E-devletten adıma açılmış banka hesabı sorgulama

   E-devletten adıma açılmış banka hesabı sorgulama

   Bankalar tarafından ya herhangi biri tarafından adınıza rızanız ve bilginiz dışında hesap açmışsa bunu E-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Adınıza açılmış banka hesabı e-devletten nasıl sorgulanır ve hangi yollar takip edilir? Detaylar yazımızın içeriğinde.

   Son zamanlarda bazı bankaların müşterilerinin rızası dışında onların adına hesap açtığı şikayetleri artış göstermektedir. Vatandaşlar da kendi adlarına rızası dışında hesap açılıp açılmadığını merak ediyor. Bunu sorgulamanın kolay bir yolu vardır. Vatandaşlar e-devlet üzerinden bunu rahatlıkla sorgulayabilirler. Açılan hesaplarda para olması durumunda, TMSF’ye devredilmeden önce bu paraları çekebilirsiniz.

   ADIMA AÇILMIŞ BANKA HESABININ SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

   Vatandaşlar rızası ve bilgisi dışında adlarına açılmış olan hesapların sorgulamasını e-devlet üzerinden sorgulayabilmektedir. Sistem üzerinden yapılan sorgulamada adınıza açılmış tüm hesapları görebilirsiniz ve bu hesaplarda para varsa çekebilirsiniz. Sorgulama yapmak için e-devlet sistemine girmek ve ilgili alandan sorgulamayı yapmaktır. Eğer bir e-devlet şifreniz yoksa, hemen bir PTT şubesine giderek 2 lira karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.

   T.C. KİMLİK NO İLE BANKA HESABI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

   T.C Kimlik numarasıyla üç farklı şekilde banka hesabı sorgulaması yapılabilmektedir. Bunlardan ilki, banka şubesine giderek yapılan sorgulama. İkincisi, bankanın müşteri temsilciliği aranarak yapılan sorgulama. Üçüncüsü ve son alanı da internet bankacılığı üzerinden yapılan sorgulamadır. İnternet bankacılığınız yoksa banka müşteri hizmetleri aranarak adınıza bir internet bankacılığı hesabı açabilirsiniz. Bu sistem üzerinden adınıza rızanız dışında açılmış bir banka hesabı varsa kapatabilirsiniz.

   E-DEVLET’TEN BANKA HESABI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

   için öncelikle bir e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer şifreniz yoksa hemen bir PTT şubesine giderek 2 lira karşılığında şifrenizi alın. Ardından e-devlet sistemine giriş yapın. “//www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-banka-hesabi-tanimlama” adresine giriş yapılır. Burada açılan sayfada adınıza açılan hesap varsa bunların detaylarına ulaşabilirsiniz.
   Diğer bir yol da e-devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra kayıtlı hesabınız varsa “Hesap Bilgilerimi Güncelle” seçeneği tıklanır, yoksa “Yeni Hesap Tanımlama” seçeneğine tıklanır. Burada açılacak ekranda banka seçeneklerinden şüphelendiğiniz bankaları ya da sırasıyla hepsini tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz.
   Bu sistem üzerinden, adınıza açılan tüm hesapları görebilir ve rızanız dışında açılan bir hesap varsa banka ile görüşülerek kapattırılabilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.