Evden e-ticaret yapanlara vergi muafiyeti

   Evden e-ticaret yapanlara vergi muafiyeti

   Devlet, ev hanımlarının aktif olarak ekonomiye katılımını sağlamak için pek çok teşvik vermiştir. Bu teşviklere bir yenisi daha eklenmiştir.

   Bu teşvik sadece kadınları ilgilendirmemekle birlikte onlara hitap ettiği için kadınlara verilen bir teşvik gibi algılanmaktadır. Peki, nedir bu teşvik ve ayrıntıları nelerdir? Bu yazımızda, 2019 yılında yürürlüğe giren ve evden e-ticaret yapanları ilgilendiren bir devlet desteğinin detaylarını açıklayacağız. Özet olarak, herhangi bir iş yeri açmadan evden üretimi yapılan ürünlerin e-ticaret yoluyla satılması işleminde vergi alınmayacak.

   EVDEN SATIŞ YAPANLARA ESNAF MUAFLIĞI İMKANI

   Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen ve 2019 yılı başlarında yürürlüğe giren torba yasa ile evde üretim yapıp internet ve benzeri elektronik ortamlar yoluyla e-ticaret yapanlardan vergi alınmayacak. Buna esnaf muaflığı da denilmektedir.
   Bu yasa, evlerde üretilen havlu, el işlemeleri, dantel, örtü, çorap kilim ve benzeri ürünlerin herhangi bir iş yeri açmadan satılması imkan tanıdığı için özellikle ev hanımlarının bütçelerine katkı sağlarken aynı zamanda ülke ekonomisine de katkılar sunuyor.

   VERGİ MUAFİYETİ İÇİN 35 BİN LİRA SINIRI

   Özellikle ev hanımları olmak üzere tüm vatandaşlar, evlerde ürettikleri ürünleri ve internet yoluyla tattıkları ürünlerin vergiden muaf tutulabilmesi için, ticari tutarının yıllık olarak en fazla 12 aylık asgari brüt ücrete eşit olması ya da bu limitten düşük olması gerekmektedir. Yani internet üzerinden e-ticaret yoluyla satış yapıyorsanız yıllık olarak en fazla 35.316 lira olması gerekmektedir. Bu miktar 2020 yılı 12 aylık asgari brüt ücrettir. Bu ve bunun altındaki satışlarda vergiden muaf olunacak.

   VERGİ MUAFİYETİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

   TBMM kaynaklarınca, yapılan bu düzenlemenin halen devam ettiği ve ileriki yıllarda asgari ücrete göre üst sınırında artacağı belirtiliyor. Bu teşviklerden sadece kadınlar değil, düzenli iş sahibi olmayan ve her hangi bir iş yerine bağlı olmaksızın erkeklerde faydalanabilmektedir. Esnaf muaflığı için hangi işlerin yapılması gerektiği Gelir Vergisi Kanunu’nun 9 maddesinde ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
   Esnaf Muaflığının ne olduğu, kimlerin bu muaflıktan yararlandığı ve hangi iş kollarının muaflık kapsamına girdiği ilgili detaylara bu MAKALEMİZDEN ulaşabilirsiniz

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.