Okul servisi ücretleri nasıl geri alınır?

   18.05.2020
   Okul servisi ücretleri nasıl geri alınır?

   Korona virüs tedbirleri kapsamında okulların Mart ayında kapanması ile birlikte öğrenciler okul servislerinden faydalanamadılar. Ödemeleri önceden yapılan servisler için veliler geri ödemelerini nasıl alacaklarını araştırmaya başladı.

   Mart ayından beri öğrencilerin okul servislerini kullanmamasından dolayı veliler tarafından ücretlerin nasıl geri iade edileceği büyük merak konusu oldu. Velilerin ödediği paraları almak çok kolay. Veliler e-Devlet üzerinden yapacakları başvuru ile ödemesini gerçekleştirdikleri ayların geri ödemesini talep edebilecekler.

   Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi olan CİMER velilere uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin okul servislerini kullanmadıklarından dolayı ücretlerin geri ödenmesi için tüketici hakem heyetlerine başvurmalarını önerdi.

   Veli başvurular üzerine CİMER tarafından gelen yanıt hizmet alınmayan dönem içerisinde “mağduriyetlerin giderilmesi için” çıkmaza dönen okul servislerinin ücret iadeleri noktasında hakem heyetlerine başvuru yoluna gidilebileceğini ifade etti.

   ÜCRETLER NASIL GERİ ALINIYOR?

   Veliler e-Devlet şifreleri ile giriş yaptıktan sonra Tüketici Hakem Heyeti ait şikayet sayfasına yönlendirilecek Tüketici Hakem Heyeti sayfasından şikayet edebilirler.

   Yapılan tüm başvurularla ilgili gelişmeleri e-Devlet sistemi üzerinden takip edilebilecek. Karar bir sonuca erdikten sonra kişilerin evlerin tebligat ile de bildirim yapılacaktır.

   Verilen karar olumlu olduğu takdirde tebligat elinize ulaştıktan sonra 15 gün beklemek gerekir. Bu süre içerisinde karşı tarafın itiraz edebilme durumu söz konusu olabilir. Daha sonrasında da velilerin bankalara veya ilgili firmaya başvuru yapması gerekir. Karar sonucuna göre davranılmadığı takdirde kişiler icra yoluna gidebilirler.

   Karar olumsuz olması durumunda haklı bir gerekçe ile birlikte kararı tebligat yolu ile elden teslim aldıktan 15 gün sonra Tüketici Mahkemelerine itiraz edebilme hakkı bulunmaktadır.

   Hakem heyeti tarafından verilen kararlar kişilere PTT aracılı ile iadeli taahhütlü olarak gönderilmektedir. Kişi evde olmadığı takdirde posta geri dönmektedir. 2014 – 2015 – 2016 yıllarına ait olan kararlarla ilgili Şahsen gelerek Tüketici Hakem Heyeti Danışma Birimlerinden teslim alınabilmektedir.

   İlçe Hakem Heyetine gidecek kişiler herhangi bir ücret ödemeden işlemlerini hızlıca gerçekleştirebilmektedirler.

   Okul süreci bitmeden ödenen servis ücretlerinin geri iadesi veliler arasında büyük bir kaosa neden oldu. Veliler öncesinde ödedikleri ödemeleri geri almak için türlü yollara başvurdu. Karışıklığa bir netlik getirmek için CİMER velileri hakem heyetine yönlendirdi. Hakem heyetinden gelecek sonuca göre veliler bir yol izleyecek. E-Devlet üzerinden veliler başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.