Stopaj vergisi nedir? Nasıl hesaplanır?

   Stopaj vergisi nedir? Nasıl hesaplanır?

   Günlük hayatta sıklıkla duyduğumuz stopaj nedir, ne zaman ödenir ve nasıl hesaplanır gibi soruların cevabını pek çok kişi merak ediyor. Herkesin duyduğu ama pek çok kişinin ne olduğunu bilmediği stopaj hakkında bir derleme yaptık.

   Bu yazımızda stopajın ne olduğu ve ne zaman ödendiği ve nasıl hesaplandığı gibi konuların tüm detaylarınız siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik ve bilginize sunuyoruz.

   STOPAJ NEDİR?

   Stopaj, bir vergilendirme şekli olup Gelir Vergisi ya da Kurumlar Vergisine tabi olan kazançlara uygulanan bir vergidir. Diğer bir ifade ile gelir ya da kurumlar vergisine tabi olan bir kazanç tutarının, işverenler tarafından ödeme esnasında kanunla belirtilen oranlara göre ödeme tutarının bir kısmı korunarak vergi dairesine iş yapan adına peşin olarak yatırılması gereken ücretlere stopaj denir. Burada amaç vergi tahsilatını kolaylaştırmak ve en düşük matrahları bile vergilendirmektir.

   STOPAJ NE ZAMAN ÖDENİR?

   Stopaj vergisi, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın takviminde belirlenen gelir ve kurumlar vergisi ile aynı dönemde ve iki taksit halinde ödenir. Buna göre, Kira stopaj hesaplamaları her yıl Mart ayının 25. Günü mesai bitimine kadar beyan edilirken, ödemeler Mart ayı sonu ve Temmuz ayı sonu olmak üzere iki taksitte gerçekleşir.

   HANGİ ÖDEMELERDE STOPAJ KESİLİR?

   Türkiye’de hangi gelirlerde stopaj vergisi kesileceği Gelir Vergisi Kanunu’nda detaylı olarak belirtilmiştir. Burada belirtilen ödeme türlerine göre farklı stopaj oranları uygulanmaktadır. Stopaj kesintisi yapılacak kalemler ise aşağıdaki gibidir:
   – Serbest meslek ödemeleri,
   – Personellere yapılan ücret ödemeleri,
   – Gider pusulaları,
   – Kira ödemeleri,
   – Kar payları.
   Kanun maddelerinden anlaşılacağı üzere, stopaj oranları gelir vergisi ve kurumlar vergisi kesintileri için tek bir oranın olması mümkün değildir. Stopajdaki bir diğer önemli husus da ödemeler brüt tutar üzerinden kanunlarda belirtilen oranlara göre hesaplanmasıdır.

   STOPAJ ORANLARI NE KADAR?

   Vergi kanunlarında farklı sektörlere çeşitli stopaj oranları belirtilmiş olsa da günlük yaşamda en çok ücretlilere, ev ya da iş yeri sahiplerine ve serbest meslek erbaplarına yapılan stopaj kesintilerinden haberdar olmaktayız. Aşağıda farklı ödemelerden kesilen stopaj oranları gösterilmektedir:
   – İşverenler; ücret ödemelerinden, artan oranlı olarak yüze 15, yüzde 20, yüzde 27 ve 35 oranında stopaj kesmektedir.
   – Kiracılar; kira ödemelerinden, yüzde 20 oranında stopaj kesmektedir.
   – Hizmeti alanlar; yıllara sari inşaat yerlerinden, yüzde 3 oranında stopaj kesmektedir
   – Hizmeti alanlar; serbest meslek erbaplarına yapılan ödemelerden, yüzde 20 oranında stopaj kesmektedir.
   – Mahsulü ve Hizmeti alanlar; çiftçilerde satın alınan mahsuller ve hizmetler için yapılan ödemelerden, borsaya tescil ettirenlerde yüzde 2, ettirmeyenlerde yüzde 4 oranında stopaj kesmektedir.
   2020 yılında uygulanacak Gelir Vergisi oranları ile ilgili detaylara ulaşmak için bu MAKALEMİZİ inceleyebilirsiniz.

   STOPAJ ÖDEMESİ YAPAN VE ALANLARIN SORUMLULUKLARI NELERDİR?

   Stopaj vergileri, ödeme yapan tarafından aylık ya da üç aylık beyannamelerle, ilgili ayı takip eden ayın 23’üne kadar beyanname vermek ve 26. Gün akşamına kadar ödeme yapmak zorundadır.
   Ödemeyi alan taraf ise, beyan edecekleri yıllık gelir vergisi beyannamesi üzerinde ya da kurumlar vergisi beyannamesinde hesaplanan ödenecek vergi tutarlarından, daha önce ödemeyi yapan kişi tarafından devlete beyan edilip kendi adlarına ödenen bu vergileri düşme şansına sahipler. Bu düşme işleminin yapılabilmesi için, stopaj yoluyla kesilen vergilerin ödemeyi gerçekleştiren kişi tarafından beyan edilmesi ve ödenmiş olması gerekmektedir. Beyan edilmeyen stopaj tutarlarının vergiden düşülmesi mümkün değildir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.