İş yerleri ne zaman açılıyor?

   21.05.2020
   İş yerleri ne zaman açılıyor?

   Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ülkemizde de görülmesi ile birlikte firmaların büyük çoğunluğu evde çalışma kararı aldı. Çalışanlar işe ne zaman döneceklerini merak etmeye başladılar. Pek çok büyük firma 1 Haziran’dan itibaren ofislerini açma hazırlığına giren pek çok firma bulunuyor ancak yine bir kısmı da henüz ne zaman açacaklarına dair net bir bilgi vermiyor. İlk başlarda bazı gönüllülerin ofise gitmesi planlanıyor. İşte Türkiye’de ki markaların işe dönüş takvimi…

   Ekonomiye yön veren büyük şirketler ilk vakaların ortaya çıkması ile birlikte 11 Mart tarihinden bu yana evde çalışmaya ağırlık veriyor. Normalleşme sürecine girilmesi ile birlikte firmaların bir kısmı işe dönüş tarihlerini açıklamaya başladı. İşte şirketlerin işe dönüş takvimleri…

   KOÇ HOLDİNG

   Koç Holding İnsan kaynakları normale geçiş dönemine dair bir yol haritası belirlediklerini açıkladı. 90 binin üzerinde çalışanı olan holdingin ilk önceliğinin çalışanların sağlığı olduğunu belirtti. Çalışma koşullarını dönemin dinamikleri üzerine hazırlayacaklarını belirten şirket tüm güncellemeleri yapacaklarını ifade etti. Şu an da ofiste, evlerinde ve saha da bulunan ekiplerinin olduğunu tüm işyerlerinde gerekli bütün önemlerin en üst seviyede tutulduğunu ifade etti. Normale geçiş dönemini de bu şekilde değerlendireceklerini ifade etti. Salgın sonrasında da yeni dönemin getirdiği düzenle hareket edeceklerini belirtti.

   SABANCI HOLDİNG

   Korona virüs salgının ilk çıktığı andan itibaren Sabancı Holding, sağlık noktasında bir an bile taviz vermeden tedbirleri en üst seviyede tutarak hareket ettiklerini ifade etti. Bu noktada ofise dönüş sürecinde en az risk prensibiyle hareket edeceklerini duyurdu. 1 Haziran’dan itibaren kademeli olarak çalışanları ofise dönüşlere başlatacaklarını ilan etti. Bu süreçte asansörlerden, ofislerin dezenfeksiyonuna, servis ve yemek hizmetlerine kadar tüm detaylar sağlık normlarına göre düzenlenecek. Aynı zamanda kalabalık olarak gerçekleştirilecek toplantılar ve seyahatlere bir süre ara verdiklerini duyurdu

   TEKFEN

   Merkez ve bölge olmak üzere tüm ofislerde 19 Mart tarihinden bu yana uzaktan çalışma sistemine geçmiş olduklarını salgının durumuna göre 1 Haziran’dan itibaren kademeli olarak ofislere gidileceğini duyurdu.

   P&G

   16 Mart tarihinden itibaren Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya ofislerinde tam zamanlı evde çalışma sistemine geçtiklerini duyuran P&G, uzun yıllardır şirketin uyguladığı bir çalışma şekli olduğunu belirtti. Ofise dönüş sürecinin kademeli olarak gerçekleşeceğini toplu olarak bir anda dönüş olmayacağını belirtti.

   BİSSE

   11 mağazanın yeniden hizmete girdiğini duyuran Bisse, geri kalan mağazaların da 1 Haziran’dan itibaren devreye gireceğini belirtti. Yönetim binasının da tüm personelin gerekli tüm önlemleri alarak iş başı yapacağını belirtti.

   YEMEKSEPETİ

   Normalleşme sürecine yavaş yavaş geçilmeye başlandığı bu süreçte dönüş sürecini tüm titizliği ile organize ettiklerini belirtti. Ofise dönüş için henüz net bir tarih olmadığını meydana gelen gelişmelere göre hareket edeceklerini duyurdu. Bu süreçte bilim kurulu tavsiyeleri ve dünyada meydana gelen gelişmelere göre de hareket edeceklerini ifade etti. Ofise dönüş sürecini kademeli olarak yürüteceklerini önce gönüllü olarak gelmek isteyenler ve kritik görevleri nedeni ile ofiste olması gerekenleri başlatacaklarını duyurdu. Sonrasında ise gelişmelere göre hareket ederek ofis çalışanlarını yavaş yavaş artırarak süreci yöneteceklerini duyurdu.

   MEDIA MARKT

   MediaMarkt Türkiye 20 Mayıs tarihinden itibaren kademeli olarak genel müdürlükte dahil olmak üzere çalışmaya başladıklarını duyurdu. Haziran ayının girmesi ile birlikte de mağazalarını açacaklarını ifade etti.

   Korona virüs salgının azalması ile birlikte normalleşme sürecinin de başlayacağı duyurulmuştu. Önümüzdeki günlerde diğer şirketlerinde bu konuda izleyecekler yol ve yöntemler virüsün seyrine göre değişiklik gösterecektir. Salgının işleyişi ve işyerileri üzerindeki etkisine dair tüm detaylara haberlerimizden ulaşabilirsiniz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.