Emekliler kısa çalışma ödeneği alabiliyor mu?

   20.05.2020
   Emekliler kısa çalışma ödeneği alabiliyor mu?

   Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını nedeni ile iş hayatlarında da düzen tamamen değişti. Birçok iş yeri kapanırken bir çoğu da evden çalışma kararı aldı. Pek çok işverende salgının olumsuz etkilerini azaltmak ve çalışanların mağdur olmaması için kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaya başladı. Korona virüs salgını nedeni ile alınan tedbirler ve kararlar çalışanların akıllarını karıştırmaya başladı. Sokağa çıkma yasağı uygulandığı zamanlarda ücretsiz izinden düşme oluyor mu? İşten çıkarılan kişiler işsizlik alabilir mi? Emekli kişiler kısa çalışma ödeneğinden faydalanabiliyor mu? İşte tüm soruların cevabı…

   Pek çok çalışan kısa çalışma ödeneğinden faydalandığı dönem içerisinde uygulanan sokağa çıkma yasağı günleri içinde ödeme alınıp alınmayacağını merak ediyor. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan uzmanlar, 1 haftanın altında uygulanan sokağa çıkma yasaklarında çalışanların ödemelerinin tam yapılacağını belirtti.

   Çıkarılan yeni yasaya göre 17 Nisan sonrasında işverenler çalışanlarını 3 ay boyunca işten çıkaramayacak. Ancak ahlak ve iyi niyet kurallarına uyulmadığı takdirde çalışanların işten çıkarılması durumunda bu kişiler işsizlik maaşından faydalanamayacaklar.

   Sokağa çıkma yasağı kapsamında bir çok çalışan yıllık izinden düşürüleceği korkusunu taşıyor ancak yasa da yıllık izin şartları içerisinde sokağa çıkma yasağı günlerinin yıllık izinden düşürülmeyeceğini ifade ediyor. Ancak çalışılmayan günler için işverenler telafi isteyebilirler.

   EMEKLİLER KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN FAYDALANABİLİYOR MU?

   Emekli olup özel şirket çalışanı olan bir kişi 16 Mart itibari ile şirketi kısa çalışma ödeneğine başvurur ve iş yeri kapalı olan kişi emekli olduğu için kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayacaktır.

   17 Nisan sonrası alınan kararla işverenler çalışanları işten çıkaramamaktadır. Yasaya göre iş yeri ne zaman çalışanını çıkarma hakkına sahip olur? İş yeri isterse 3 aylık süre 17 Temmuz tarihinde dolduğu için çalışanını işten çıkarabilme hakkına sahiptir. Ancak bu süreç içerisinde Cumhurbaşkanı yeni bir karar alıp işte çıkarma yasağı süresini uzatırsa iş verenler bir süre daha işten çıkaramayacaktır.

   İŞE GİTMEMEZLİK YAPILABİLİR Mİ?

   İş veren iş başı yapma kararı aldığı dönemde çalışanlar itiraz edip gitmeme hakkına sahip midir diye uzmanlara sorular yöneltiliyor. Ancak çalışanlar işe başlandığı dönemde itiraz etme ya da çalışmak istemiyorum deme hakkı bulunmamaktadır. Yasa her ne kadar çalışanı 3 ay içerisinde işten çıkarmama kararı vermiş olsa bile böyle bir durum yaşandığı takdirde iş verenler iyi niyet kurallarını uymama gerekçesi ile çalışanı işten çıkarabilmektedir. Böyle bir durum gerçekleştiğinde de kişi işsizlik ve tazminattan faydalanamamaktadır. Ancak kişi ücretsiz izin talep edebilir.

   Korona virüs salgını tüm dünyada ekonomik anlamda da ciddi sorunlar oluşturuyor. Alınacak önlem ve tedbirlerle ilgili tüm gelişmelere haberlerimizde yer vereceğiz. Ekonomik tedbirler kapsamında ülkemizde alınan önlemler artırılarak devam ediyor. Yetkili isimlerden gelecek yeni tedbirler merak bekleniyor. Önümüzdeki günlerde virüse karşı nasıl bir yol izleneceği ile ilgili kararların açıklanması bekleniyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.