PTT’ye gitmeden e-devlet şifresi nasıl alınır?

   20.05.2020
   PTT’ye gitmeden e-devlet şifresi nasıl alınır?

   Vatandaşlar artık pek çok devlet işini ilgili kurumlara gitmeden devletin devreye soktuğu E-Devlet uygulaması üzerinden yapabilmektedir. Akla gelebilecek her devlet kurumuyla ilgili bilgilere ulaşabilir, pek çok başvuru işlemleri buradan yapılabilir ve sonuçlara bakılabilir.

   E-devlet uygulaması üzerinden işlem yapabilmek için de sisteme giriş şifresinin olması gerekmektedir. Devlet hizmetlerinin online olarak vatandaşa sunulduğu sistem vatandaşın hızlı ve güvenli bir işlem yapmasını sağlamaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken husus şifrenizi kimseyle paylaşmamak ve kimsenin bilmemesidir. E-Devlet şifresi normalde PTT üzerinden alınmaktadır.
   Bu yazımızda PTT şubelerine gitmeden e-devlet şifresi alınabilir mi alınabilirse bunun yolları nelerdir bu konuların detaylarına bakacağız.

   E-DEVLET ŞİFRESİ NEREDEN ALINIR?

   E-devlet şifresi PTT şubeleri dışında herhangi bir noktadan alınamamaktadır. Vatandaşlar şahsen PTT şubelerine gidip kimlik ibraz ederek 2 lira karşılığında şifrelerini alabilirler.

   PTT ŞUBELERİNE GİTMEDEN ŞİFRE ALMAK?

   E-Devlet uygulaması kullanıma açıldıktan sonra hiç e-devlet şifresi almamış olan vatandaşlar, herhangi bir PTT şubesine giderek 2 lira hizmet ücreti karşılığında e-devlet şifresini alabilmektedir. Alınan şifre güvenlik gereği değiştirilmesi gerekmektedir.
   Bunun için öncelikle alınan şifreyle e-devlet uygulamasına giriş yapılır. Daha sonra sağ üst köşede yer alan isminizin bulunduğu yere tıklanır. Açılan menüde “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” bölümüne tıklanır. Burada yer alan şifremi yenisi ile değiştir kısmından şifre değişikliği işlemi gerçekleşmiş olur.

   E-DEVLET ŞİFRESİ ÜCRETSİZ ALINABİLİR Mİ?

   E-devlet şifresi, kişinin tüm devlet kurumları ile ilişkisini, özel bilgilerini barındırdığı için herhangi bir yerde alınıp satılamaz ya da devletin kurumları dışında temin edilemez. Bu nedenle bu şifrenin ücretsiz alınması söz konusu değildir. Bu şifre sadece PTT şubeleri üzerinden kimlik beyan edilerek alınabilmektedir ve ücreti ise 2 liradır. Şifrenin kaybolması ya da başkasının eline geçtiği gibi nedenlerden dolayı tekrar alınmak istenirse bu kez 4 lira karşılığında alınabilmektedir.

   E-DEVLET ŞİFRESİNİ UNUTANLAR NE YAPMALIDIR?

   E-devlet şifrenizi aldınız ve belli bir süre sonra unuttuysanız PTT şubelerine gitmeden şifrenizi geri alabilirsiniz. Bunun için şu yol takip edilmelidir.
   – Öncelikle e-devlet sayfasına giriş yapılmalıdır. Ve burada yer alan “Şifremi Unuttum” kısmına tıklanmalıdır.
   – Sonra kimlik tipi, Kimlik kartı seri no veya nüfus cüzdanı seri no gibi istenilen bilgiler ilgili yerlere doldurulur.
   – Daha sonra sayfanın altında yer alan güvenlik kodu istenilen alana doldurulur.
   – Ardından anne ve baba kimlik bilgileri girilir.
   – Bu bilgilerin eksizsiz girilmesi durumunda cep telefonunuza bir doğrulama kodu gelecektir. Bu kod doğrulandıktan sonra yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz.
   Burada bir hususu belirtmekte fayda olacaktır. PTT şubelerine gitmeden e-devlet şifresi alınamaz ancak e-devlet sistemine giriş yapılabilmektedir. Eğer internet bankacılığı müşterisi iseniz, ilgili bankanın sunduğu giriş.turkiye.gov.tr/giris/banka-giris sayfası üzerinden e-devlet uygulamasına girilebilir.

   E-DEVLET KAYDI NASIL YAPILMAKTADIR?

   E-devlet uygulamasına kayıt yaptırmak için herhangi bir işleme gerek yoktur. devlet otomatik olarak her Türk vatandaşını otomatik olarak bu uygulamaya kaydeder. Vatandaşın yapması gereken sadece bir e-devlet şifresi alarak sisteme giriş yapması yeterli olacaktır. Bunun için yukarıda da belirttiğimiz gibi herhangi bir PTT şubesine giderek 2 lira karşılığında bir e-devlet şifresinin alınması gerekmektedir. Şifrenin e-devlet sayfasından girilerek doğrulama yapılması ve giriş işleminden sonra şifrenin değiştirilmesi gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra e-devlet uygulamasının tüm hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

   TELEFONLA E-DEVLET ŞİFRESİ ALINABİLİR Mİ?

   E-devlet şifresinin telefonla alınması mümkün görünmemektedir. Çünkü vatandaşın özel bilgilerinin güvenliği ve korunmasının ihlal edebilme sirki bulunmaktadır. Her Türk vatandaşı için ayrı ayrı şifreler oluşturulmaktadır ve sadece PTT şubeleri üzerinden verilmektedir.

   SMS İLE E-DEVLET ŞİFRESİ ALINABİLİR Mİ?

   E-devlet uygulaması, yüksek güvenlik önlemleri alınan bir sistem olduğu için SMS yoluyla alabilmek mümkün değildir. Bu yolla verilmemesinin sebebi ise kişisel bilgilerin ve güvenlik sisteminin korunması amacıyladır. Kısaca e-devlet şifresi almak için mutlaka PTT şubelerine gitmelidir.

   İNTERNET ÜZERİNDEN E-DEVLET ŞİFRESİ ALINABİLİR Mİ?

   E-devlet şifresini daha önce alan ve unutan vatandaşlar dışında kimse PTT şubelerine bizzat gitmeden şifrelerini internet üzerinden alamamaktadır. Şifrelerini unutanlar ya da kaybedenler internet üzerinden e-devlet sayfasını açmalıdır. Burada istenilen bilgiler eksiksiz doldurularak şifreler yenilenebilmektedir. Evinden çıkamayan ve hastalık durumu olan vatandaşların şifreleri, yakın bir akrabasının sağlık raporu ve PTT’ye yapılan vekalet başvurusuyla e-devlet şifresini alabilir. Bu gibi zorunlu haller dışında şahsen yapılmayan başvurular için e-devlet şifresi verilmemektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.