Sosyal destek programından kaç kişi faydalandı?

   19.05.2020
   Sosyal destek programından kaç kişi faydalandı?

   Koronavirüs salgının ülkemizde görülmesi ile birlikte alınan tedbirler kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan yardımlarda yer alıyor. Peki toplamda ne kadar yardım yapıldı?

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk korona virüs salgını nedeni ile sosyal destek programları kapsamında yapılan yardımlara ilişkin bilgiler paylaştı. Şu ana kadar toplamdan 5 milyon 440 bin haneye bin TL’lik nakit yardım yapıldığını bildirdi. İşsizlik Sigortası Fonu üzerinden ise bu dönemde 3 milyon 50 bin kişiye ise ortalama olarak 1591 TL kısa çalışma ödeneği ödemesi yapıldı. Ücretsiz izin ödemesinde ise 878 bin kişi faydalandı. İşsizlik maaşı ödemeleri ise 591 bin kişiye 1234 TL olarak yapıldı. Yapılan ödemeler toplamda 11,5 milyar TL olup, 6 milyar TL’si ise İşsizlik Fonu üzerinden yapıldı.

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaşanan salgını ciddi ekonomik sorunlara yol açmadan üstesinden gelebilmek için ‘Sosyal Koruma Kalkanı’ ile vatandaşlara doğrudan ödemelerinin yapıldığını bildirdi.

   Son verilere göre 18 Mayıs tarihine kadar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal destek programları kapsamında toplamda 5 milyon 440bin aileye bin TL’lik nakit yardım yaptı. Vatandaşlara bu süreçte toplan yapılan nakdi ödeme miktarı ise 11,5 milyar TL oldu. Ekonomik İstikrar Kalkanı’nın kredi genişlemeleri ile birlikte finansal desteklerin büyüklüğünün 240 milyar TL olduğu bildirilmişti.

   6 MİLYAR TL’Sİ İŞSİZLİK FONU’NDAN

   3 milyon 50 bin kişiye kısa çalışma ödeneği kapsamında 4.8 milyar TL ödeme yapıldı ve ortalama olarak kısa çalışma ödeneği 1591 TL’ye denk geldi.

   Ücretsiz izin verilen çalışanlar için ise bu kapsamında 878 bin kişiye toplam olarak 441 milyon TL ödeme yapılmıştır. Bu noktada da kişi başı yapılan ödeme 502 TL oldu.

   Bu süreçte işsizlik maaşından faydalanan kişi sayısı da 591 bin kişi olurken 1234 TL ödenerek toplamda 739 milyon TL ödeme yapılmış olduğu kayıtlara geçti.

   Toplamda ödemelerin 6 milyar 26 milyon TL’lik kısmı İşsizlik Fonu tarafından karşılandı. Kalan 5,5 milyar TL’lik oran ise Hazine’den Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na aktarılan bütçe ile karşılanmış oldu.

   İşveren ve işçiden kesilen primlerle İşsizlik Fonu oluşturuluyor. Kısa çalışma ödeneği kapsamında çalışanlara yapılan ödemeler ise daha sonra işçi işsiz kaldığı dönemde yapılacak işsizlik maaşı ödemelerinden düşürülüyor. Kişi işsiz kaldığında ona göre bir ödeme alabilecek.

   Salgın kapsamında yapılan yardımlara ve desteklere Haziran ayı içerisinde de yapılması bekleniyor. Koronavirüs salgının durumuna göre yapılacak tedbirlerde de değişiklik yapılması bekleniyor.

   Salgının yavaş yavaş azaldığını dikkat çeken uzmanlar, bu süreçte tedbiri elden bırakmadan olabildiğince kontrollü olmak gerektiğini vurguluyor. Maske ve sosyal mesafe kuralının önemine sürekli değinen uzmanlar, bu kurallara uyulduğu takdirde ve kişi hijyenine dikkat ettiği süre içerisinde kendini virüsten koruyacağını belirtiyor. Bu süreçte zorunda olmadıkça evlerden çıkılmaması gerektiğini çıkıldığı takdirde de sosyal mesafe kuralına uyararak ve maske takarak çıkmak gerektiğini uzmanlar vurguluyor. El hijyenine en üst seviyede dikkat etmek gerekiyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.