KOBİ’lere 250 milyon TL KOSGEB desteği

   KOBİ’lere 250 milyon TL KOSGEB desteği

   Devlet destekli bir kuruluş olan KOSGEB ülkemizde farklı pek çok alanda ve birçok girişimci grubuna hibe kredi destekleri vermektedir.

   Bu desteklerden biri de teknoloji geliştiren ve dijitalleşen KOBİ’ler için verdiği kredi desteğidir. KOSGEB’den yapılan açıklamaya göre, teknoloji geliştiren ve dijitalleşen KOBİ’lere 250 milyonluk destek sağlanacak.
   KOSGEB, akıllı teknolojinin geliştirilmesi ve dijitalliğin desteklenmesi amacıyla KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında KOBİ’lere 250 milyon liralık bir destek sağlayacağını açıkladı. Bu desteğin de iki çağrı şeklinde gerçekleşeceğini duyurdu.
   Bu yazımızda KOSGEB’in vereceğini duyurduğu bu destekten yararlanma şartları nelerdir, desteğe kimler başvurabilecek bu konuların detaylarını siz değerli okurlarımız için açıklayacağız.

   DESTEĞE KİMLER BAŞVURABİLECEK?

   KOSGEB, iki çağrı şeklinde yapacağını duyurduğu 250 milyonluk desteğin birinci çağrısına aşağıdaki şartlara uygunluk gösteren KOBİ’ler başvurabilecek:
   – Akıllı dijital teknolojiler geliştiren KOBİ’ler,
   – Bilişim, elektronik ve makine imalatı sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’ler,
   – KOSGEB’in belirlediği imalat sanayisi sektörüyle ilişkili olan 6 dijital teknolojiden birini veya entegre olarak çalışmak kaydıyla katma değer artırıcı yazılımlar ve ürünleri üreten KOBİ’ler,
   – Katma değer artırıcı yazılım teknolojileri geliştiren ve bu teknolojileri ticarileştirmek isteyen KOBİ’ler KOSGEB’e projelerini sunabilecekler.
   Bu çağrı sonrası proje sunan ve projesi onaylanan KOBİ’lere 300 bin liraya kadar geri ödemesiz, 350 bin liraya kadar da geri ödemeli kredi olmak üzere toplamda 650 bin liralık destek verilebilecek.

   KOSGEB’in ikinci çağrısına;
   – İmalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’ler,
   – İmalat ve sanayi sektörü ile ilişkili KOSGEB’in belirlediği 6 dijital teknolojiden biri veya entegre çalışmak kaydıyla birkaçını üretime adapte etmek amacında olan KOBİ’ler projelerini KOSGEB’e sunabilecekler.
   Bu çağrı sonrası KOSGEB’e proje sunan ve projesi onaylanan KOBİ’lere 300 bin liraya geri ödemesiz ve 700 bin liraya kadar da geri ödemeli kredi olmak üzere 1 milyon liralık destek verilebilecek.

   KOSGEB DESTEĞİ İÇİN BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

   KOSGEB desteklerine başvurular iki şekilde gerçekleşebilecek. Bunlardan ilki, KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan KOBİ’ler başvurularını KOSGEB sitesi üzerinden online olarak yapabilecek. Diğeri ise, KOSGEB’in ilgili yerlerdeki merkezlerine gidilerek bizzat başvuru yapılabilecek.
   KOSGEB’e sunulacak projeler, kurulan kurullar tarafından değerlendirilip puanlanacak. Desteğe uygun olduğu düşünülen projeler puan sırasına göre sıralanacak ve en yüksekten aşağı doğru ayrılan bütçeye göre destek sağlanacak.

   PROJE OLARAK SUNULABİLECEK KONU BAŞLIKLARINA ÖRNEKLER

   Aşağıdaki konu başlıkları KOSGEB’e proje sunulabilecek konulara örnek olabilmektedir. Bu örnekler fikir olarak sunulmuştur.
   – İmalat sanayisinde siber güvenlik alanıyla ilgili sunulacak projeler,
   – Yapay zekaya dayalı akıllı fabrika sistem ve bileşenleri ile ilgili sunulacak projeler,
   – İmalat sanayisinde otonom robot teknolojileri ile ilgili sunulan projeler,
   – İmalat sanayisinde akıllı sensör teknolojileri ile ilgili sunulan projeler,
   Bu ve benzeri teknolojik alanlara yönelik projelere KOSGEB destekleri verilebilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.