Elektrik faturası yardımı başvurusu nasıl yapılır?

   19.05.2020
   Elektrik faturası yardımı başvurusu nasıl yapılır?

   Devlet, elektrik faturasını ödemekte zorlanan vatandaşlara elektrik faturası yardımı yapmaktadır. Yardıma muhtaç olan vatandaşlar fatura desteğine başvuru şartlarını ve nasıl yapılacağını araştırıyor. Bu konuya dair detayları yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

   Devlet, Koronavirüs dolayısıyla işsiz kalan ve faturalarını dahi ödemekte zorlanan vatandaşlar için pek çok alanda yardımda bulunmaktadır. Bu yardımlardan biri de elektrik faturası ödeme yardımıdır. Elektrik faturası yardımına vatandaşlardan yoğun bir talep olmuştur. Başvuru işlemleri devam ederken vatandaşlar nasıl başvuru yapacağını merak ediyor.
   Biz de bu yazımızda elektrik faturası yardımına nasıl başvurulur ve başvuru şartları nelerdir bu konuların detaylarını açıklayacağız.

   ELEKTRİK FATURASI YARDIMI MAYIS 2020

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından elektrik faturasını ödeyemeyenler için fatura yardımı açıklanmasının ardından aileler başvuru sırasına geçti. Bu yardımlar Mayıs ayından itibaren verilmeye başlanacak. Söz konusu fatura yardımları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılmaktadır. Elektrik faturası yardımlarından faydalanabilmek için bazı şartlara uygun olunması gerekmektedir. Şartların uygun olması durumunda da 53 lira ile 106 lira arasında bir yardım ödemesi gerçekleştiriliyor.

   ELEKTRİK FATURASI YARDIMI İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR?

   Elektrik yardımlarından faydalanabilmek için genel olarak kişinin sağlık durumunun ve gelir durumunun kötü olması şartları aranıyor.
   – Fatura yardımından muhtaçlık belgesi olan vatandaşlar kesin olarak yararlanmaktadır.
   – Yardıma muhtaç ve evde bakım parası almayanlar fatura yardımlarından yararlanabilirler.
   – Bunlarla birlikte kronik hastalığı ve ağır hastalığı olan ve elektriğe bağlı makineleri olan yardıma muhtaç vatandaşlar da fatura yardımından yararlanabiliyor.

   ELEKTRİK FATURASI YARDIMI NASIL YAPILIR?

   Elektrik faturası yardımı başvuruları, Aile Çalışma ve sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Genelde il ve ilçe kaymakamlıklarında bulunan bu vakıfların ilgili şubelerine gidilerek başvuru işlemi gerçekleştirebilir. Şartları sağlayan vatandaşlar fatura yardımından yararlanacak ve yardımlar PTT şubeleri aracılığıyla verilecektir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.