SGK’dan toplu para iadesi nasıl alınır?

   19.05.2020
   SGK’dan toplu para iadesi nasıl alınır?

   Bazı şartlar sağlandığı takdirde SGK para iadesi yapacak. Peki hangi şartlar sağlandığı takdirde SGK primleri geri iade edecek?

   Tüm hakları olmasına rağmen yine de emeklilik şartlarını tamamlayamayan pek çok vatandaş bulunuyor. Bu vatandaşların çalışma imkanları bulunmuyor olsa bile ödedikleri primler boşa gitmeyecek. SGK çalışan kişi talep ettiği takdirde sigortalı olan kişiye ödenmiş olan primleri toplu olarak geri ödüyor. Sosyal güvenlik kişiler için ölene kadar en büyük temel ihtiyaçlardandır. Sigortalı olarak çalışan kişinin ödülü ise şartları sağlıyor olduğu takdirde emekli aylığını almaya hak kazanırlar.

   Ancak yaşı gelen ancak emekli olmak için şartları sağlamayan kişiler için ise prim iadesi gündeme gelmiştir. Zaman zaman bazı vatandaşlar sigortası olanlar yaşları ilerledikleri için çalışma hayatlarına son vermelerinden ötürü prim günlerini tamamlama ve emeklilik imkanlarının kalmamasın dolayı primleri iade yoluna başvurabiliyorlar. Ancak her isteyen SGK primlerini geri iade için başvuruda bulunamıyor. SGK primleri iki şekilde almak ancak mümkün.

   TAVANI AŞAN PRİMLER

   İlk olarak sigortalının birden çok yerde çalışmış olma gibi durumu söz konusu ile bu işyerlerinden SGK’ya bildirilen aylık kazançların toplamı SGK tavan rakamını geçiyorsa tavanı geçen tutarın işçi hissesi sigortalının yazılı dilekçesi yardımı ile çalışana iade edilmektedir. Sigortalı çalışanın birden çok işte çalışmasından dolayı ödenen primler toplamının, prime dolayı kazanç üst sınırını aşması durumunda aşan kısmın tamamı kişi talep etmesi halinde en geç talep edilen tarihin takip edilen ay içinde hissesi oranında sigortalıya geri ödeneceği belirtilmiştir.

   YAŞLILIK/ÖLÜM TOPTAN ÖDEMESİ

   İkinci olarak SGK prim iadesinde talep edilen yöntem ise emeklilik için kişinin yaş şartını doldurmuş olması halinde sigortalı kişinin prim ödeme gün sayısı toplamının emekli maaşı bağlanması için yeterli olmaması halinde geçerlidir.

   5510 sayılı Kanunun 31 inci maddesine göre yaşlılık veya ölüm geri iade ödemesi, Kanunun 4/1-(a), 4/1-(b) ve bu Kanuna göre ilk defa 4/1-(c) bentleri kapsamında sigortalı olanlardan,

   • Çalıştığı işyerinin kapanması, devrolması ya da işten ayrılması,
   • Yaş koşulunu doldurduğu halde malullük ya da yaşlılık aylığının bağlanmamasına hak kazanmamış sigortalı çalışanlara yapılacaktır.

   Böyle bir durumda sigortalı olan kişinin emekli olma gibi bir durumu söz konusu olmadığı için sigortalı kişi adına yatırılmış olan yaşlılık, ölüm sigortası ve malullük sigortası priminin tamamı (SPEK tutarının %20’si) sigortalı kişi talep etmesi durumunda toptan alma hakkına sahiptir.

   Genel sağlık sigortası ile kısa vadeli sigorta kolları primleri toptan ödeme yolu ile ödemesi olmayacak aynı zamanda sigortalı kişinin hizmet borçlanmaları da yaşlılık toptan ödemesine dahil edilmemektedir.

   Sigortalı olan kişi eğer vefat ederse bu durumda hak sahiplerine ölüm toptan ödemesi yapılmaktadır. Sigortalı kişinin hak sahipliği şartlarına sahip olan kişilere hisseleri ne kadarsa o oranda ödeme yapılacaktır. Hak sahiplerine ölüm toptan ödemesi yapılabilmesi için ölüm aylığı bağlamak için aranan şartların bu konuda da sağlanıyor olması gerekir. Bu şartları kişi sağlamıyorsa hiçbir hak sahibine ödeme yapılmayacaktır.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.