Kredi borcu olan kişi kefil olabilir mi?

   Kredi borcu olan kişi kefil olabilir mi?

   Kredi borcu olan bir kişinin bir başkasına kefil olup olamayacağı insanlar tarafından merak ediliyor. Bankaya kredi borcu olan birinin bir başkasının kredi borcuna kefil olup olamayacağı bankadan bankaya ve bankaların standartlarına göre değişiklik göstermektedir. Genel itibarıyla kredi borcu olan birinin kefil olması onaylanmayan bir durumdur.

   Kefil olacak kişi, ikinci borçlu sayılması dolayısıyla bankalar tarafından detaylı incelemeye alınmaktadır. Kefil olacak kişinin banka bankalara borcu olması, kredi notunun düşük olması gibi durumları kefillik sürecini etkilemektedir. Bankalar genellikle kredi notu düşük olan veya yeteri kadar geliri olmayanlardan kefil talep etmektedir. Bunun için de kefillerde belli başlı bazı şartların olması gerekmektedir.
   Bu yazımızda kefil olmak için hangi şartların olması gerekir, bankalar hangi durumlarda kefil talep eder gibi konuların detaylarını siz değerli okurlarımız için paylaşacağız.

   KEFİL OLMA KRİTERLERİ NELERDİR?

   Bankalar, kefil olacak kişilerin bazı şartlarını talep etmektedirler. Belirledikleri şartlara uymayan vatandaşlar kefil olarak kabul edilmezler. Genel anlamda bankalar kefillerde aşağıdaki şartları aramaktadır:
   – Kefil olacak kişi, kredi başvuru sürecinde bizzat başvuruda bulunması gerekmektedir.
   – Kefil olacak kişinin herhangi bir bankaya kredi borcu olmaması gerekmektedir.
   – Kefil olacak kişinin kimlik bilgileri, kredi sözleşmesinde açık olarak yazılmalıdır.
   – Kefil olacak kişinin hem yazılı hem de sözlü olarak beyanı alınmalıdır.
   – Kefil göstermede hukuki olarak herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için yazılı bir taahhütname ile kayıt altına alınması gerekir.
   Bu kriterlerin taşınması halinde herkes kefil gösterilebilmektedir. Bankalar gerek gördüğü durumlarda gelir belgesi gibi bazı evraklar talep edebilmektedir. Bununla birlikte normal şartlarda kredi borcu olan kişi kefil olabilmektedir. Ancak kredi borçlarını ödeyebilecek miktarda gelirinin olması gerekmektedir.

   BANKALAR HANGİ DURUMLARDA KEFİL TALEP ETMEKTEDİR?

   Bankalar, kredi kullanımlarının yüksek olması veya kredi kullanacak kişilerin kredi notunun düşük olması gibi durumlarda kefil talep etmektedirler. Burada amaç bankalar sundukları finansmanı garanti altına almaya çalışmasıdır. Bazı durumlarda kefil zorunluluğu aranırken bazı durumlarda da kefil talep edilmemektedir. Aşağıdaki kredi kullanım durumlarında kefil zorunluluğu aranmaktadır:
   – Kredi kullanacak kişinin ipotek ettireceği herhangi bir mülkünün olmaması durumunda kefil talep edilir.
   – Kredi miktarlarının yüksek olması durumunda kefil talep edilir.
   – Kredi kullanacak olan kişinin kredi notunun düşük olması durumunda da kefil gerektiren bir durumdur.
   – Kefil olacak kişinin borçlu olmaması, başka bankalarda kredisinin olmaması da gerekmektedir. Bu sebeple kefil olacak kişi de bankalar tarafından incelenmektedir.

   KREDİYE KEFİL OLACAKLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

   Kredi için kefil olacak olan bireyler daha sonra mağduriyet yaşamamak için aşağıdaki hususlara dikkat etmesi onun için faydalı olacaktır.
   – Kefil olunacak kişinin iyi biliniyor olması gerekir. Borçlarına sadık olup olmadığı bilinmelidir. Daha önce borç ödeme hususunda sıkıntılı olan kişilere kefil olunmamasında yarar olacaktır.
   – Kredi kullanan kişi borcunu ödemediğinde borcun kefilden tahsil edileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Kefil olacak kişi buna göre mali durumunu hesap edip öyle kefil olmalıdır.
   – Kefil olacak kişi, yakın zamanda kredi kullanmak isterse bu durumu banka yetkililerine sormalıdır. Kefilliğin kredi kullanmaya etkisini bilerek kefil olmalıdır.
   – Kefillik sürecinde gerekli evrakları öğrenilmesi ve buna göre onay ya da ret durumunu beyan etmesi gerekir.
   – Kefil olacak kişiler, eş muvafakatnamesi olmadan kefil olamamaktadır. Bankalar eşlerin de rızasının olduğunu gösteren resmi evrak talep edebilir ya da eş bizzat bankaya gelerek rızasının olduğunu beyan edebilir.

   KONUT KREDİSİ KEFİLLERİNDE HANGİ ŞARTLAR ARANMAKTADIR?

   Konut kredileri için genellikle kefil talep edilmez. Çünkü alınacak konut bankalar tarafından ipotek edilmektedir. Ancak yüksek kredi tutarları dolayısıyla kefil talep edilmektedir. Bankalar aşağıdaki durumlarda konut kredisi için kefil talep etmektedirler:
   – Konut kredisi kullanacak olan kişinin gelirinin ödemeye elverişli olması gerekir. Ödeme konusunda risk taşıyan kişilerden kefil talep edilir. Vatandaş kredisini ödeyememesi durumunda kefilden tahsil edilecektir.
   – Kefil olacak kişi ile kredi kullanacak kişinin yakın ikamet bölgelerinde olması gerekir.
   – Kefil sözleşmesine eşin rızasını gösteren muvafakatname de eklenmek zorundadır.
   – Kefil olacak kişinin kredi notunun iyi olması gerekmektedir.
   – Konut kredisi kefilliği durumunda krediyi kullanan ile kefil olan neredeyse aynı hukuki sorumluluklara sahiptir. Sadece krediyi kullanacak olan kişi daha fazla belge teslim etmesi gerekecek.
   – Borcun ödenmemesi durumunda hukuki olarak kefillik ortaya girecek ve banka krediyi kefilden tahsil etme yoluna gidecektir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.