İkinci el araba alırken nelere dikkat etmek gerekir?

   18.05.2020
   İkinci el araba alırken nelere dikkat etmek gerekir?

   Tüm dünyayı sarsan koronavirüs salgını ile birlikte pek çok sektörde olduğu gibi otomotiv sektörü büyük oranda etkilendi. Sıfır araç üretiminin durması ile birlikte ikinci el araç fiyatları da büyük oranda yükseldi. Uzmanlar uyardı araç sahibi olmak için bu son fırsatlar fiyatlar yüzde 7 oranında daha yükselecek.

   Otomobil fiyatlarının son iki yıl içerisinde yüzde 44 oranında artması ile birlikte araç sahibi olmak isteyen kişilerin işleri bir hayli zorlaştı. Koronavirüs salgını nedeni ile araç üretimlerinin durması arz sıkıntısı oluştururken de kurlarda meydana gelen yükselişle birlikte sıfır araç almak nerede ise imkansız hale geldi. Tüm bunların sonunda düşük bütçe ile araç sahibi olmak isteyen kişiler ise 2. El araç almaya yönelirken 2. El piyasasında da yüksek oranda bir fiyat artışı olduğu gözlendi. Otomotiv piyasasında bulunan uzmanlar araç almanın gittikçe zor bir hal aldığını ifade ederlerken önümüzdeki dönemde araç fiyatlarının da daha da artacağını ifade etti.

   FİYATLAR MARTTA ARTTI

   Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız ekonomik nedenlerden dolayı Türkiye’de araba almanın zorlaştığını ve insanların gücünün 2. El araç almaya yettiğini ifade etti. Faiz oranlarının düşmesi ile birlikte ikinci el piyasasının hem hacminin büyüdüğünü hem de fiyatların yükseldiğini ifade etti. Son 2 yılda yani 2018 yılından beri kurun ortalama olarak yüzde 54 oranında yükseldiğini ifade etti. Sıfır ve ikinci el araba piyasasının da buna bağlı olarak yüzde 44 oranında arttığını ifade eden Ayyıldız, salgının etkisini yitirmesi ile eğer ikinci bir dalga da meydana gelmezse fiyatların yüzde 7 oranında daha yükseleceğini ifade etti. Mart ayının ortasına kadar fiyatların en yüksek seviyeye geldiğini ancak mayıs başına kadar da hızlı bir düşüş içerisine girdiğini ifade etti. Ancak mayıs ayı ile birlikte virüs sürecinin başında rakamlara geri gelindiğini belirtti. İyileşme sürecinin devam etmesi ile birlikte sıfır araç pazarının 550 bine geleceğini ikinci el piyasasının da 8 milyona geleceğini belirtti. Şuan için araç almak isteyen kişiler için en doğru zaman olduğunu ifade etti.

   TALEP 10 YAŞ ÜSTÜNE

   Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş ikinci el araç piyasası ile ilgili olarak Nisan ayında 127 bin 252 adet satış gerçekleştiğini belirtti. Virüs nedeni ile yaşanan paniğin fiyatları yüzde 5 ile 6 oranında etkilediğini bu nedenle araç almak isteyenler için çok iyi bir fırsat olduğunu ifade etti. Haziran ayının sonu itibari ile fiyatların yüzde 7 ile 8 oranında tekrar bir yükselişe geçeceğini belirten Karakaş, uygun fiyata sahip olan 5 ile 10 yaş arası araçlara ilginin çok yüksek olduğunu ifade etti. Ve bu ilginin her geçen gün daha arttığını belirtti. 2010 ile 2015 arası B ve C segment araçlara ilginin artarak devam ettiğini ifade eden Karakaş, servis, MTV ve yedek parça gibi konularda taşıdıkları avantajlar tüm bunların yanı sıra 2010 model ve altı araç pazarının da orta ölçekte büyümeye devam ettiğini belirtti.

   Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın sıfır araça olan ilginin çok az olduğunu şu an 2. El araç fiyatlarında yaşanan talep yoğunluğundan dolayı fiyatların yükseldiğini belirtti. Mayıs ayı ile birlikte markaların tekrar üretime geçti ancak bu üretim kapasitesi ve üretimi çok az olacak. Önümüzdeki 3 aylık süreçte ikinci el araca olan talebin daha da artacağını belirtti. Kurlarda meydana gelen artışla birlikte sıfır araçların fiyatlarında yüzde 7 ile 8 oranında bir artış olması bekleniyor. Tüm bunlara bakılarak ikinci el araç piyasasında fiyatlarını geri gelmeyeceğini aksine uzun süre artarak devam edeceğini belirtti.

   Salgın nedeni ile kişilerin toplu taşıma araçlarından kaçması özel araçlara olan ilgisinin artmasına neden oldu. Sıfır araçlarda yaşanan stok sorunu ile birlikte ikinci el araçlara daha fazla yönelme görüldü.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.