyahat yasağının kaldırılması sonrası THY’de yeni bir karar aldı. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, kademeli olarak geçilen normalleşme sürecinde yurt içi ve yurt dışı seferlerinin önümüzdeki günlerde açılacağını belirtti. Peki THY seferlerine ne zaman başlayacak ve ilk olarak hangi ülkelere yapılacak? Detaylar yazımızın içeriğinde.

   THY SEFERLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasından sonra pek çok ilde kalkan seyahat yasağı sonrası THY de harekete geçti. Seyahat yasaklarının tamamen kalkmasıyla birlikte iç ve dış hat seferlerini yeniden başlatmayı planlayan Türk Hava Yolları (THY), daha önce yaptığı bir açıklamayla iç hat seferlerini 20 Mayıs, dış hat seferlerini 28 Mayıs tarihini kadar duyurduğunu açıklamıştı. Ancak sürecin istendiği gibi gitmemesi ve tedbirlerin uzaması üzerine yeni bir açıklamayla seferlerin daha ileriki bir tarihte başlayacağı açıklandı.
   Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı son yaptığı açıklamada, iç hat seferlerinin 4 Haziran’da başlayacağını, dış hat seferlerinin ise 10 Haziran’da başlayacağını duyurdu.

   TAM KAPASİTE YOLCU TAŞIMAYACAK!

   Uçuş seferleri başlayacak ancak koronavirüs tedbirleri devem edecek. Daha önce otobüs seyahatlerinde getirilen yüzde 50 kapasite sınırı, THY uçuşlarında da ilk etapta yüzde 60 olarak belirlendi. Diğer bir tedbir de bagajlarla ilgili alınan tedbir. Daha önce 8 kiloya kadar olan bagajlar kabine alınırken artık bu uygulama kalkıyor ve bagajlar uçak altı bagajlara gönderiliyor. Sadece el çantalarının kabine alınmasına izin verilecek. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı daha önceden alınmış biletlerle ilgili yaptığı açıklamada, “Ücretsiz bir şekilde 2021 yılının 31 Aralık’ına kadar ücretsiz değişiklik hakları var. Ücretsiz olarak tüm dünyada olduğu gibi biz de biletleri değiştireceğiz. Yolcularımız yeni tarihi belirleyip uçabilir.” diye konuştu.

   THY UÇUŞLARI HANGİ ÜLKELERE YAPILACAK?

   THY, başlatacağı dış hat seferlerini ilk etapta tüm ülkelere değil belirli ülkelere yapılması kararı aldı. Hazırladığı 3 aylık uçuş planına göre19 ülke 23 farklı noktaya sefer yapacağı görülmektedir. Haftalık olarak da 75 sefer düzenlenecek.
   THY’nin sefer düzenleyeceği noktalar ise aşağıdaki gibidir:
   – Kanada Toronto,
   – Kazakistan Almatı,
   – Afganistan Kabil,
   – Japonya Tokyo,
   – Çin Şanghay,
   – Güney Kore Seul,
   – Singapur,
   – Danimarka Kopenhag,
   – İsveç Stockholm,
   – Norveç Oslo,
   – Almanya’da Frankfurt, Berlin, Düsseldorf ve Münih,
   – Avusturya Viyana,
   – Hollanda Amsterdam,
   – Belçika Brüksel,
   – Beyaz Rusya Minsk,
   – Gürcistan Tiflis,
   – Lübnan Beyrut,
   – Kuveyt,
   – İsrail Tel-Aviv.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.