Çocuklara hangi vitaminler verilmeli?

   18.05.2020
   Çocuklara hangi vitaminler verilmeli?

   Korona virüs salgının artması ile birlikte anne babaların çocuklarının üzerinde endişeleri de artmaya başladı. Çocuklarını virüsten korumak için neler yapmak gerektiğini araştıran anne babalar vitamin takviyesi verilip verilmemesi gerektiğini merak ediyor. Uzmanlar anne babaların tedirginliklerine neden olan soruları yanıtladı.

   Son aylarda tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını herkesi tehdit etse de asıl risk grubu 65 yaş ve üstü olarak görülüyor. Ancak yine de anne babalar çocukları için büyük endişe taşıyor.

   Uzmanlar uyarıyor doktor onayı olmadan vitamin vermeyin. Salgın dönemlerinde özellikle çocukların fizyolojik ve psikolojik sağlıklarına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, anne babaları doktor bilgi ve onayı dışında herhangi bir ilaç ya da takviye ürün kullanmamak konusunda uyardı.

   Uzmanlar anne babaları şu noktalarda uyardı;

   • Çocuklar için yüksek oranda vitamin, toksit etki eden bir çok sağlık sorununa yol açabilir. Sağlıklı ve normal büyüyen çocukların vitamin takviyesine ihtiyacı olmadığını ifade eden uzmanlar, vitamin desteğine gerekli görülürse doktorun yönlendireceğini belirtti.
   • Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için aşı programlarını eksiksiz olarak yerine getirmek gerektiğini vurguladı.
   • Tüm bunların yani sıra yeterli beslenme, yeteri kadar uyku, düzenli olarak egzersiz yapmak, özellik sigara dumanı ve stresli ortamlardan çocukları uzak tutmak bu dönemlerde oldukça önemlidir.
   • Çocukların beslenmesinde mevsim meyve ve sebzelerini tüketmenin önemini vurgulayan uzmanlar, vücutlarının ihtiyacı olan çinko, demir, selenyum gibi minerallerin yanı sıra A, E ve C vitaminlerini de karşılamaktadırlar. Aynı zamanda bu vitaminleri besinler yolu ile almak vücudu dış etkenlerden korurken bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olacaktır.

   Çocukların beslenmesinde rafine olmuş ve raf ömrü uzun gıda maddelerini tüketmesinin önüne geçmek gerekir. Bol sıvı özellikle su takviyesine dikkat etmek gerekir. Çocukların yaşına uygun olarak düzenli olarak spor yaptırmak oldukça önemlidir, hasta kişilerden ve ortamlardan uzak kalmasını sağlamak gerekir.

   Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan besinler hangisidir? İşte çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı besinler;

   • Sebzeler özellikle mevsimine uygun sebzeleri tüketmeye özen göstermek gerekir. Bağışık sistemin etkili sebzeler ise kereviz, turp, pazı, brokoli, lahana, soğan, sarımsak ve ıspanak denilebilir.
   • Omega 3 bakımından zengin besinler bunların başında balık ve ceviz denilebilir.
   • Meyvelerde ise yine mevsimine uygun meyve tercih etmek oldukça önemlidir. Ancak kıl aylarında özellikle C vitamini bakımından zengin meyvelere ağırlık vermek gerekebilir bunlar ise portakal, limon, mandalina, elma ve kividir.
   • Bağırsak sağlığı için son derece önemli besinler arasında yer alan kefir ve ev yoğurdu tüketmeleri noktasına çocukları teşvik etmek gerekir.
   • Çinko bakımından zengin olan kırmızı et, yumurta, süt ve bakliyatlara özen göstermek gerekir.
   • E vitamini bakımından zengin olarak zeytin, kuruyemişler ve bazı yeşil sebzeler
   • A vitamini açısından zengin olan, havuç, Trabzon hurması, greyfurt, kuru kayısı, kırmızı lahana, pancar, yaban mersini, kırmızı turp ve böğürtlen
   • Ihlamur, kuşburnu, kara mürver ve ekinezya gibi bitkiler doğrudan antiviral aktivite ederek bakterilerin yayılmasını engelleyerek soğuk algınlığının önüne geçer.
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.