Emekliler kaç para ek ödeme alacak?

   19.05.2020
   Emekliler kaç para ek ödeme alacak?

   2020 yılı emekliler için kazanç yılı oldu. Ocak ayında maaşlarında artış yaşayan emekliler, ikinci olarak promosyonlarına zamlı olarak kavuşacaklar.

   BAĞ-KUR ve SSK emeklileri Mayıs ayının ortalarında ne kadar maaş alacaklarını ve maaş ödemelerinin ne zaman olacağını merak ediyor. Tüm emekliler için her ay verilen ek ödemlerinin yüzde 4 oranından 10’a çıkarılması gündemde. Eğer talep edilen tutar hayata geçerse ek ödemelerde 361 TL’ye çıkan bir artış olması bekleniyor. Tüm emekliler için Temmuz ayında zam ile birlikte 1000 TL kadar bayram ikramiyesi olması bekleniyor. Emekliler için ek kazançlar ve zamlar rahatlatırken gelirlerini artıracak bazı talepleri bulunmaktadır. Gelirlerini artıracak taleplerin başında ise ek ödeme zamları geliyor.

   Emekliler her ay düzenli olarak yapılan yüzde 4 ile 5 oranındaki ek ödemelerin çok düşük olduğunu ve yükseltilmesini talep ettiler. Talep edilen miktar ise yüzde 10’a çıkarılması yönünde oldu. Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) tarafından gündeme alınan emeklilerin ek ödemelerindeki artış miktarı yüzde 4’den yüzde 10’a çıkacak. Böylece BAĞ-KUR ve SSK emeklilerin gelirlerinde ise 361 TL’ye varan bir artış olması bekleniyor. En yüksek emekli maaşını alan 6 bin 28 TL alan emekli 241,15 TL’den 602,87 TL ek ödeme alacak.

   Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED), korona virüs salgını kapsamında yapılan çalışmalarla ile ilgili olarak duyduklarını memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup gönderildi.

   Dernek Başkanı Kazım Ergün ve Genel Sekreter Gazi Aykırı tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilen mektupta “Toplumun yaşam tecrübesi en yüksek topluluğu olan biz emekliler, sürdürülen mücadele içerisindeki gayretleri takdir etmekteyiz. Bu küresel sıkıntıyı atlatıp evlatlarımıza kavuşacağımız günleri özlemle beklemekteyiz. Bu bekleyişimizde samimi gayretlerinizle sürdürdüğünüz mücadeleyle bizlere umut olduğunuz için başta zatıalinize ve şahsınızda bütün kamu görevlilerimize minnetimizi ve dualarımızı yolluyoruz” denildi.

   EMEKLİ YAKINLARI DA FAYDALANABİLECEK

   Yapılan artışla birlikte maaşı 1500 TL’nin altında olan ölüm emeklilerin yakınları da bu ek ödemelerden yararlanabilecek. Vefat etmiş emeklilerin de maaşlarında artış meydana geleceği için ölüm aylıklarında da kazanç artışı meydana gelecek.

   Bin 500 TL’lik alınan yeni emekli aylığı üzerinden hisse oranına göre ölüm aylıkları da hesaplanacaktır. En düşük aylık miktarı ise ölüm aylık oranı yüzde 75 olan kişinin bin 125, yüzde 50 olan kişiler ise 750, yüzden 25 olan kişilerde ise 375 TL’ye çıkacak.

   EMEKLİ EK ÖDEME NEDİR?

   5454 sayılı Kanunla emekli ve hak sahipleri gelirleri ve aylık miktarlarına göre her ay belli oranda ekstra aldıkları ödemeye ek ödeme denir. 2006 yılına kadar yapılan bu ödemeye vergi iadesi denilirken 2006 yılı sonrası buna ek ödeme denilmektedir. Ek ödeme miktarları belirlenirken her ay devlet memur aylık katsayısında meydana gelen artış miktarına göre yapılmaktadır.

   Tüm emeklilerin gözü ek ödemeler üzerinde yapılacak düzenlemelerde. Artış olmasını büyük heyecanla bekleyen emekliler Haziran ödemelerinde bir sürprizle karşılaşıp karşılaşmayacaklarını merak ediyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.