Emlak piyasası ne durumda?

   20.05.2020
   Emlak piyasası ne durumda?

   Koronavirüs salgını sonrası Muğla’daki emlakçılara müstakil ev almak isteyenler telefon üstüne telefon açmaya başladı. Ancak iller arası seyahat yasağı gelmesi ile birlikte ne yazık ki bu talepte büyük oranda bir düşme görüldü. Özellikle İstanbul ve Ankara’dan müstakil ev, tarla ve arsa almak isteyen kişilerin sayılarında bir hayli düşüş görülmüş. Salgın öncesine göre fiyat artışı yüzde 3 ile 5 oranında olurken arsalarda metrekare fiyatlarında 150 ile 250 TL arası bir artış meydana geldi. Kiralar ise Muğla’da hızla düşmeye başladı.

   İller arası seyahat yasağının gelmesi ile birlikte Muğla’nın Bodrum, Fethiye ve Marmaris merkezilerinde olan ev ve arazilere olan rağbet yasak öncesine göre bir hayli düşüş göstermiş durumda. Büyük şehirlerden arayan kişilerin bahçeli müstakil ev ve arsaya taleplerinin çok yüksek olduğunu ancak henüz alan olmadığını belirtti. Konutlar ve arsa fiyatlarında bir artış meydana gelirken kiralarda ise ciddi oranda bir düşüş yaşandığı ortaya çıktı.

   SATIŞ YOK

   Salgının ortaya çıkması ile birlikte Muğla’ya akın eden kişilerin özellikle bahçeli, müstakil evlere ilgisi çok büyük olmuştu. Salgının ilk çıktığı zamanlarda dolaşım serbestliği olması nedeni ile satışların olduğunu ifade eden uzmanlar, hala İstanbul ve Ankara’dan çok büyük bir talep olduğunu ancak dolaşım engeli olduğu için kimsenin gelip işlem yaptırmadığını ifade ediyor. Satış rakamlarında birkaç ay öncesine göre çok ciddi bir artış olmadığı ortaya çıktı. Fiyatlardaki artışın ise salgın öncesine göre yüzde 3 ile 5 oranında olduğunu satış gerçekleşmediği için fiyatların da artmadığını belirtti.

   Özellikle Bodrum ve Marmaris bölgesinde kira fiyatlarının sürekli artması nedeni ile vatandaşlardan şikayet aldıklarını ancak bu durumun artık değiştiğini ve eskisi gibi olmadığını belirtti. Talep azalınca kiralarda da düşüş meydana geldi. 3 bin TL’lik kiralık yerler 2 bin 500 TL’ye, 2 bin 50 TL’lik olan bir yer ise 2 bin TL’ye geriledi. Şehirlerarası seyahat yasağının kalması ile birlikte hem kiralarda hem de ev ve arsa fiyatlarında büyük bir patlama meydana geleceğini belirtti.

   SATIŞ RAKAMLARINDA DEĞİŞİKLİKLER

   Kiralama ve satış ilanlarında aynı yer için üç farklı emlakçı farklı rakamlar verdiğini ifade eden uzmanlar, mal sahiplerinin çabuk satmak için tek bir emlakçı yerine başka emlakçılarla da anlaştığını bu durumda emlakçılarda kişinin talep ettiği tutara kendi komisyon miktarlarına göre satışa çıkardığını belirtti. Ancak aslında mal sahibinin tek bir emlakçı ile anlaşıp bunu da sözleşmeye dökmesi gerektiğini ifade etti. Sadece Muğla değil Türkiye’nin her noktasında merdiven altı emlakçı çok fazla burada mal sahibinin bilinçli olarak hareket etmesi gerekir.

   Emlak Müşavirleri Derneği’nin üye statüsü ile belli kuralları içeren kararnameler olduğunu ifaden uzmanlar burada komisyon oranlarından, emlak gösterme bedeline, alım satıma aracılık sözleşmesinden kiralama sözleşmesinin şartlarına, mesleki yeterlilik belgesinden yetki belgesine kadar uyulması gereken zorunlu durumlar olduğu ifade etti. Artık emlakçılar tapu satış sırasında kimlik belgeleri olmak zorunda aksi takdirde işlem yapamayacaklar.

   Yeni çıkacak kanunla birlikte artık ev sahipleri taşınmaz mallarını satarken veya kiraya verirken emlakçılara vermek zorunda olduğunu ifade etti. Bu işlemler ise kayıtlı ve belgeli emlakçılar aracılığı ile gerçekleşebilecek. Böylece aynı yer için farklı fiyatlarda istenmemiş olacak. Bu durumdan herkes karlı çıkacak ve kimse haksız bir şekilde kazanç elde etmemiş olacak.

   Koronavirüs salgının azalması ile birlikte emlak piyasasının nasıl ilerleyeceği konusunda ilerleyen günler veya aylarda net bir durumun ortaya çıkacağını uzmanlar ifade ediyor.  Virüsün azalması ve seyahat yasağının kalkması ile birlikte emlak piyasasında da bir değişiklik olacağı bekleniyor.

   ETİKETLER: ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.